SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Google poczuł spowolnienie gospodarcze: najniższy wzrost od 9 lat, YouTube ze spadkiem wpływów

Alphabet, do którego należą m.in. Google i YouTube, w zeszłym kwartale przy wzroście przychodów o 6 proc., niższym od prognoz, zanotował spadek zysku netto z 18,94 do 13,91 mld dolarów. Koncern odczuwa spowolnienie gospodarcze, dodatkowo szkodzą mu silny dolar i przecena amerykańskich obligacji.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Dynamika przychodów Alphabetu była najniższa od 2013 roku. Przy czym gdyby nie niekorzystne dla koncernu umocnienie się dolara wobec wielu innych walut w zeszłym kwartale wyniosłaby 11 proc., a przychody sięgnęły 72,37 mld dolarów.

Wpływy okazały się niższe od średniej prognoz analityków zebranych przez Refinitiv, która wyniosła 70,58 mld dolarów.

Mniej z reklam poza wyszukiwarką Google

Przychody reklamowe koncernu zwiększyły się z 53,13 do 54,48 mld dolarów, o czym przesądził wzrost wpływów z reklam w wyszukiwarce i podobnych - z 37,93 do 39,54 mld dolarów.

Za to przychody sieci reklamowej Google zmalały z 8 do 7,87 mld dolarów, a wpływy z reklam na YouTubie - z 7,2 do 7,07 mld dolarów. W przypadku biznesu reklamowego YouTube’a średnia prognoz analityków wynosiła 7,42 mld dolarów.

Procentowo najmocniej urosły usługi Google Cloud - z 4,99 do 6,87 mld dolarów.

W USA przychody Alphabetu wzrosły o 12 proc. do 33,37 mld dolarów, a w Ameryce Południowej i Środkowej - też o 12 proc., do 4,14 mld dolarów.

Natomiast w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki nastąpił spadek o 2 proc. do 19,45 mld dolarów, a w Azji i regionie Pacyfiku - o 2 proc. do 11,49 mld dolarów.

36 tys. pracowników więcej, 15 mld dol. na skup akcji

Na koniec września br. Alphabet zatrudniał 186,8 tys. osób, wobec 150 tys. rok wcześniej.

Rentowność koncernu pogorszyły wyniki z działalności finansowej: wynik z posiadanych obligacji skarbowych poszedł w dół z 37 mln dolarów zysku do 731 mln dolarów straty, a z udziałowych papierów wartościowych - z 2,12 mld dolarów zysku do 647 mln dolarów straty. Na skup swoich akcji firma przeznaczyła w zeszłym kwartale 15,39 mld dolarów, wobec 12,61 mld dolarów rok wcześniej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W komunikacie menedżerowie Alphabete nie wskazali przyczyn pogorszenia się jego wyników biznesowych. Szef koncernu Sundar Pichai zwrócił jedynie uwagę na ogłoszone w ostatnich miesiącach nowości produktowe w wyszukiwarce i Google Cloud oraz nowe narzędzia do monetyzacji na YouTubie.

- Skupiamy się zarówno na odpowiedzialnym inwestowaniu długoterminowym, jak też reagowaniu na otoczenie gospodarcze - zapewnił.

Akcje Alphabetu przecenione o jedną czwartą

W handlu posesyjnym, już po publikacji wyników z zeszłego kwartału, akcje Alphabetu taniały o prawie 7 proc.

Na koniec wtorkowej sesji kurs wynosił 104,48 dolara, od początku stycznia br. zmalał o 27 proc.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Google poczuł spowolnienie gospodarcze: najniższy wzrost od 9 lat, YouTube ze spadkiem wpływów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Za mało reklam. Za mało inwigilacji. Za mało monopolu. Stąd strata.
odpowiedź
User
H
Kurs dolara ich dobije. Nikt nie bedzie chcia lokalnie kupowac po cenach skorelowanych z dolarem jak w Polsce wartym 5zl. Dopoki to sie nie zmieni sa w ciezkiej d..
odpowiedź
User
Pet
Spokojnie lewacki, kurs dolara dobija złotówkę, więc się w Polsce mają znakomicie. Cenzor, jak karaluch - przetrwa wybuch bomnby atomowej. Rzeczywiście są w głębokiej d...e... złota. Ameryka korzysta na kryzysie w Europie, nic tylko czekać na Amerykanów w Zakopanem podczas występu Zenka Martyniuka. Nie wierzę, że są w takim kryzysie, pewnie manipulują kolaboranci.
odpowiedź