SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google zainwestuje w Polsce 2 mld dolarów, uruchomi centrum obliczeniowe w chmurze

Google zapowiedział że zbuduje w Polsce infrastrukturę obliczeniową w chmurze. Wartość inwestycji może sięgać 2 mld dolarów, budowa centrum ma się rozpocząć w 2021 roku.

 

fot. materiały prasowe Article

Na początku maja 2020 r. Microsoft zapowiedział uruchomienie projektu, w ramach którego stworzy w Polsce nowy ośrodek typu data center i zainwestuje w naszym kraju miliard dolarów na rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej.

2 mld dolarów od Google

Teraz znaczącą inwestycję w Polsce szykuje koncern Google, o czym poinformował „Puls Biznesu”. Zgodnie z tymi doniesieniami Google chce zbudować w naszym kraju infrastrukturę obsługującą usługi w chmurze obliczeniowej, której wartość może sięgać 2 mld dol. To będzie największe inwestycja w tym sektorze w Polsce. Uruchomienie ośrodka przewidziano na 2021 r.

Region Google Cloud w naszym kraju będzie częścią globalnej infrastruktury obliczeniowej Google, na którą koncern wydał do tej pory ponad 15 mld euro. Na razie na świecie funkcjonuje kilka tego typu centrów: w Zurychu, Londynie, Tokio oraz Los Angeles.

- Region Google Cloud w Warszawie będzie tego samego typu infrastrukturą, jakie funkcjonują w innych lokalizacjach w Europie i na świecie - w Zurychu, Londynie, Tokio czy Los Angeles. Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy konkretnej lokalizacji. Dotychczasowe lokalizacje Google’a w stolicy, czyli Campus dla start-upów na Pradze oraz siedziba w centrum Warszawy, to niezależne inwestycje - powiedziała „PB” Magdalena Dziewguć, dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Według zapowiedzi szczegóły na temat inwestycji Google mają zostać podane podczas trwającej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.

- Polska staje się hubem cyfrowym Europy Środkowo-Wschodniej - skomentował na Twitterze Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Z kolei Adam Malczak, rzecznik Google Polska zaznacza w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl, że nasz kraj jest obecnie z punktu widzenia koncernu centrum regionu, a inwestycje Google w Polsce nie kończą się na zapowiedzianym centrum.

- Cały czas rozwijamy naszą obecność i inwestycje w Polsce, jako naszym głównym ośrodku w Europie Środkowo-Wschodniej, nie ujawniamy jednak wartości tego typu inwestycji - zaznacza Adam Malczak. - Nasze inwestycje w Polsce obejmują nie tylko nowy region Google Cloud ogłoszony we wrześniu zeszłego roku, ale także nasze stale rozwijające się biuro w Warszawie - będące siedzibą zespołu inżynierów pracujących nad globalnymi technologiami chmury obliczeniowej Google - a także Campus dla startupów na warszawskiej Pradze, jak również programy rozwijające umiejętności cyfrowe i umożliwiające Polakom czerpanie korzyści z nowoczesnej gospodarki i nowych technologii, w tym niedawno ogłoszony specjalny program szkoleniowy z technologii chmurowych

W pierwszym kwartale br. koncern Alphabet, do którego należy Google, zanotował wzrost przychodów o 13 proc. do 41,16 mld dolarów i zysku netto z 6,66 do 6,84 mld dolarów. Z kwartału na kwartał nastąpił spadek, co firma tłumaczy spowolnieniem wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Z kolei spółka Google Poland w 2018 roku zanotowała wzrost wpływów i 20,3 proc. do 378,85 mln zł oraz 27,72 mln zł zysku netto. Firma sprzedaje usługi badawcze i marketingowe dwóm zagranicznym spółkom Google. Zatrudniała przeciętnie 422 osoby, o 20 więcej niż rok wcześniej. W elektronicznym KRS nie ma jeszcze jej sprawozdania finansowego za ub.r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google zainwestuje w Polsce 2 mld dolarów, uruchomi centrum obliczeniowe w chmurze

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marceli
Brawo Prezydent Duda!
42 22
odpowiedź
User
Zac
super. Microsoft miliard, google dwa. Tak się skutecznie rządzi!
31 20
odpowiedź
User
Pawlacz
super. Microsoft miliard, google dwa. Tak się skutecznie rządzi!
Większość tej kwoty pójdzie na serwery zagranicznych firm, no ale jakoś i tak rząd ich musiał zachęcić do budowy na terenie Polski
7 16
odpowiedź