SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Właściciel Gremi Media ze 113,3 mln zł wpływów i 1,6 mln zł zysku. Chce sprzedać ostatnie nieruchomości

Grupa KCI, większościowy akcjonariusz Gremi Media (wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”), w ub.r. zanotowała spadek wpływów o 4 proc. do 113,3 mln zł oraz 1,65 mln zł zysku netto (wobec aż 110,4 mln zł straty rok wcześniej). W marcu firma sfinalizowała sprzedaż nieruchomości za 38,7 mln zł, a w br. chce zbyć dwie ostatnie należące do niej nieruchomości.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI Article

Przychody grupy kapitałowej KCI w segmencie mediowym (obejmującym grupę Gremi Media) zmalały w skali roku ze 107,2 mln zł w 2017 roku do 105,4 mln zł, natomiast wynik netto poprawił się ze 109 mln zł straty netto do 4,5 mln zł zysku netto. Ogromna strata w 2017 roku wynikała głównie ze 132,3 mln odpisu na utratę wartości aktywów firmy.

Niedawno KCI ponownie przeprowadziło test na utratę wartości aktywów Gremi Media, głównie dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet”. Oceniono, że ich wartość nie zmalała, ponadto podwyższono szacunkową wartość godziwą posiadanych przez KCI akcji Gremi Media ze 114,38 do 175,13 zł.

KCI sprzedało część akcji Gremi Media

W ub.r. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 3,9 proc. do 101,84 mln zł oraz 6,43 mln zł zysku netto (wobec 686 tys. zł rok wcześniej).

Z czego zatem wynika spadek przychodów grupy KCI w segmencie mediowym? Firma w drugiej połowie roku sprzedała mniejszościowy pakiet akcji Gremi Media (m.in. amerykańskiemu funduszowi North Base Media) i wprowadziła ją na warszawski rynek giełdowy New Connect. Pod koniec ub.r. North Base Media dokupił kolejne akcje Gremi Media, obecnie ma walory stanowiące 6,67 proc. jej kapitału. Natomiast do KCI należy 85,22 proc. akcji Gremi Media.

- Grupa Gremi Media jest holdingiem, której działalność jest skoncentrowana na dostarczaniu informacji, usług i produktów z zakresu biznesu i prawa, w segmencie B2C (profesjonaliści) i B2B (przedsiębiorstwa, jednostki administracji publicznej, instytucje). Obecnie Grupa Gremi Media jest w trakcie transformacji z producenta treści na dostawcę komplementarnych usług i produktów skierowanych do użytkowników i abonentów mediów internetowych i drukowanych Grupy Gremi Media, docelowo ukierunkowanej na zabezpieczenie i ekspansję swojej pozycji szczególnie w segmencie Biznes / Finanse / Prawo - opisuje prezes KCI Grzegorz Hajdarowicz w liście do akcjonariuszy.

- Grupa Gremi Media to platforma opiniotwórczych i biznesowych treści, oferowanych w różnorodnych kanałach (print, digital, video, social media, konferencje i szkolenia, eventy). Konsoliduje wszystkie dzienniki i magazyny Grupy Gremi Media oraz ich wersje cyfrowe. Realizuje również nowe projekty i produkty cyfrowe - wylicza.

KCI sprzedaje pozostałe nieruchomości

W segmencie inwestycyjnym przychody grupy KCI wzrosły w skali roku z 5,91 do 7,88 mln zł, a strata netto zmalała z 6,53 do 2,89 mln zł. Natomiast w segmencie nieruchomościowym firma nie zanotowała w ub.r. żadnych wpływów ani kosztów, wobec 5,24 mln zł przychodów i 5,1 mln zł w 2017 roku.

Na początku marca br. KCI sfinalizowała zawartą w lipcu 2017 roku umowę sprzedaży kompleksu nieruchomości o obszarze 1,32 hektara zlokalizowanego przy ul. Romanowicza w Krakowie. Cena wyniosła 38,74 mln zł brutto, z czego 7,24 mln zł przypada na VAT.

W efekcie KCI ma jeszcze dwa niewielkie lokale usługowe przy ul. Nowaka Jeziorańskiego w Warszawie (o łącznej powierzchni 135 metrów kw.), które zamierza sprzedać w br. - Sprzedaż posiadanych nieruchomości oznacza de facto wygaszanie przez emitenta swojej działalności na tym rynku jako jego aktywnego uczestnika, z jednoczesnym przekierowaniem w stronę przedsięwzięć o charakterze inwestycji finansowych, czego przykładem jest inwestycja w obligacje Gremi Park Sp. z o. o. (obecnie Next Holdings S. a r. l.) - stwierdził Grzegorz Hajdarowicz.

KCI pożyczki i weksle od Gremi International zamieniło na obligacje właściciela Alvernia Studios

Na początku lutego br. KCI zawarła umowę spłaty przez jej akcjonariusza Gremi International pożyczek i weksli własnych o wartości 109,46 mln zł. Te należności zostały spłacone poprzez emisję obligacji serii C i D o wartości 110,63 mln zł przez Gremi Park (obecnie Next Holdings).

We wrześniu 2017 roku Gremi Park kupił od firmy Stanisława Tyczyńskiego położony niedaleko Krakowa kompleks Alvernia Studios składający się z kilkunastu studiów zdjęciowych, filmowych i nagraniowych. Spółka zapowiedziała, że będzie tam realizować produkcje wykorzystujące technologie rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz że może zainwestować w to nawet 50 mln euro.

- Plany wobec wymienionego powyżej kompleksu nieruchomości obejmują stworzenie w tym miejscu parku rozrywki opartego o nowoczesne technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR/ AR). Tym samym KCI S.A. będzie w stanie wykorzystać posiadane kompetencje i doświadczenie z zakresu rynku nieruchomości, nie będąc jednocześnie zaangażowanym bezpośrednio w proces pre-deweloperski w ścisłym tego słowa znaczeniu - wyliczył Grzegorz Hajdarowicz w liście do akcjonariuszy.

Zaznaczył, że jego firma „w drodze odrębnej umowy zawartej z emitentem obligacji otrzymała uprzywilejowanie przed innymi obligatariuszami (opcja sprzedaży celem umorzenia)”.

Głównymi akcjonariuszami KCI są Gremi Inwestycje (ma akcje stanowiące 33,11 proc. kapitału) i Gremi International (24,35 proc.). W piątek na koniec sesji giełdowej za akcję spółki płacono 51 groszy, co dawało jej kapitalizację w wysokości 34,98 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Właściciel Gremi Media ze 113,3 mln zł wpływów i 1,6 mln zł zysku. Chce sprzedać ostatnie nieruchomości

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
ten koleś przekonuje, że groch jest w kapuście i w kapuście jest groch i że to jest co innego. ani złamanego grosza nie są warte akcje takiej firmy, na hasło obligacje należy je omijać szerokim łukiem. Red. Fukus przewraca się w grobie co zrobiła Patologia Obywatelska z jego "Rzeczpospolitą"
7 30
odpowiedź