Grupa Lotos: dokapitalizowanie przez inwestora, niższy wskaźnik długu

Grupa Lotos, która w przyjętej przez radę nadzorczą strategii do roku 2015 przewiduje obniżenie relacji długu do kapitału własnego do poziomu nieprzekraczającego 0,4, liczy, że przyczyni się do tego także dokapitalizowanie przez inwestora, który zostanie wybrany przez Skarb Państwa, wynika ze środowej wypowiedzi prezesa spółki Pawła Olechnowicza.

masz / isb / pr
masz / isb / pr
Udostępnij artykuł:

„Zadanie dla inwestora to dokapitalizowanie firmy tak, aby dług doszedł do poziomu rozsądnego, a nie tak wysokiego, jak jest" – powiedział Olechnowicz po prezentacji strategii.

Obecnie wskaźnik dług do kapitału własnego wynosi ok. 0,8, a w ramach strategii finansowej Grupa Lotos zakłada zmniejszenie poziomu zadłużenia mierzonego tą relacją do poziomu nieprzekraczającego 0,4 na koniec 2015 roku.

Na początku listopada Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie sprzedaży 69.076.392 akcji, stanowiących 53,19% kapitału Grupy Lotos (czyli wszystkich akcji znajdujących się w posiadaniu Skarbu Państwa).

W ogłoszeniu MSP podało, że przedmiotem negocjacji oprócz ceny za zbywane przez SP akcje będą również zobowiązania inwestycyjne mające na celu zagwarantowanie rozwoju spółki w perspektywie długoterminowej oraz zachowanie jej trwałej rentowności i konkurencyjnej pozycji na rynku.

Wcześniej informowano, że kandydat na inwestora Grupy Lotos ma dać spółce dostęp do złóż ropy i gazu.

Obecnie Lotos produkuje ok. 200 tys. ton ropy rocznie, a zgodnie z nową strategią w 2015 roku ma być to 1,2 mln ton. Pod koniec 2011 roku spółka ma zwiększyć wydobycie o ok. 400 tys. ton rocznie w związku z rozpoczęciem eksploatacji złoża Yme. Plan na rok 2020 zakłada, że Lotos może osiągnąć wydobycie na poziomie 5 mln ton rocznie.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Nowy właściciel "Rzeczpospolitej" odchudza spółkę zależną. W zarządzie tylko prezes

Nowy właściciel "Rzeczpospolitej" odchudza spółkę zależną. W zarządzie tylko prezes

Ma być bezpieczniej w polskiej cyberprzestrzeni. Prezydent podpisał ustawę

Ma być bezpieczniej w polskiej cyberprzestrzeni. Prezydent podpisał ustawę

Relacjonowała igrzyska pod wpływem alkoholu. Reporterka przeprasza

Relacjonowała igrzyska pod wpływem alkoholu. Reporterka przeprasza

Dodatkowa transmisja NBA w TVP. Możliwy debiut Polaka

Dodatkowa transmisja NBA w TVP. Możliwy debiut Polaka

Widzowie czekali na polskie bajki
Materiał reklamowy

Widzowie czekali na polskie bajki

Ruszył konkurs "Melchiory 2026". To nagroda Polskiego Radia

Ruszył konkurs "Melchiory 2026". To nagroda Polskiego Radia