SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Orlen z gigantycznym zyskiem za 2022 rok

Grupa Orlen w 2022 roku osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości ponad 278 miliardów złotych. Zysk netto wyniósł blisko 35,5 miliarda złotych wobec 11,2 miliarda złotych rok wcześniej - wynika z raportu koncernu. W czwartym kwartale ubiegłego roku spółka osiągnęła przychody na poziomie ponad 100 miliardów złotych, z których 8 proc. to zysk netto w wysokości 8,1 miliarda złotych - podała w piątek spółka.

Daniel Obajtek (screen: YouTube/Radio Maryja)Daniel Obajtek (screen: YouTube/Radio Maryja)

W czwartym kwartale 2022 r. Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie 102,3 mld zł, EBITDA LIFO na poziomie 16,1 mld zł i zysk netto w wysokości 8,1 mld zł - poinformowano. PKN Orlen podkreślił, że wyniki zostały oczyszczone o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu PGNiG.

"Wyniki za czwarty kwartał jednoznacznie pokazują, że połączenie PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG miało sens i już przynosi wymierne rezultaty. Powstał silny koncern o mocnych fundamentach, gwarantujących stabilność finansową oraz trwałą wartość i potencjał do dalszych zysków dla akcjonariuszy" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

278,5 mld zł przychodów Grupy Orlen

W całym 2022 r. Grupa Orlen osiągnęła przychody na poziomie 278,5 mld zł, EBITDA LIFO na poziomie 38,7 mld zł i zysk netto w wysokości 35,5 mld zł. Zysk netto oczyszczony o zysk z tytułu okazyjnego nabycia Grupy Lotos i Grupy PGNiG wyniósł 21,5 mld zł.

"Tylko w 2022 r. Grupa Orlen odprowadziła do budżetu Państwa 39 mld zł z tytułu podatków, czyli o ok. 13 miliardów złotych więcej niż w 2015 r. W całym 2022 r. Grupa Orlen przeznaczyła 19,6 mld zł na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową, w tym m.in. rozwój energetyki odnawialnej. Tak wysokie nakłady inwestycyjne były możliwe dzięki połączeniom i wypracowanym zyskom" - podano w komunikacie koncernu.

Prawie 3100 stacji paliw

Segment detaliczny Grupy Orlen osiągnął w czwartym kwartale 2022 r. EBITDA na poziomie 665 mln zł, przy wzroście sprzedaży w Polsce o 6 proc., w Czechach o 5 proc., na Litwie o 2 proc.

Na koniec 2022 r. w sieci detalicznej Grupy Orlen funkcjonowało 3097 stacji paliw, co oznacza wzrost o 216 obiektów rok do roku.

"Nowe stacje zostały otwarte głównie w Polsce i na Węgrzech w efekcie realizacji środków zaradczych w ramach przejęcia Grupy Lotos, a także na Słowacji w wyniku uruchomienia i rebrandingu samoobsługowych stacji przejętych od lokalnej sieci" - napisano w komunikacie.

W sieci Orlen w regionie funkcjonuje już łącznie 2459 punktów sprzedaży pozapaliwowej w tym: 1847 w Polsce, 334 w Czechach, 173 w Niemczech, 29 na Litwie i 17 na Słowacji i 59 na Węgrzech. PKN Orlen rozwijał również sieć tankowania paliw alternatywnych i obecnie jest już 637 punktów alternatywnego tankowania, w tym: 493 w Polsce, 125 w Czechach i 19 w Niemczech.

Dołącz do dyskusji: Grupa Orlen z gigantycznym zyskiem za 2022 rok

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
No i cały ten zysk powinien iść do budżetu państwa ,ładnie nas obajtek ogolił na kasę .
odpowiedź
User
Stan
A dlaczego, bo rzeźbi polakow na kasie, sami się przyznali w czasie gdy tłumaczyli się dlaczego po 1 stycznia paliwo nie podrożało. Zysk, połowa z niego poszła na Ukraine, dziękuję za taki zysk wyciągnąć z naszych kieszeni i wysłać do wrogiego nam kraju.
odpowiedź
User
No
Kosmiczny zysk, kosmiczne przekręty a od 1 stycznia paliwo podrożało o 20 gr chociaż cena ropy naftowej jest niższa o 14 % niż przed rokiem. Brakowało tego żeby mieli straty. Połowa tego zysku to skutek zawyzonych cen paliw a nie geniuszu Obajtka.
odpowiedź