SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Orlen z zyskiem 27 mld 565 mln zł za 2023 rok

Grupa Orlen wypracowała w 2023 r. zysk netto na poziomie 27 mld 565 mln zł. W czwartym kwartale 2023 r. wynik finansowy Grupy Orlen wyniósł 7 mld 269 mln zł - poinformował koncern w czwartkowym raporcie finansowym.

Orlen podał w komunikacie, że po uwzględnieniu podatku dochodowego w kwocie 10 mld 260 mln zł zysk netto Grupy Orlen za 12 miesięcy 2023 r. osiągnął wartość 27 mld 565 mln zł i był niższy o 12 mld 231 mln zł, liczony rok do roku. Z kolei po uwzględnieniu obciążeń podatkowych w kwocie 2 mld 519 mln zł, zysk netto Grupy Orlen w samym czwartym kwartale 2023 r. osiągnął wartość 7 mld 269 mln zł i był niższy o 11 mld 248 mln zł rok do roku – wskazano.

Zobacz: Orlen nie sprzeda Polska Press?

„Wyniki zgodne  z planami strategicznymi”

"Wyniki, które Orlen osiągnął w minionym roku, są kierunkowo zgodne z planami strategicznymi Grupy. Kluczowe jest jednak, by Orlen był w stanie w pełni wykorzystać swój potencjał stworzony po połączeniach" - ocenił p.o. prezesa Orlenu Witold Literacki, cytowany w informacji. Jak zaznaczył, "szczególnie ważna jest realizacja projektów wspierających przyszłość Grupy Orlen i jej transformację".

"Już teraz dysponujemy mocami OZE na poziomie blisko 1 GW, które będą stale się zwiększać poprzez inwestycje i nowe procesy akwizycyjne. Inwestujemy też w wydobycie węglowodorów oraz obszar rafineryjno-petrochemiczny" - podkreślił Literacki.

Zapowiedział jednocześnie, że planowane nakłady inwestycyjne koncernu na ten rok to ponad 38 mld zł, z czego blisko 28 mld zł przeznaczone jest na inwestycje rozwojowe. "Musimy zrealizować te plany w najbardziej efektywny sposób, dlatego bardzo ważny będzie wybór projektów, generujących najwyższe zwroty i z najlepszymi perspektywami dla naszych akcjonariuszy" – dodał p.o. prezesa Orlenu.

Więcej stacji paliw Orlenu

Sieć detaliczna Grupy Orlen zwiększyła się rok do roku o 73 stacje do 3170, głównie w Niemczech w efekcie przejęcia samoobsługowych stacji paliw od OMV i na Węgrzech oraz Słowacji w wyniku przejęcia stacji paliw od MOL - wyliczono w komunikacie. 

Ponadto w pierwszym kwartale tego roku Orlen sfinalizował zakup 267 stacji paliw w Austrii, stając się trzecią siecią paliwową w tym kraju.

O 146 rok do roku wzrosła także liczba punktów sprzedaży pozapaliwowej, których jest już 2605, w tym: 1918 w Polsce, 347 w Czechach, 195 w Niemczech, 66 na Węgrzech, 49 na Słowacji i 30 na Litwie.

Do końca kwietnia br. zrealizowany zostanie proces przejęcia i rebrandingu 63 stacji - ostatniej puli obiektów, wynikającej z umowy z węgierskim MOL-em. W efekcie liczba stacji koncernu w Polsce i za granicą przekroczy 3,5 tys. i zrealizowany zostanie założony w strategii cel dotyczący rozwoju segmentu detalicznego.

Orlen rozwinął do 734 punktów sieć stacji alternatywnego tankowania. Do dyspozycji klientów są już 538 takie stacje w Polsce, 142 w Czechach, 45 w Niemczech i 9 na Węgrzech.

„Orlen paczkę" można już nadać i odebrać w blisko 10,6 tys. punktów w całej Polsce - podano w raporcie. 
 

Dołącz do dyskusji: Grupa Orlen z zyskiem 27 mld 565 mln zł za 2023 rok

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl