SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa K2 zwiększyła wpływy i miała zysk, tylko pion agencyjny ze spadkiem

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa K2 osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 7,6 proc. do 54,21 mln zł oraz wyniku netto z 1,57 mln zł straty do 2,2 mln zł zysku. Z jej segmentów operacyjny tylko ten agencyjny zanotował spadek wpływów i stratę netto.

Paweł Wujec, prezes K2 Holding Article

W samym drugim kwartale br. wpływy sprzedażowe grupy K2 poszły w górę rok do roku z 22,66 do 27,19 mln zł, wynik operacyjny - z 1,58 mln zł straty do 1,89 mln zł zysku, a wynik netto - z 1,31 mln zł straty do 1,56 mln zł zysku.

- Już w pierwszych trzech miesiącach roku pokazaliśmy , że możemy osiągnąć dwucyfrową rentowność EBITDA. W drugim kwartale wypracowaliśmy jeszcze wyższą zyskowność przy jednoczesnym wzroście sprzedaży o jedną piątą rok do roku. Oczywiście widzimy czynniki ryzyka związane z niestabilnością otoczenia rynkowego, ze zmianami kondycji niektórych klientów. Perspektywy możliwych do wypracowania rezultatów drugiego półrocza 2020 oceniamy jednak obecnie bardziej optymistycznie niż przed kwartałem - skomentował wiceprezes i dyrektor operacyjny w K2 Artur Piątek tydzień temu, kiedy firma podała szacunkowe dane za zeszłe półrocze.

- Poprawa wyniku operacyjnego i EBITDA wynika w głównej mierze z obniżenia bazy kosztowej i poprawy zyskowności sprzedaży w ślad za wzrostem skali działalności, zwłaszcza w segmencie Fabrity (IT dla biznesu). Efekty pandemii COVID-19 w przypadku tego segmentu można uznać za umiarkowane w okresie pierwszego półrocza 2020, podczas gdy w samym II kwartale pandemia miała już pozytywny wpływ na osiągane rezultaty - opisano w komunikacie giełdowym K2 - W segmencie agencyjnym, zgodnie z przewidywaniami, efekt pandemii był wyraźnie negatywny, a w segmencie Oktawave (wsparcie transformacji cyfrowej, chmura obliczeniowa) miało miejsce przejściowe spowolnienie wzrostu - dodano.

Fabrity, Oktawave i pion mediowy w górę

Zdecydowanie największe przychody zapewnia grupie K2 pion mediowy obejmujący agencję K2 Precise. Rok do roku jej wpływy zwiększyły się z 21,77 do 25,5 mln zł, a zysk EBITDA - z 363 tys. zł do 2,34 mln zł.

W sprawozdaniu K2 wyliczono, że w drugim kwartale br. klientami K2 Precise zostały firmy Tedee, Resibo i Altom, a agencja zaczęła współpracę partnerską z SALESmanago.

Zajmująca się usługami informatycznymi spółka Fabrity osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych z 7,17 do 10,86 mln zł oraz wyniku EBITDA ze 180 tys. zł straty do 2,33 mln zł zysku. - Na dobre wyniki finansowe za miniony kwartał miały wpływ zarówno czynniki po stronie przychodów, jak i kosztów. W związku z pandemią COVID-19 spółka wprawdzie zaobserwowała spowolnienie współpracy z niektórymi stałymi klientami, wynikające przede wszystkim z niepewności i ostrożności w inwestycjach, jednak dotyczyło to ostatecznie małej części klientów i nie miało charakteru daleko posuniętych cięć. Największe redukcje pochodziły od klientów z branży motoryzacyjnej w Polsce, Niemczech i Austrii - opisano w sprawozdaniu K2.

- U pozostałych klientów redukcja zamówień była niezauważalna, nawet mimo deklarowanych przez klientów programów ograniczenia inwestycji. Wpłynął na to fakt, że Fabrity z reguły zaangażowane jest w długookresowe projekty o znacznej wadze biznesowej. W ostatecznym rozrachunku pandemia miała dodatni wpływ na przychody, w związku z tym, że firma zaczęła realizować projekty odpowiadające na potrzeby nowej rzeczywistości biznesowej - dodano.

Oferujące usługi w chmurze obliczeniowej Oktawave zanotowało wzrost wpływów sprzedażowych z 7,42 do 8,18 mln zł oraz spadek zysku EBITDA z 1,54 do 1,45 mln zł (przy czym zysk skorygowany wzrósł do 1,79 mln zł).

- W ocenie spółki, dynamika przychodów w drugim kwartale była w niewielki sposób spowolniona przez ograniczenie zużycia zasobów chmurowych przez niektórych klientów w związku z pandemią COVID-19 - skomentowano w sprawozdaniu. - W zakresie rozwoju usług i adaptacji do oczekiwań rynku, spółka intensywnie rozwija partnerstwa z chmurami globalnymi, czego efektem – poza szeregiem certyfikacji biznesowych i technicznych – jest rozwój współpracy na poziomie usług świadczonych wspólnie. Przykładem jest RDS on Oktawave, tj. usługa pozwalająca klientom chmury AWS na uruchamianie zarządzanych baz danych w należących do Oktawave centralnych danych zlokalizowanych w Polsce - wyliczono.

Z kolei przychody segmentu agencyjnego grupy K2 zmalały z 14,61 do 12,71 mln zł, a strata EBITDA zmalała z 905 do 190 tys. zł.

- Jednocześnie z perspektywy ostatnich czterech kwartałów przychody wykazują się stabilnością, dlatego też skuteczne dostosowanie poziomu kosztów powinno skutkować stopniową poprawą wyników tego segmentu w kolejnych okresach - zaznaczono w sprawozdaniu K2.

K2 jest notowane na warszawskiej giełdzie. W czwartek na koniec sesji kurs spółki wynosił 14,40 zł, co daje kapitalizację w wysokości 35,78 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Grupa K2 zwiększyła wpływy i miała zysk, tylko pion agencyjny ze spadkiem

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
On
„ograniczenie zużycia zasobów chmurowych przez niektórych klientów w związku z pandemią COVID-19”
to chyba jedyny taki przypadek na świecie :)))
7 0
odpowiedź