SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Greenpeace w nowej kampanii uderza w PGE. Pyta, czy koncern "chce zalania gdańskiej starówki?"

W centrum Warszawy pojawiła się w środę kampania outdoorowa Greenpeace. Organizacja zarzuca w niej koncernowi energetycznemu PGE greenwashing.

Article

Greenpeace podaje, że jej nowa kampania "obnaża kłamstwa koncernu PGE dotyczące klimatu".

Na plakatach występują ikoniczne gatunki zwierząt w Polsce: borsuk, suseł, ryś i foka. To nawiązanie do kampanii PGE, w której zwierzęta zachwalają "rzekome zielone" zdaniem  Greenpeace rozwiązania koncernu.

"W nowej wersji, przygotowanej przez Greenpeace, dowiadujemy się jak rzeczywiście wygląda działalność i strategia koncernu" - czytamy w komunikacie.

- Nie zgadzamy się na greenwashing PGE i kreowanie zielonego, przyjaznego ludziom i planecie wizerunku, przy jednoczesnym napędzaniu kryzysu klimatycznego. Chcemy, by ludzie mieli szansę poznać prawdę o PGE dlatego ruszamy z kampanią, w której pokazujemy rzeczywisty wpływ koncernu na klimat i przyrodę- mówi Piotr Wójcik, analityk sektora energetycznego w Greenpeace.

Aktywiści i aktywistki od lat apelują do PGE, by ta przestała niszczyć naszą przyszłość - protestując przy okazji w Bełchatowie, Turowie czy podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy firmy, wskazując, że ta neguje istnienie kryzysu klimatycznego i podważa jego antropogeniczność. Brak realnych działań doprowadził do tego, że Greenpeace złożył pozew przeciwko PGE w którym domaga się aby koncern przestał przyczyniać się do kryzysu klimatycznego i wyeliminował emisje gazów cieplarnianych najpóźniej w 2030 roku.

Doktor z TikToka wspiera Greenpeace

Kampanię Greenpeace wspiera Doktor z TikToka (dr Konrad Skotnicki) znany z popularyzowania treści naukowych na najszybciej rozwijającej się platformie, TikToku.

- Dalsza działalność PGE w obecnej formie jest zagrożeniem dla ciągłości życia na ziemi. W odpowiedzi na pozew klimatyczny koncern PGE udzielił absurdalnych odpowiedzi, które nie mają żadnego związku z nauką. PGE twierdzi między innymi, że optymalny byłby wzrost globalnej temperatury o 3.5 stopnia Celsjusza, co wg naukowców oznacza takie podniesienie poziomu mórz, że Gdańsk znalazły się pod wodą - powiedział dr Konrad Skotnicki.

Jedną z ciekawostek o działalności PGE zaprezentuje również kilkunastometrowy mural z borsukiem przy stacji metra Politechnika. Przytacza on obliczenia wykonane przez studentów AGH, że odkrywka Bełchatów, z której PGE wydobywa węgiel brunatny jest tak wielka, że mogłaby być grobowcem  dla całej ludzkości.

Obliczenia te zostały potwierdzone przez Doktora z TikToka, który wyliczył, że w samej odkrywce Bełchatów zmieściłoby się ponad 10 miliardów standardowej wielkości trumien. Czyli około 2 miliardy więcej niż będzie potrzeba, jeśli dojdzie do katastrofy klimatycznej w pełnej skali.

Kampania będzie miała swoją kontynuację. W internecie, na stronie obroncyklimatu.pl, można podpisać petycję.

Dołącz do dyskusji: Greenpeace w nowej kampanii uderza w PGE. Pyta, czy koncern "chce zalania gdańskiej starówki?"

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aron
PGE powinno zalać tych "aktywistów" pozwami za zniesławieni...
18 5
odpowiedź
User
ludzkie panisko
To ta fundacja ktorej wiekszosc zarzadu do Niemcy? i rozumiem ze do czasu przestawienia sie na atom (15 lat?) mamy palic swieczkami w domu? No przeciez tego nie chca … wystarczy ze bedziemy od nich kupowac ruski gaz z ich marżą.
19 4
odpowiedź
User
raj dla papug
To ta fundacja ktorej wiekszosc zarzadu do Niemcy? i rozumiem ze do czasu przestawienia sie na atom (15 lat?) mamy palic swieczkami w domu? No przeciez tego nie chca … wystarczy ze bedziemy od nich kupowac ruski gaz z ich marżą.

A tak swoją drogą, to czy Greenpic odniósł już do sprawy pustych przelotów Lufthansy? Jakaś kampania na ten temat albo chociaż plakaty?
18 2
odpowiedź