SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gremi Media nie wypłaci dywidendy. Hajdarowicz i Bąk przechodzą z zarządu do rady nadzorczej KCI

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Gremi Media (wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) zdecydowało, żeby zdecydowaną większość zeszłorocznego zysku netto przeznaczyć na kapitał zapasowy. Natomiast z zarządu KCI, większościowego akcjonariusza Gremi Media, odeszli prezes Grzegorz Hajdarowicz i wiceprezes Bąk, od lipca będą członkami rady nadzorczej spółki.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI Article

Zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy Gremi Media z 5,58 mln zł jednostkowego zysku netto w ub.r. 5,49 mln zł zostanie przeznaczone na kapitał zapasowy, a 87,9 tys. zł na pokrycie straty z ubiegłych lat.

Za taką decyzją oddano na walnym głosy z 84,21 proc. kapitału Gremi Media. Tyle akcji spółki ma KCI.

W ub.r. Gremi Media w ujęciu skonsolidowanym (licząc z większościowymi pakietami akcji E-Kiosku i ComPress) zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 3,9 proc. do 101,84 mln zł oraz 6,43 mln zł zysku netto (wobec 686 tys. zł rok wcześniej). Natomiast w pierwszym kwartale br. miała 24,56 mln zł wpływów sprzedażowych (7 proc. więcej niż rok wcześniej) oraz 3,08 mln zł zysku netto (wobec 86 tys. zł zysku netto rok wcześniej).

W zeszłym tygodniu Gremi Media sprzedało za 420 tys. zł 82,14 proc. akcji agencji public relations ComPress, którą wiosną br. dokapitalizowało kwotą 900 tys. zł. Jednocześnie zdecydowano o zmianie jej nazwy na Thunderbolt, a z rady nadzorczej odeszli menedżerowie Gremi Media.

Hajdarowicz i Bąk z zarządu do rady nadzorczej KCI

Z kolei w KCI, większościowym akcjonariuszu Gremi Media, z funkcji pełnionych w zarządzie zrezygnowali Grzegorz Hajdarowicz (był prezesem od maja 2015 roku) oraz Dariusz Bąk (był wiceprezesem od marca ub.r.).

Jednocześnie obaj zostali powołani przez walne zgromadzenie akcjonariuszy do rady nadzorczej spółki, będą tam od początku lipca. Ponadto z rady nadzorczej odwołano Kacpra Hajdarowicza.

Przewodniczącą rady jest Dorota Hajdarowicz (jest w niej od maja 2013 roku), wiceprzewodniczącym - Kazimierz Hajdarowicz (od listopada 2009 roku), a pozostałymi członkami - Andrzej Zdebski (od marca 2015 roku), Agata Kalińska (od czerwca ub.r.) oraz Grażyna Cisło (od marca br.).

Grzegorz Hajdarowicz kontroluje spółki Gremi International i Gremi Inwestycje, które mają akcje stanowiące łącznie 55,5 proc. kapitału KCI. Jest też przewodniczącym rady nadzorczej Gremi Media.

Natomiast Dariusz Bąk od początku 2012 do drugiej połowy 2017 roku był prezesem Gremi Media, a w grudniu 2017 roku dołączył do rady nadzorczej tej firmy.

Hajdarowicz i Bąk byli jedynymi członkami zarządu KCI, na razie nie podano go ich zastąpi. Odbywające się w miniony piątek walne zgromadzenie akcjonariuszy firmy zostało przerwane i będzie kontynuowane 5 lipca.

Przyjęto nową strategię, KCI chce pozyskać do 39 mln zł z emisji akcji

W piątek podczas walnego zgromadzenia akcjonariusze KCI przyjęli ogłoszoną dwa tygodnie temu strategię firmy na lata 2019-2030. Zaplanowano w niej m.in. zmniejszenie zaangażowania kapitałowego w Gremi Media z obecnych 84,21 proc. do 40-60 proc. oraz inwestycje w park edukacji i rozrywki Alvernia Planet.

Ponadto akcjonariusze zaakceptowali zmianę statutu spółki upoważniającą zarząd do podwyższania kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji o łącznej wartości nominalnej maksymalnie 39 mln zł. Zaznaczono, że przy tych emisjach zarząd za zgodą rady nadzorczej może pozbawić obecnych akcjonariuszy prawa poboru (w całości lub części) nowych walorów, również w związku z wykonaniem praw z warrantów
subskrypcyjnych.

W statucie zapisano, że zarząd zdecyduje o wszystkich kwestiach związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego, m.in. cenie emisyjnej nowych akcji, która co prawda ma być oparta o kurs giełdowy spółki z ostatnich 6 miesięcy, ale zaznaczono, że zarząd może ją korygować. Ma przy tym uwzględniać m.in. aktualną sytuację organizacyjną i finansową spółki, uwarunkowania rynkowe, długookresowe korzyści dla spółki oraz możliwość pozyskania aktywów niezbędnych do realizacji zamierzeń gospodarczych.

Zarząd został upoważniony do podwyższenia kapitału zakładowego w ciągu trzech lat od wpisania do KRS zmienionego statutu. Dlaczego KCI chce w ogóle sprzedawać nowe akcje? - Uzyskanie przez spółkę dokapitalizowania pozwoli na jej rozwój w ramach przyjętego profilu działalności co z kolei powinno przełożyć się na uzyskiwane przez spółkę wyniki i wzrost notowań giełdowych akcji - stwierdzono w uzasadnieniu.

W głosowaniu nad zmianami w statucie brało udział 39,48 mln głosów stanowiących 99,97 proc. kapitału KCI. Za było 38,96 mln, przeciw - 367,4 tys., a wstrzymało się 150 tys. Pełnomocnik akcjonariuszy Marii Thiele i Piotra Szczęsnego zażądał, żeby zapisać w protokole, że głosował przeciw tej uchwale.

KCI warte na giełdzie 34 mln zł

Obecnie kapitał zakładowy KCI składa się z 68,58 akcji, w piątek na koniec sesji giełdowej ich kurs wynosił 0,497 zł. Dawało to kapitalizację spółki w wysokości 34,08 mln zł.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa KCI zanotowała 26,75 mln zł przychodów i 2,85 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 24,95 mln zł wpływów i 72 tys. zł zysku netto.

W segmencie mediowym, obejmującym Gremi Media, miała 24,66 mln zł wpływów i 2,89 mln zł zysku netto (wobec 23,07 mln zł przychodów i 362 tys. zł w pierwszym kwartale ub.r.), w segmencie inwestycyjnym - 2,09 mln zł wpływów i 642 tys. zł zysku netto (przed rokiem było to 1,89 mln zł wpływów i 489 tys. zł zysku netto). Natomiast w pionie nieruchomości nie prowadziła żadnej działalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gremi Media nie wypłaci dywidendy. Hajdarowicz i Bąk przechodzą z zarządu do rady nadzorczej KCI

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl