SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google - pomimo kary od KE - ze wzrostem przychodu. Akcje w dół

Holding Alphabet, do którego należy Google, zaprezentował wyniki finansowe za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku. Ostatnia kara nałożona przez Komisję Europejską za wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku reklamy w wyszukiwarkach internetowych nie przeszkodziła w osiągnięciu w wielu przypadkach lepszych wskaźników niż rok wcześniej. Nie zadowoliły one jednak oczekiwań analityków.

fot. materiały prasoweArticle

Zysk netto Alphabet wyniósł w I kwartale 2019 roku 6,66 miliarda dolarów, w porównaniu do 9,4 miliarda dolarów zysku w analogicznym okresie roku 2018.

Holding podkreśla, że uwzględnił tutaj karę 1,49 miliarda euro nałożoną w marcu br. przez Komisję Europejską za wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku reklamy w wyszukiwarkach internetowych. Według KE, Google skutecznie uniemożliwiał konkurencyjnym firmom zamieszczanie reklam na stronach internetowych zewnętrznych podmiotów. Gdyby nie ta grzywna, zysk netto Alphabet sięgnąłby 8,34 miliarda dolarów.

W tym samym czasie o 17 proc. zwiększył się przychód holdingu - z 31,15 miliarda dolarów do 36,34 miliarda dolarów.

Samo Google zanotowało przychód w wysokości 36,17 miliarda dolarów, co także oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 31 mld USD), a zysk operacyjny zwiększył się z 8,37 miliarda dolarów do 9,33 miliarda dolarów.

Tymczasem pozostałe marki wchodzące w skład Alphabet wygenerowały 170 milionów dolarów przychodu. To co prawda więcej niż rok wcześniej (150 mln USD), ale zaksięgowana na nich operacyjna strata sięgnęła 868 milionów dolarów (wobec 571 mln USD straty w I kw. 2018 r.).

Należące do Google serwisy internetowe wygenerowały w I kwartale 25,68 miliarda dolarów przychodu, wobec 22 miliardów dolarów przed rokiem. Z kolei przychód Google z reklam wzrósł z 26,64 miliarda dolarów do 30,72 miliarda dolarów.

Koszt pozyskania ruchu, czyli opłaty uiszczane innym podmiotom za utrzymywanie Google jako domyślnej wyszukiwarki, wzrosły do 6,86 miliarda dolarów (6,29 mld USD rok wcześniej).

Wyniki Alphabet były słabsze od oczekiwań analityków, którzy liczyli m.in. na wyższy o 1 miliard dolarów przychód. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w notowaniach posesyjnych: cena akcji spółki spadła o ponad 7 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google - pomimo kary od KE - ze wzrostem przychodu. Akcje w dół

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl