SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gremi Media: spadek wpływów o 4 proc., zysk zmalał z 9,3 do 0,7 mln zł, ubyła jedna czwarta pracowników etatowych

W ub.r. Gremi Media (wydawca m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) zanotowała w skali roku spadek przychodów ze sprzedaży o 3,9 proc. do 104,34 mln zł oraz zysku netto z 9,33 mln zł do 687 tys. zł. - Nawarstwienie wielu niekorzystnych czynników spowodowało, iż podstawowe wskaźniki finansowe nie zostały poprawione - komentuje prezes firmy Tomasz Jażdżyński.

Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi MediaArticle

W ub.r. zysk brutto grupy kapitałowej Gremi Media ze sprzedaży wyniósł 40,97 mln zł (wobec 36,75 mln zł w 2016 roku). Firma zanotowała 357 tys. zł straty przed opodatkowaniem, podczas gdy rok wcześniej miała 7,37 mln zł zysku.

- Z punktu widzenia finansowego rok 2017 był dla grupy rokiem relatywnie dość trudnym. Nawarstwienie wielu niekorzystnych czynników spowodowało, iż podstawowe wskaźniki finansowe nie zostały poprawione w stosunku do poprzedniego roku. Udało się jednak utrzymać dodatnią rentowność zarówno na poziomie EBITDA, jak i zysku netto - komentuje w sprawozdaniu Tomasz Jażdżyński, który od drugiej połowy grudnia ub.r. jest prezesem Gremi Media.

- W 2017 roku wynik finansowy Grupy był istotnie gorszy niż za rok 2016, co wynikało z wielu różnych czynników, głównie niesprzyjającej sytuacji rynkowej, która przyczyniła się do uzyskania istotnie niższej sprzedaży niż oczekiwano. Na niższą sprzedaż wpłynęło również przesunięcie z grudnia 2017 na styczeń 2018 części zamówień. Założone i poniesione przez grupę koszty były dostosowane do znacznie wyższych, zakładanych wcześniej przychodów. Ponadto, Grupa poniosła istotne koszty jednorazowe, takie jak koszty wprowadzenia akcji spółki Gremi Media do publicznego obrotu - wyliczono w raporcie finansowym firmy.

Gremi Media zadebiutowała na warszawskim rynku giełdowym NewConnect w listopadzie ub.r. Głównym akcjonariuszem spółki jest grupa KCI kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza. W sierpniu ub.r. 14,6 proc. akcji Gremi Media za 36,66 mln zł kupiła grupa inwestorów, m.in. fundusz North Base Media i spółka głównego udziałowca Ruchu, a w listopadzie North Base Media nabył jeszcze 4,39 proc. firmy za 11,02 mln zł.

W ub.r. koszty Gremi Media wyniosły prawie 103 mln zł, wobec 105,04 mln zł w 2016 roku. Nieznacznie wzrosły nakłady na usługi obce (z 69,25 do 69,62 mln zł) i amortyzację (z 2,12 do 2,31 mln zł), natomiast zmalały wydatki na świadczenia pracownicze (z 18,65 do 16,5 mln zł).

Na koniec ub.r. stałe zatrudnienie w grupie Gremi Media wynosiło 76 pełnych etatów, wobec 101 rok wcześniej.

Gremi Media na koniec ub.r. miała 26,33 mln zł z tytułu kredytów i pożyczek, wobec 27,45 mln zł na koniec 2016 roku. Firma na koniec ub.r. nie miała żadnych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek długoterminowych, natomiast wartość tych krótkoterminowych wzrosła z 14,14 do 26,33 mln zł.

Gremi Media oprócz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wydaje miesięcznik „Uważam Rze Historia”, a także realizuje inne projekty wydawnicze oraz działa w kilku innych segmentach (przede wszystkim eventów biznesowych i public relations). Ponadto do firmy należy kilka mniejszych spółek, a także większościowe udziały w spółkach E-Kiosk i ComPress oraz mniejszościowe w MMConferences. Z końcem 2016 roku firma zrezygnowała z dalszego wydawania drukowanych wersji magazynów „Sukces”, „Bloomberg Businessweek Polska” i „Uważam Rze”.

- Nowy, powołany w grudniu 2017 roku, zarząd spółki głęboko wierzy w słuszność strategii budowania nowych cyfrowych produktów na bazie posiadanych przez grupę Gremi Media SA unikalnych i wyjątkowych znaków towarowych i marek. Jej realizacja pozwoli przezwyciężyć trudności związane z spadkowymi tendencjami panującymi na rynku wydawnictw drukowanych - podkreśla Tomasz Jażdżyński.

Dołącz do dyskusji: Gremi Media: spadek wpływów o 4 proc., zysk zmalał z 9,3 do 0,7 mln zł, ubyła jedna czwarta pracowników etatowych

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lol
Trzeba czytać ze zrozumieniem. Firma nie spłaciła wszystkich kredytów długoterminowych, tylko przeksięgowała długoterminowy na krótkoterminowy. Musiała tak zrobić, bo naruszyła warunki umowy kredytowej. I to jest znacznie ważniejszy temat niż omawiane w tekście .
odpowiedź
User
pavv
"Ponadto, Grupa poniosła istotne koszty jednorazowe, takie jak koszty wprowadzenia akcji spółki Gremi Media do publicznego obrotu". Przeczytałem i padłem rażony szokiem! Po to się ponosi koszty X zł, aby z giełdy wyciągnąć XXX zł!
odpowiedź
User
konsekwencje
konsekwencje poprzedniej prezesury, wybitnej jak widać ...
odpowiedź