SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ukraiński kanał trafi do części multipleksów w Polsce

Komercyjna stacja 1+1 z Ukrainy weszła w skład czeskiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Odbiorcy naziemni na Śląsku  mogą z kolei oglądać kanał Ukraina 24. Wkrótce trafi on także do kolejnych multipleksów Grupy MWE. Także tych, które jeszcze nie zaczęły działać.

Pod koniec marca br. w Katowicach ruszył multipleks eksperymentalny MWE Networks. Sygnał jest nadawany z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy, czyli najwyższego masztu w Polsce, mającego aż 359 metrów wysokości. W zasięgu multipleksu znajduje się całe województwo śląskie, a przy dobrej antenie sygnał można odebrać nawet w Krakowie.

Emisja jest prowadzona na kanale 38. Pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej na testy wygasa 22 maja br. W multipleksie nadawane są kanały telewizyjne grupy MWE, w tym m.in. Power TV HD, Nuta.TV, Junior Music, Home TV, Xtreme TV, Filmax oraz ukraiński kanał informacyjny Ukraina24, który w ostatnim czasie trafił do oferty platform satelitarnych i streamingowych. Emisja stacji dla uchodźców jest finansowana przez Grupę MWE.

Wkrótce kolejne multipleksy MWE z ukraińskim kanałem

Grupa MWE planuje rozszerzenie zasięgu Ukraina 24 na kolejne multipleksy DVB-T2/HEVC. Firma poza Katowicami prowadzi emisję testową w DVB-T2/HEVC w Szczecinie. Trafi tam ukraińska stacja. Spółka finalizuje też prace nad uruchomieniem testowych nadajników w nowym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej w Warszawie i Trójmieście. Również za ich pośrednictwem będzie można oglądać Ukraina 24. Oferta nowych multipleksów ma być zbliżona do tej znanej ze Szczecina i Katowic. MWE jest już w posiadaniu niezbędnych zgód. W dalszej perspektywie stacja ma trafić do multipleksów lokalnych firmy w województwach dolnośląskim, łódzkim i śląskim. Tutaj wymagana jest jednak zmiana decyzji rezerwacyjnej.

Multipleksy testowe w DVB-T2/HEVC działają, aby widzowie mogli sprawdzić czy ich telewizor lub tuner jest kompatybilny ze standardem DVB-T2/HEVC. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że niezgodne z nowym standardem są sprzęty w 1,7 mln gospodarstw domowych. Do końca czerwca MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w całej Polsce mają przejść na DVB-T2/HEVC (w województwach dolnośląskim i lubuskim już doszło do zmiany standardu). W starym standardzie będzie dostępny do końca 2023 roku tylko MUX-3 z głównymi antenami TVP. Testowy MUX-5 Telewizji Polskiej dociera do 90 proc. mieszkańców Polski. Można za jego pośrednictwem oglądać TVP3 Warszawa HD, TVP Kobieta HD, TVP Dokument HD, TVP Kultura HD i TVP Rozrywka HD. MUX związanej z Polsatem spółki BCAST jest dostępny w Warszawie, Trójmieście i we Wrocławiu. W jego skład wchodzą Polsat HD, EWTN Polska HD, TV Republika, TV Okazja, Stars.TV HD i TV Regionalna.pl.

Ukraiński kanał w czeskiej naziemnej telewizji cyfrowej

Czeski operator multipleksu 23 Czech Digital Group wprowadził do oferty ukraiński kanał komercyjny 1+1. Jest on dostępny w całym kraju i w obszarze przygranicznym w południowo-zachodniej części Polski w DVB-T2/HEVC. W skład multipleksu wchodzą też: TV Nova, Kino Nova, TV Barrandov HD, Kino Barrandov, Barrandov Krimi, TV Noe, Televize Seznam HD i cztery rozgłośnie radiowe - Rádio Dechovka, Český Impuls, Rádio Impuls i Ukraińskie Radio.

- Chcemy wnieść swój wkład w pomoc uchodźcom najlepiej jak potrafimy. Odbywa się to poprzez bezpłatną i szeroką dystrybucję ukraińskiej stacji 1+1, dzięki czemu ludzie mają możliwość uzyskania informacji o tym, co dzieje się w ich kraju w ich ojczystym języku - stwierdził Vít Vážan, dyrektor generalny ČRa. - Elastyczność naziemnej telewizji cyfrowej pozwala nam rozpocząć dystrybucję kanału 1+1. Transmisja będzie kontynuowana tak długo jak będzie to konieczne - dodał Vít Vážan.

- Całkowicie rozumiem, jak ważne jest, aby ludzie uciekający przed rosyjską agresją utrzymywali regularny kontakt ze swoją ojczyzną. Ministerstwo Przemysłu i Handlu już koordynuje pomoc udzielaną ukraińskim uchodźcom przez operatorów telefonii komórkowej w Czechach. Uruchomienie ukraińskiego kanału telewizyjnego 1+1 w naszym kraju jest kolejnym sposobem pomocy, dlatego bardzo się z tego cieszę – powiedział natomiast minister przemysłu i handlu Czech Jozef Síkela.

W Polsce ukraińskie stacje z niewielkim zasięgiem

Telewizja Polska już na początku marca zaoferowała na antenie TVP ABC2 seriale animowane w języku ukraińskim. Od niedawna w serwisach streamingowych TVP GO i TVP VOD są też dostępne popularne seriale TVP w języku ukraińskim. TVP ABC2 i ukraiński kanał Perszyj są też nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej jako serwisy HbbTV. Z takich usług mogą korzystać jedynie osoby, których sprzęty są kompatybilne z telewizją hybrydową i podłączone do internetu. TVP nie zdradza czy zamierza oferować ukraińską stację jako normalny kanał naziemnej telewizji cyfrowej. Do dyspozycji ma np. multipleks eksperymentalny w DVB-T2/HEVC, gdzie z Perszyj albo inny ukraiński kanał zmieściłby się bez problemu. Niedawno informowaliśmy, że TVP nie wyklucza uruchomienia własnej stacji tematycznej w języku ukraińskim.

Polskie Radio poza serwisami dla uchodźców na swoich antenach oferuje też w ramach multipleksu DAB+ sygnał Ukraińskiego Radia. Nie dociera on raczej do wielu uchodźców. Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki DAB+ w Polsce posiada mniej niż 5 proc. obywateli. Ten odsetek w przypadku Ukraińców może być jeszcze mniejszy. Większość liczących się w Polsce serwisów streamingowych dołączyło do oferty kanał telewizyjny Ukraina 24. Dostępne w analogowym zakresie FM stacje RMF Ukraina i Radio Zet Ukraina stworzyli z kolei prywatni nadawcy.

Dołącz do dyskusji: Ukraiński kanał trafi do części multipleksów w Polsce

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hgh
Po co? Jeszcze więcej propagandy?
odpowiedź
User
BrJanek
Cyganka prawdę Ci powie. W ogóle nakazać emisję wszystkich stacji w języku uchodźców, a każdy sprzeciw traktować jak TVN, czyli natychmiastowym odebraniem koncesji. Żenada.PL
odpowiedź
User
Polak
grubo...
odpowiedź