SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Groźne rozszerzenia do Chrome. Jedna trzecia zbiera dane o użytkownikach w sieci

Ponad jedna trzecia dodatków do przeglądarki Chrome zbiera bez wiedzy użytkowników dane na temat odwiedzanych przez nich stron internetowych - wynika z raportu firm DuoLabs oraz CRXcavator. Analizy wskazują że 85 proc. deweloperów rozszerzeń do Chrome nie ma żadnej polityki prywatności, a 77 proc. nie oferuje użytkownikom wsparcia technicznego.

Raport firm DuoLabs i CRXcavator został oparty na analizie ponad 120 tys. rozszerzeń do przeglądarki Chrome oferowanych za pośrednictwem prowadzonej przez Google platformy Chrome Web Store.

Z analiz wynika, że dodatki do Chrome’a w wielu wypadkach mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz prywatności użytkowników najpopularniejszej obecnie przeglądarki internetowej.

35,4 proc. zbadanych rozszerzeń może zbierać wszystkie dane na temat tego jakie strony internetowe są odwiedzane przez użytkownika Chrome i jakich czynności dokonuje on na tych witrynach.

Według raportu 84,7 proc. deweloperów dodatków do Chrome nie prowadzi żadnej polityki prywatności, w której byłyby zdefiniowane reguły dotyczące zbierania i przetwarzania danych użytkowników.

Z kolei 77,3 proc. badanych rozszerzeń nie oferuje swoim użytkownikom wsparcia technicznego, z którym mogliby oni skonsultować ewentualne awarie konkretnego dodatku lub uzyskać wiedzę na jego temat. Dodatkowo 32 proc. rozszerzeń korzysta z zewnętrznych bibliotek Java Script, które są znane ze swojej podatności na ataki z zewnątrz. To z kolei w prostej linii stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników tych dodatków.

Autorzy raportu podkreślają, że zebrane statystyki mogą być groźne nie tylko dla użytkowników prywatnych, ale także dla firm których pracownicy w służbowym sprzęcie korzystają z Chrome i samodzielnie instalują w tej przeglądarce konkretne rozszerzenia.

Z danych StatCounter wynika, że w grudniu ub.r. Chrome miał w skali globalnej 62,39 proc. udziału w globalnym rynku internetowych przeglądarek, w porównaniu do 61,77 proc. w listopadzie. W Polsce Chrome miał w grudniu ub.r. 76,95 proc. udziału w rynku, wobec 76,51 proc. w listopadzie.

Dołącz do dyskusji: Groźne rozszerzenia do Chrome. Jedna trzecia zbiera dane o użytkownikach w sieci

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mm
A co nie zbiera? Lepiej takie pytanie pasuje niestety, każda aplikacja teraz gdy ją zainstalujemy w smartfonie, pyta czy zezwolić na dostęp do kontaktów i tym podobne bo inaczej jej nie odpalisz abo będzie źle chodziła.
odpowiedź