SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Inea ma nowego właściciela - fundusz MIRA kupił ją od Warburg Pincus. Zostaje prezes Janusz Kosiński

Fundusz inwestycyjny Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) kupił od Warburg Pincus większościowy pakiet udziałów wielkopolskiej operatora telekomunikacyjnego Grupa Inea. Założyciel i prezes firmy Janusz Kosiński będzie w niej dalej pracował.

Janusz Kosiński, prezes IneiArticle

Macquarie Infrastructure and Real Assets kupił większościowy pakiet udziałów Grupy Inea za pośrednictwem swojego funduszu Macquarie European Infrastructure Fund 5). Nie podano, jaką konkretnie część udziałów przejął ani ile za to zapłacił. Doradcami po stronie sprzedającego były UBS & PwC oraz Clifford Chance, a po stronie kupującego - Rothschild i Allen & Overy.

- Jako jeden z największych operatorów sieci światłowodowych (FTTH) i sieci kablowych w Polsce, Inea z powodzeniem zbudowała najlepszą infrastrukturę szerokopasmową, dającą dostęp do nowoczesnych usług w sektorach B2C i B2B. Z niecierpliwością oczekujemy dalszej ekspansji spółki poza dotychczasowy obszar jej działania. Cieszymy się też, że będziemy mogli wspierać dalszy rozwój Inea oraz współpracować z obecnym zespołem zarządzającym w celu umacniania pozycji spółki na rynku telekomunikacyjnym - komentuje Leigh Harrison, szef europejskiej części Macquarie Infrastructure and Real Assets.

Dla MIRA jest to trzecia inwestycja w Polsce - po terminalu kontenerowym DCT Gdańsk oraz bazie paliw TanQuid w Radzionkowie.

Poprzednio współwłaścicielem Inei był Warburg Pincus: w 2013 roku kupił mniejszościowe udziały, a potem - pakiet kontrolny. W komunikacie Inea podkreśliła, że w ciągu 5 lat współpracy z Warburg Pincus zbudowała 4,5 tys. km Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej, dzięki czemu jej zasięg wzrósł z 360 tys. do 500 tys. gospodarstw domowych. Podpisano też umowę na rozbudowę sieci do kolejnych 200 tys. gospodarstw.

Dlaczego zatem Warburg Pincus zdecydował się sprzedać udziały Grupy Inei? W komunikacie Adarsh Sarma, dyrektor zarządzający Warburg Pincus, nie podaje żadnych konkretów. - Jesteśmy dumni z transformacji jaką Inea przeszła w ciągu 5 lat naszego partnerstwa - w szczególności z rozbudowy infrastruktury NGA (internetu szerokopasmowego - przyp.). Spółka jest bardzo dobrze przygotowana do dalszego rozwoju - podkreśla Sarma.

Macquarie Infrastructure and Real Assets ma wesprzeć Ineę w dalszym rozwoju, m.in. rozbudowie infrastruktury światłowodowej w ramach unijnego Programu Polski Cyfrowej 2014-2020 oraz wyjściu z działalnością poza Wielkopolskę.

W Inei pozostaje Janusz Kosiński, założyciel i prezes firmy. - Po inwestycji Warburg Pincus, która pozwoliła spółce ponad dwukrotnie zwiększyć swoje przychody, w atmosferze pełnego zrozumienia i zgodności, stoimy przed szansą kolejnego podwojenia naszych wyników. Wierzę, że nasze partnerstwo z MIIRA będzie równie zgodne i efektywne, jak dotychczasowa współpraca z Warburg Pincus - komentuje.

Działająca od 1992 roku Grupa Inea ma 250 tys. klientów, a jej sieć kablowa ma w zasięgu 500 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce. Firma szacuje, że w br. osiągnie 342 mln zł przychodów.

Dołącz do dyskusji: Grupa Inea ma nowego właściciela - fundusz MIRA kupił ją od Warburg Pincus. Zostaje prezes Janusz Kosiński

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl