SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gra This War of Mine lekturą w liceum. „Będzie dostępna dla szkół i uczniów za darmo”

Wyprodukowana przez 11 bit studios polska gra wideo This War of Mine znajdzie się w kanonie nieobowiązkowych lektur szkolnych w ostatnich klasach licealnych. To pierwszy tego typu projekt na świecie. - Nasza gra opowiada o rzeczach ważnych i uniwersalnych, tak jak literatura. Tytuł będzie dostępny za darmo dla uczniów i szkół. To przełomowy krok mający potwierdzić kulturotwórczy potencjał gier - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Miechowski, partnerships manager w 11 bit studios.

Article

This War of Mine to wyprodukowana przez polską firmę 11 bit studios gra wideo wprowadzona na rynek w 2014 r. Tytuł był inspirowany oblężeniem Sarajewa trwającym od 1992 do 1996 r.

Gracz w This War of Mine wciela się w cywila – ofiarę wojny, starającego się przeżyć w ciężkich warunkach. Jest zmuszony dokonywać wyborów moralnych w celu zapewnienia żywności, lekarstw i schronienia.

Tytuł zaoferowany przez 11 bit studios zwrócił się w ciągu dwóch pierwszych dni sprzedaży, do tej pory doczekał się wielu prestiżowych nagród w branży gier wideo.

 

This War of Mine będzie lekturą

Teraz zapowiedziano że This War of Mine znajdzie się w kanonie lektur w polskich szkołach. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie na świecie. O projekcie poinformowały oficjalnie zarówno kancelaria premiera RP, jak i producent gry.

W wywiadzie dla Radia Kraków przedstawiciel rządu przyznał, że do tej pory gry komputerowe były wykorzystywane w edukacji, m.in. w nauczaniu przedmiotów ścisłych czy umiejętności programowania. - Ale nigdzie na świecie, zgodnie z naszym rozeznaniem, żadne państwo nie włączyło gry do oficjalnego zestawu lektur szkolnych, aby poprzez nie opowiadać młodzieży o ludziach - zaznaczył rozmówca z kancelarii premiera RP.

Czytaj także: CD Projekt przesuwa premierę „Cyberpunk 2077” o kolejne dwa miesiące

Uniwersalna opowieść, gra dostępna za darmo

O szczegółach wprowadzenia This War of Mine do kanonu szkolnych lektur mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Miechowski, partnerships manager w 11 bit studios.

- Pomysł wyłonił się w dyskusjach ze stroną rządową, można powiedzieć, że to wspólna inicjatywa – zdradza Paweł Miechowski. - Nie miałaby szans bez zielonego światła od premiera, natomiast rozmowy, badanie tematu rozpoczęło się już jakiś czas temu w 2019 r.

Według naszego rozmówcy This War of Mine stało się pewnym fenomenem kulturowym, grą, która (nie jedyna zresztą) potrafi swoim językiem - czyli językiem interakcji - opowiadać o rzeczach ważnych, o moralności, o cenie człowieczeństwa, o altruizmie lub jego braku.

- W tym kontekście jest tworem kultury zdolnym do opowiadania o tych rzeczach tak jak literatura piękna - ocenia Miechowski. - Od premiery w 2014 r. This War of Mine zdobyło dziesiątki nagród, najbardziej prestiżowych w branży, nominację do Paszportu Polityki, nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii kultury cyfrowej, znakomite recenzje w The New York Times, The Guardian i innych wpływowych mediach, a do tego gra była olbrzymim sukcesem komercyjnym, podbiła listy przebojów. To nie mogło przejść niezauważone.

Na razie nie wiadomo dokładnie kiedy tytuł zostanie wprowadzony do szkolnego spisu lektur. - Program pilotażowy będzie wdrażany, najważniejsze, że został oficjalnie potwierdzony i od teraz opracowujemy kolejne detale - wyjaśnia Miechowski. - Będzie to lektura dodatkowa, dla uczniów najstarszych od lat 18, ze względu na trudną tematykę jaką porusza. W wariancie optymistycznym - już od nowego roku szkolnego. W wariancie realistycznym - od przyszłego.

Według zapowiedzi gra będzie dostępna dla szkół i uczniów za darmo. - Rozważamy kilka modeli udostępnienia, uwzględniających różne zasoby szkół jeśli chodzi o komputery, szeroki dostęp do internetu i tym podobne – wyjaśnia Miechowski.

Czy This War of Mine przeciera nowe szlaki? Czy w przyszłości gry wideo zyskają w kanonie lektur miejsce na równi z literaturą? - Mam olbrzymią nadzieję, że tak, i właśnie po to ten krok przez pana premiera i zespół 11 bit studios został wykonany - przyznaje Miechowski. - Jest to doprawdy krok przełomowy, mający potwierdzić kulturotwórczy potencjał gier. Co do przyszłości kanonu lektur, to nie nasza decyzja, ale w ramach grupy roboczej na pewno będziemy rozmawiać jak warto taki cyfrowy kanon rozwijać. Jest mnóstwo gier doskonałych od strony artystycznej i fabularnej.

Czytaj także: Burza po zmianie logo przez CD Projekt Red. „Jesteśmy zwolennikami pełnej tolerancji światopoglądowej”

Dołącz do dyskusji: Gra This War of Mine lekturą w liceum. „Będzie dostępna dla szkół i uczniów za darmo”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
luk
chore...
odpowiedź
User
nlr
Czy uczeń dostanie od rządu sprzęt konieczny do zapoznania się z tą lekturą?
odpowiedź