SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze rozgłośni regionalnych z nagrodami. Zakończył się konkurs Grand PiK

W piątkowy wieczór w bydgoskiej Operze Nova rozdano nagrody dziennikarzom regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, którzy zmagali się w ramach konkursu Grand PiK. Zwycięzcami zostali Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn z Radia Białystok, autorzy reportażu „Przebudzenie”, oraz Ewa Szkurłat z Polskiego Radia Kraków, która przygotowała słuchowisko dokumentalne „Serce na dwóch szerokościach”.

Laureaci Grand PiK 2021 wraz z jurorami Fot. Jacek KowalskiArticle

Organizatorem 13. edycji konkursu Grand PiK było bydgoskie Radio PiK. Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn otrzymali nagrodę ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego. W uzasadnieniu przedstawiciel ministra powiedział, że laury przyznano za „wyraziste przedstawienie tęsknoty do wolności Białorusinów” z pomocą dźwiękowych migawek z buntu przeciw autorytarnej władzy. Nagrodą było także 20 tys. zł.

Kościn odbierając nagrodę podkreślił zaangażowanie obywateli Białorusi, którzy nagrywali dźwięki i wideo, a także robili zdjęcia w państwie, które przez jakiś czas było odłączone od internetu.  - Dzięki współczesnym technologiom ci ludzie się przebili. Ten sierpień sprawił, że na Białorusi odbyła się rewolucja świadomości. Białorusini się przebudzili. Ta nagroda należy się tysiącom, milionom obywateli Białorusi, którzy i dziś walczą o własną godność i wolność - mówił.

Ewa Szkurłat dostała nagrodę Grand PiK 2021, ufundowaną przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, za „ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia - dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli, nawet na odległym kontynencie". Także w tym przypadku nagroda pieniężna opiewała na 20 tys. zł.

Utwory oceniało jury w składzie: Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku i producent muzyczny, pedagog), Jarosław Jakubowski (poeta, prozaik, dramatopisarz) i Henryk Rozen (reżyser teatralny i radiowy, aktor, pedagog). Ideą konkursu "Grand PiK" jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła.

W tym roku o nagrody rywalizowała rekordowa liczba 41 prac, zgłoszonych przez autorów z całej Polski. Zgodnie z myślą pomysłodawcy konkursu, zmarłego w 2015 r. wieloletniego dziennikarza i prezesa bydgoskiej rozgłośni Michała Jagodzińskiego, że "utwory mogą różnić się gatunkami, ale musi je łączyć sztuka", wpłynęły różnorodne dzieła - reportaże, słuchowiska.

Średni dobowy udział słuchania Radia PiK w Bydgoszczy pomiędzy listopadem 2020 a kwietniem 2021 wyniósł 4,5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze rozgłośni regionalnych z nagrodami. Zakończył się konkurs Grand PiK

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Wszystkim laureatom nagrod Grand PiK gratuluje.Jestem stalym sluchaczem radia PiK.
odpowiedź
User
Gość X
Akurat Radio PiK to mój region. Grand PiK nie do pomylenia z żadną inną rozgłośnią regionalną.
W sobotę od 8:00 do 12:00 wsłuchaj się w region.
W Bydgoszczy na Gdańskiej jest nie tylko Radio PiK, ale i muzeum oraz stadion Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka.
Blisko jest budynek na ul. ks. Konarskiego 1/3 - tam dziś jest powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, a kiedyś ten adres to było miejsce, pod które nadsyłało się zgłoszenia do teleturnieju "Winda" na antenie dawnej TVP3 Bydgoszcz. Lata 90. ew. początek tego wieku.
85-066 Bydgoszcz, a Radio PiK ma 85-006.
odpowiedź