SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa Interia: nie jesteśmy udziałowcem Chomikuj.pl, to nieczysta konkurencja DGP

Grupa Interia zacieśniła współpracę z serwisem Chomikuj.pl, dzięki czemu ruch w serwisie nadal będzie doliczany do jej wyników w Megapanelu. Interia zyskała prawo powoływania części zarządu Chomikuj.pl, ale nie została udziałowcem kontrolującej serwis spółki FS File Solutions Ltd.

Grupa Interia: nie jesteśmy udziałowcem Chomikuj.pl, to nieczysta konkurencja DGP

Grupa Interia.pl od kilku lat obsługuje Chomikuj.pl w zakresie sprzedaży reklam. Ponadto jest wpisana w bazie Krajowego Rejestru Domen jako właściciel adresu chomikuj.pl. Dzięki temu w badaniu Megapanelu PBI ruch z Chomikuj.pl - w marcu br. wynoszący 6,71 mln real users i 187 mln odsłon (wobec 6,85 mln real users i 892 mln odsłon portalu Interia.pl) - jest doliczany do jej wyników

Jednak wskutek zmian w metodologii Megapanelu od wyników za kwiecień br. - które zostaną opublikowane w najbliższych dniach - o tym, że ruch z danego adresu jest przypisany do określonego wydawcy będzie decydować nie Krajowy Rejestr Domen, tylko nowopowstałe rejestry, do których domeny można było zgłaszać do 7 maja (więcej na ten temat). Ma to wyeliminować sztuczne zawyżanie zasięgów wydawców poprzez dzierżawienie adresów zupełnie odrębnych stron.

>>> Top 300 stron internetowych w Polsce

Do Grupy Interia nadal będzie jednak doliczany ruch z Chomikuj.pl, ponieważ portal zacieśnił współpracę z witryną. - Celem ułatwienia przepływu wiedzy i doświadczeń miedzy obiema spółkami, Grupa Interia uzyskała prawo mianowania części członków zarządu operatora Chomikuj.pl, spółki FS File Solutions Ltd, a przez to efektywną kontrolę nad tą spółką - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Andrzej Ryk, dyrektor ds. marketingu i PR w Grupie Interia.pl. Podkreśla przy tym, że ani Interia, ani kontrolujące ją Wydawnictwo Bauer nie przejęły żadnych udziałów w FS File Solutions Ltd. - Grupa Bauer współpracuje z Chomikuj.pl w kilku obszarach biznesowych, z których głównymi są sprzedaż reklamy, a także wymiana know-how dotyczącego technologii - dodaje Ryk.

Jako pierwszy poinformował o „Dziennik Gazeta Prawna”, który w tej sytuacji dopatrzył się konfliktu interesów: Bauer jest dużym wydawcą prasowym, tymczasem Chomikuj.pl jest oskarżane przez wydawców - przede wszystkim książkowych, a nie prasowych - o umożliwianie nielegalnej wymiany książek, muzyki i filmów. Te same zarzuty postawili też niedawno serwisowi nadawcy i dystrybutorzy telewizyjni (więcej na ten temat).

Według Andrzeja Ryka publikacja „Dziennika Gazety Prawnej” to przejaw walki konkurencyjnej ze strony wydawcy gazety (Inforu Biznes, którego właścicielami są Grupa Infor i Ringier Axel Springer Polska, znaczący wydawcy internetowi). - Pieniędzy do podziału w kryzysie jest nieco mniej, stąd nieco nerwowe próby wpływania na podział tortu reklamowego - ocenia Ryk. - Z takimi podmiotami i serwisami jak Chomikuj.pl na zasadzie reklamowej lub promocyjnej współpracuje znakomita większość polskich wydawców, a poruszony wątek współpracy Interii z Chomikuj.pl jest dla nas wyłącznie przejawem nieczystej walki konkurencyjnej i nie jest wywołany troską o poszanowanie prawa - dodaje.

Andrzej Ryk nie zgadza się z jednoznacznie negatywną oceną działalności Chomikuj.pl. - Na rynku funkcjonuje wiele platform hostingowych, popularnych witryn oferujących streaming wideo lub audio plików, które zostały tam wcześniej umieszczone przez użytkowników, a także innych serwisów współtworzonych przez odwiedzające je osoby. W związku z brakiem bardzo przejrzystych przepisów prawnych pojawiają się różne opinie dotyczące poszanowania przez te podmioty  praw autorskich - podkreśla Ryk.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa Interia: nie jesteśmy udziałowcem Chomikuj.pl, to nieczysta konkurencja DGP

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
oby tak dalej
Interia to dno manipulacja komentarzami usuwanie niewygodnych ogromna cenzura posty które gdzie indziej przechodzą bez problemu na Interii nie przejdą.Przez 2 miesiące blokowali słowo "ANTYNCPLUS" z komentarzy można się dowiedzieć znacznie więcej jak z artykułu jak za komuny z wolnej Europy.
22 15
odpowiedź
User
Luis
Brakuje kasy to sie zaczyna wyciagac brudy - a wczesniej wszystko bylo ok? A wrzuta, youtube, fora, blogi meczyki?
20 12
odpowiedź
User
Ewa77
Nie rozumiem komentarza poniżej - sama bym chciała aby interia moderowała więcej - wcale nie usuwają komentarzy - mało, który portal to robi bo komentraze napędzają kliknięć, odpowiedzi, a tym samym ruch
15 16
odpowiedź
User
do Ewa77
Nie rozumiesz znacznie więcej niż tylko komentarz poniżej powiem więcej rozumiesz niewiele.A nie otrzymałaś nigdy odpowiedzi tu cytat "Twój komentarz jest niezgodny z regulaminem zamieszczania komentarzy". I nie chodzi tu o antysemickie czy rasistowskie wpisy tylko zwykłą krytykę lub przypomnienie historii z lat45-56.Długi czas blokowali forum antyncplus.
12 9
odpowiedź
User
Do WYDAFFFÓW i TFFFURCÓW
Dziwne są te "wojenki" WYDAFFFCÓW i TFFFURCÓW z Chomikiem :)
Słuchajcie no WYDAFFFCY i TFFFURCY , urealnijcie ceny waszych wyrobów a Chomik sam zniknie , bez jakiekolwiek ingerencji prawnej czy toczenia wojenek !

Chomik istnieje tylko dlatego , że ludzi generalnie nie stać na wyroby , świata kultury i sztuki czy innych audiowizualnych macherów !!
12 11
odpowiedź