SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca "Rzeczpospolitej" miał 16 mln zł zysku netto w 2020 roku

W ub.r. Gremi Media, wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, zanotował spadek skonsolidowanych wpływów sprzedażowych o 10,9 proc. do 96,14 mln zł, natomiast jego skorygowany zysk EBITDA zwiększył się z 21,81 do 22,6 mln zł, a zysk netto - z 14,4 do 16,35 mln zł. - Wyniki finansowe minionego roku uważamy za bardzo dobre - komentuje prezes spółki Tomasz Jażdżyński.

Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media, fot. Materiały prasoweArticle

W komunikacie Grupa Gremi Media zaznacza, że w 2020 roku nie ominęły jej trudności spowodowane pandemią. Uderzyły one przede wszystkim w organizację wydarzeń biznesowych, konferencji i szkoleń. W odpowiedzi na uwarunkowania rynkowe grupa obniżała koszty, co pozwoliło poprawić rentowność.

- Zyski wzrosły na wszystkich poziomach, a rentowność osiągnęła nienotowany wcześniej pułap, pomimo zmniejszenia przychodów w związku z obostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa. W ciągu ostatnich trzech lat EBITDA wzrosła pięciokrotnie, a zysk netto został poprawiony aż 24-krotnie - napisano.

Przychody ze sprzedaży grupy Gremi Media, w skład której poza wydawnictwem wchodzi również m. in. spółka dystrybucyjna e-Kiosk, wyniosły w 2020 r. 96,1 mln złotych, przy 107,9 mln złotych rok wcześniej (spadek o 10,9 proc.). Mimo pandemii, dzięki wdrożonym programom dostosowawczym, na wszystkich poziomach wzrosły zyski generowane przez spółki Grupy.

EBITDA (skorygowana) wyniosła w 2020 roku 22,6 mln złotych (po wzroście o 3,6 proc), zysk operacyjny zwiększył się o 5,6 proc - do poziomu 17,9 mln złotych. Zwyżkę o 13,6 proc. (do 16,3 mln złotych) zanotował z kolei zysk netto. Rentowność netto grupy wzrosła dzięki temu do 17,0 proc. a rentowność EBITDA osiągnęła rekordowy poziom 22,5 proc.

- Wyniki finansowe minionego roku uważamy za bardzo dobre. Utrata części przychodów była nieunikniona, ale szybka reakcja i przeniesienie działalności związanej z wydarzeniami biznesowymi do sfery cyfrowej pozwoliła nam obronić, a nawet poprawić zyskowność prowadzonych operacji - komentuje Tomasz Jażdżyński, prezes zarządu Gremi Media. - Szczególną satysfakcję czerpiemy z tego, że te rekordowe zyski udało nam się osiągnąć bez redukcji w sferze wynagrodzeń. Zgodnie z planem przebiega również ambitny plan inwestycyjny w zakresie infrastruktury IT prowadzony przez spółki grupy.

Ze względu na rozpoczęcie w trzecim kwartale programu opcyjnego dla kadry zarządzającej, Gremi Media wzorem innych spółek notowanych na GPW rozpoczęła publikację wskaźnika EBITDA skorygowana, wyliczanego jako EBITDA oczyszczona z kosztów niegotówkowych – informuje Grupa.

Gremi Media wydaje dzienniki „Rzeczpospolita” i „Parkiet”, ich portale internetowe oraz miesięcznik „Uważam Rze Historia”. Posiada także 78,1 proc. akcji firmy E-Kiosk. W trzecim kwartale ub.r. grupa kapitałowa zanotowała spadek przychodów o 10,4 proc. do 23,17 mln zł i zysku netto z 3,32 do 3,03 mln zł. Od listopada 2018 roku jest notowana na rynku bocznym warszawskiej giełdy, obecna wycena spółki to 293,8 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wydawca "Rzeczpospolitej" miał 16 mln zł zysku netto w 2020 roku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Media Expert
No proszę, jest zysk. Wyborcza ma tylko straty przez te wirtualne miliony czytelników :)
odpowiedź
User
Bolo
Kilka milionów złotych czystego zysku przyszło od państwa w ramach tarcz. Tak się szasta pieniędzmi, wspierając firmy, które wsparcia nie potrzebują.
odpowiedź