SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Play i UPC Polska proponuje fuzję kolejnemu operatorowi

Francuska Grupa Iliad, do której należą m.in. Play i UPC Polska, potwierdziła złożenie Vodafone propozycji dotyczącej połączenia działalności we Włoszech. Nowy podmiot NewCo miałby zastąpić operatorów Vodafone Italia i Iliad Italia. 
 

Firma podała w komunikacie, że jest gotowa „wprowadzić atrakcyjną ofertę rynkową skoncentrowaną na innowacjach, wzroście i niezrównanym doświadczeniu dla klientów”. Oferta ta cieszy się jednogłośnym poparciem zarządu Grupy Iliady i jej głównego udziałowca Xaviera Niela. Jeśli fuzja dojdzie do skutku, to powstanie operator, który rywalizowałaby we Włoszech z pięcioma innymi graczami na rynku komórkowym i 10 dostawcami stacjonarnego internetu szerokopasmowego.

5,8 mld euro przychodów połączonej firmy

Właściciel Play i UPC Polska twierdzi, że uznanie wartości Vodafone Italia na poziomie 10,45 mld euro stanowiłoby znaczną premię dla obecnych właścicieli operatora. Ma to odzwierciedlać potencjał NewCo jako nowego gracza. Zysk EBITDAaL Vodafone Italia w roku finansowym 2024 jest prognozowany na 1,34 mld euro. Iliad zapewnił, że w pierwszej kolejności mógłby co roku nabywać 10 proc. kapitału zakładowego w NewCo. Vodafone otrzymałby na początku 50 proc. kapitału zakładowego NewCo oraz wpłatę gotówką 6,5 mld euro i 2 mld euro w postaci pożyczki od akcjonariusza. Kolejne 50 proc. kapitału miałby Iliad. 

Gdyby francuska firma w pełni skorzystała z tych praw, to Vodafone zyskałby dodatkowe 1,95 mld euro w gotówce. Oczekuje się, że połączona firma wygenerowałaby przychody w wysokości około 5,8 mld euro i zysk EBTDAaL na poziomie 1,6 mld euro w roku finansowym kończącym się w marcu 2024 roku. 600 mln euro stanowiłyby roczne synergie w zakresie kosztów operacyjnych i nakładów inwestycyjnych. W 2022 roku Iliad odrzucił ofertę Vodafone Italia, który wówczas wycenił wartość na 11,25 mld euro.

- Sytuacja na rynku we Włoszech wymaga stworzenia najbardziej innowacyjnego operatora telekomunikacyjnego, zdolnego do konkurowania i przynoszenia zysków w konkurencyjnym środowisku. Wierzymy, że profil i komplementarna wiedza specjalistyczna iliad i Vodafone we Włoszech pozwolą nam zbudować silnego operatora ze zdolnością i siłą finansową do długoterminowego inwestowania. NewCo będzie w pełni zaangażowany w przyspieszenie transformacji cyfrowej kraju, a zwłaszcza w rozwój sieci światłowodowej i  5G, z ponad 4 mld euro inwestycji planowanych w ciągu najbliższych pięciu lat - stwierdził Thomas Reynaud, dyrektor generalny Iliad Group.

Operatorzy Grupy Iliad m.in. we Francji, Włoszech i w Polsce  

We Francji na koniec II kwartału roku Grupa Iliad dzięki markom Free i Free Mobile posiadała 21,8 mln abonentów - 14,5 mln klientów telefonii komórkowej i 7,3 mln abonentów stacjonarnych, głównie korzystających z ofert internetowych i telewizyjnych. Włoski Iliad Italia, działający od 2018 roku, jest czwartym operatorem komórkowym w kraju z ponad 10 mln abonentów. Dla porównania, Vodafone Italia ma ich około 17,5 mln. W ostatnich latach firma traciła jednak klientów m.in. przez konkurencję Iliad Italia.

W 2020 roku francuska Grupa Iliad za 9,6 mld zł kupiła sieć komórkową Play. Dało to firmie pozycję szóstego największego operatora telekomunikacyjnego w Europie. W kwietniu 2022 roku sfinalizowano z kolei przejęcie UPC Polska od Liberty Global za 7,013 mld zł. 31 sierpnia nastąpiło prawne połączenie spółek P4 (operator sieci Play) i UPC Polska.  

Doszło do zmiany pakietów telewizyjnych i zamknięcia wielu salonów operatora kablowego. Niektóre działają jako punkty Play. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło kilkanaście skarg od klientów niezadowolonych z połączenia. Narzekają m.in. na gorszą jakość usług internetowych czy telewizyjnych. Firma twierdzi, że od fuzji nie odnotowuje więcej skarg klientów m.in. na infolinii.

Na koniec września br. grupa Play miała 13,03 mln użytkowników usług mobilnych i 2,02 mln tych korzystających z usług stacjonarnych. Kwartalne przychody telekomu zwiększyły się o 2,2 proc. do 2,48 mld zł, a zysk EBITDA zmalał z 979 do 921 mln zł.

Kilka miesięcy temu spółka córka Grupy Iliad bezskutecznie walczyła o miejsce na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej we Francji. Regulator Arcom rozpisał konkurs dotyczący slotu zajmowanego obecnie przez M6. Firma Niela zgłosiła stację Six. Ostatecznie koncesja na kolejne 10 lat przypadła dotychczasowemu nadawcy.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Play i UPC Polska proponuje fuzję kolejnemu operatorowi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl