SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„GPC” nagłaśnia apel do TVP, by z koncertów świątecznych wykluczyć artystów popierających Strajk Kobiet

„Gazeta Polska Codziennie” (Forum) informuje o popartym przez tysiące osób apelu do władz Telewizji Polskiej, żeby z bożonarodzeniowych koncertów nadawcy wykluczyć artystów, którzy wsparli Strajk Kobiet. Kilka lat temu z powodów politycznych z TVP zniknęli Julia Kijowska, Wojciech Cejrowski i Krzysztof Skiba.

- Tysiące Polaków podpisały już apel do władz TVP, aby z planowanych koncertów świątecznych wykluczyła artystów, którzy wsparli awanturnicze protesty organizowane przez rewolucjonistki ze Strajku Kobiet - pisze w środę „Gazeta Polska Codziennie” na pierwszej stronie.

Towarzyszy temu napis: „Święta bez pioruna” (czerwona błyskawica to symbol Strajku Kobiet).

Apel do Kurskiego o wykluczenie artystów

Dziennik podkreśla, że "skandaliczne wydarzenia, których organizacji dopuścili się lewicowi aktywiści" i "rewolucjonistki ze Strajku Kobiet" - awantury i prowokacje na ulicach oraz w miejscach kultu religijnego - sprawiły, "że grupa społeczników" z Centrum Życia i Rodziny wystosowała apel do władz Telewizji Polskiej, w którym domagają się wycofania ze świątecznej ramówki emisji koncertów kolęd i pastorałek, które wykonują artyści popierający postulaty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

"Na profilach w mediach społecznościowych i korzystając z mediów tradycyjnych, wyrażali oni w różny sposób poparcie dla ruchu, którego hasłem jest prymitywny bluzg, a do metod działania zaliczają się zakłócanie mszy świętych, dewastowanie miejsc kultu religijnego, pomników, a nawet grobów" - napisano w piśmie do prezesa TVP Jacka Kurskiego, które przytaczają dziennikarze.

Według "GPC" w apelu stwierdzono również, że "nie można nie odczuwać niesmaku, patrząc, jak artyści bezceremonialnie kontestujący chrześcijańską spuściznę są następnie publicznymi pieniędzmi wynagradzani za jej odtwarzanie".

Intencje zawarte w apelu skomentował dziennikarzom "GPC" bard Strefy Wolnego Słowa Paweł Piekarczyk: "Ci ludzie bardzo wyraźnie opowiedzieli się po jednej ze stron, wsparli środowisko proaborcyjne. Kolędowanie z ich udziałem byłoby profanacją świąt Bożego Narodzenia

Według danych ZDKP w październiku br. średnie rozpowszechnianie razem „Gazety Polskiej Codziennie” wynosiło 10 831 egz., o 19,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Z TVP zniknęli Kijowska, Cejrowski i Skiba

W lutym 2017 roku prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski poinformował, że aktorka Julia Wyszyńska, która w kontrowersyjnym przedstawieniu teatralnym „Klątwa” odgrywała m.in. seks oralny z figurą papieża Jana Pawła II, nie będzie już występowała w serialu „Na dobre i na złe” w TVP2. Niektórzy dziennikarze zwrócili uwagę, że Kijowska pod koniec 2016 roku sama odeszła z serialu.

- Ta pani sama podjęła decyzję o zerwaniu współpracy z TVP dokonując aktu zbezczeszczenie postaci świętego Jana Pawła II. Takich rzeczy nie można akceptować - uzasadnił Kurski.

W listopadzie 2016 roku „W tyle wizji” i „W tyle wizji extra” w TVP Info przestał prowadzić muzyk i satyryk Krzysztof Skiba, po tym jak nagrał klip krytykujący ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

Z kolei pod koniec 2018 roku z „Minęła 20” zniknęły cotygodniowe rozmowy z Wojciechem Cejrowskim. TVP tłumaczyła, że Cejrowski na swoim kanale youtube’owym opublikował wycięty z programu fragment rozmowy, jak podpalił małą flagę Unii Europejskiej. Natomiast publicysta twierdził, że prawdziwym powodem było mocne skrytykowanie przez niego Jarosława Kaczyńskiego za niezaostrzenie przepisów o aborcji.

Początkowo wywiady z Wojciechem Cejrowskim zawieszono na ponad miesiąc, ostatecznie nie wróciły już do programu.

Kolejna rekompensata abonamentowa dla TVP

Wiosną br. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł (w formie obligacji skarbowych, które Ministerstwo Finansów przekazało spółkom, a potem odkupiło) w ramach nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. O podziale tych środków zdecydowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. TVP otrzymała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne rozgłośnie publiczne - 119,3 mln zł.

Łącznie przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej - 4,8 mld zł - otrzymała właśnie Telewizja Polska - wynika z danych Fundacji ePaństwo.Na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej przyznano 960 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu. Z tej kwoty TVP dostała 860 mln zł. Wiosną 2019 roku rekompensata wyniosła 1,26 mld zł, z czego 1,12 mld zł trafiło do TVP, a w marcu br. przyznano publicznej telewizji i radiu 1,95 mld zł.

Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk. W 2019 roku firma osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. 57 proc. wpływów stanowiły środki abonamentowe wynoszące 1,459 mld zł, z czego 331,4 mln zł to opłaty abonamentowe, a 1,127 mld zł - zeszłoroczna rekompensata.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

Z kolei w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała aż 936,5 mln zł zysku netto, głównie dzięki 1,8 mld zł z abonamentu i rekompensaty abonamentowej. Natomiast przychody reklamowe nadawcy zmalały rok do roku o 21 proc.

W projekcie ustawy budżetowej, który rząd opublikował jesienią, zapisano, że także w 2021 roku TVP i Polskie Radio otrzymają do 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej. Poseł PiS Henryk Kowalczyk na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych zaproponował poprawkę stanowiącą, że w tej procedurze tak jak w poprzednich latach ma uczestniczyć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Dołącz do dyskusji: „GPC” nagłaśnia apel do TVP, by z koncertów świątecznych wykluczyć artystów popierających Strajk Kobiet

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Specjaliści od incydentów kałowych w natarciu :D
odpowiedź
User
Ggg
No to nikt nie zaśpiewa w TVP XD Chociaz nie popieram protestów to jednak artysci sie na tym lansują i zbierają duzo lajkow na Fb xd
odpowiedź
User
Kasia
Rzeczywiście ktoś kto popiera aborcję, a potem śpiewa nad żłobkiem to żenada...
odpowiedź