SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel polskich wersji kanałów AXN kupuje sieć kin

Grecka Antenna Group, do której należą m.in. polskie kanały AXN, porozumiała się z Eurobankiem w sprawie przejęcia Village Roadshow Operations Hellas. Do spółki należy kilka multipleksów kinowych. Większość z nich działa w Atenach i Salonikach.

Polskojęzyczna wersja kanału telewizyjnego AXNArticle

Nie ujawniono wartości transakcji, ale jest to pierwsza inwestycja Antenna Group w sektor kinowy. Firma lepiej znana jako ANT1 Group jest obecnie największą firmą medialną w Grecji. Rozpoczęła działalność w 1989 roku ANT1 wraz z uruchomieniem Radio 97.2 (obecnie Easy 97.2), stacji radiowej w Atenach. W tym samym roku uruchomiła ANT1 Radio 97.5 Thessaloniki (obecnie Easy 97.5). W 1990 roku powstała z kolei ANT1 Television. Później spółka inwestowała także w usługi dostępu do internetu. Obecnie jest właścicielem rozgłośni radiowych Kiss FM, Magic FM, Rock FM, One FM w Rumunii, Mołdawii i na Cyprze. W Rumunii nadaje też muzyczne kanały telewizyjne Kiss TV, Magic TV, Rock TV. Na Cyprze kanał ANT1.

Rok temu firma przejęła kanały Sony Pictures Television Network w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce zmiana objęła stacje telewizyjne AXN, AXN Black, AXN White, AXN Spin i serwis streamingowy AXN Now.

Największa sieć multipleksów w Grecji

Spółka Village Roadshow Operations ma 42 proc. udziału w greckim rynku multipleksów kinowych. Emituje w nich produkcje wszystkich głównych hollywoodzkich i niezależnych studiów oraz dystrybutorów. Firma podaje, że działa w ponad 40 krajach, a z jej kanałów telewizyjnych i radiowych korzysta ponad 150 mln osób. Niektóre stacje, jak np. ANT1 mają specjalne wersje dla greckiej diaspory w Ameryce Północnej czy Australii.

- Jako wiodąca i innowacyjna firma, Antenna Group nieustannie koncentruje się na dostarczaniu wyjątkowych treści i oferowaniu unikalnych wrażeń wizualnych wszystkim naszym odbiorcom na całym świecie. Witamy Village Roadshow w naszej grupie i ponawiamy nasze zobowiązanie do dostarczania najwyższej jakości rozrywki naszym odbiorcom w każdym wieku - stwierdził Theodore Kyriakou, prezes Antenna Group.

Co z polskimi kanałami AXN?

Do 9 sierpnia br. na liście platformy satelitarnej Canal+ AXN HD zajmował 56 pozycję, AXN White, AXN Black i AXN Spin HD miejsca 193-195. Od 10 sierpnia AXN jest dostępny na 114 kanale, wśród stacji filmowo-serialowych. Z kolei AXN Black, AXN White i AXN Spin HD zajmują miejsca 291-293. W przeszłości po takich „degradacjach” platforma Canal+ usuwała stacje z oferty. Taki los spotkał m.in. Trace Urban czy Da Vinci. Lepsze pozycje od kanałów AXN mają m.in. Polonia 1 czy włoski RAI1.

 Czy Antenna Group planuje ograniczyć liczbę kanałów AXN w Polsce? - Nie mamy w planie modyfikacji portfolio kanałów AXN, na polskim rynku są obecne 4 kanały. Taką propozycję mają również abonenci Canal+ i nie planujemy dokonywać zmian. W ostatnich tygodniach obserwujemy wzrosty oglądalności dla portfolio kanałów AXN i mamy w planach ten trend utrzymać - poinformował niedawno Wirtualnemedia.pl przedstawiciel Antenna Enterteinment.

Z danych Nielsena wynika, że I półroczu 2022 roku AXN miał 0,25 proc. udziału w rynku, AXN Black 0,09 proc., AXN White 0,08 proc., natomiast AXN Spin 0,03 proc. Wszystkie kanały greckiej grupy straciły widzów w porównaniu z I półroczem 2021 roku.

Dołącz do dyskusji: Właściciel polskich wersji kanałów AXN kupuje sieć kin

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jicola
Maja państwo talent do wchodzenia w słomiane inwestycje. Zakup nieskoprocentowego kanału 0,3%, przejęcie węgierskich zasobów odorbanowych, a teraz kina… Trash Entertainment
odpowiedź
User
Ech
Ale na podniesienie jakości AXN White/Black do HD, to już kasy nie ma. Tak samo na wynegocjowanie normalnych miejsc na liście kanałów C+.
odpowiedź