SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Pracuj z dobrymi wynikami za 2020 r., pomimo pandemii

Grupa Pracuj, właściciel serwisów rekrutacyjnych w Polsce i na Ukrainie, w 2020 r. wypracowała 299 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży oraz ponad 72 mln zł zysku netto, pomimo wyzwań związanych z negatywnym wpływem pandemii COVID-19 na rynek rekrutacji online.

Article

Grupa Pracuj jest właścicielem Pracuj.pl, największego polskiego serwisu z ofertami zatrudnienia. Według danych Gemius/PBI, za pośrednictwem strony internetowej i aplikacji mobilnej odwiedza go co miesiąc ok. 4 mln realnych użytkowników. W portfolio Grupy Pracuj - składającym się na cyfrowy ekosystem dla działów HR - znajdują się także, m.in., Robota.ua, portal z ogłoszeniami o pracę na rynku ukraińskim oraz eRecruiter – system wykorzystywany przez blisko 1500 firm do zarządzania procesami rekrutacyjnymi.

Wyniki finansowe w 2020 roku

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Pracuj w 2020 roku wyniosły 299,3 mln zł, tj. o 19% mniej niż rok wcześniej. Zysk z działalności operacyjnej Grupy sięgnął 96,6 mln zł, zaś koszty działalności operacyjnej spadły do 189,9 mln zł, tj. o 19% rok do roku. Grupa wypracowała łącznie 72,4 mln zł zysku netto wobec 91,0 mln zł rok wcześniej. Przedstawione dane finansowe pochodzą ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Pracuj za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2020 roku, przygotowanego zgodnie z Polskimi Standardami Rachunkowości.

Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno także w obszarze cyfrowej rekrutacji, co było najsilniej odczuwalne w II kwartale 2020 r., tuż po wprowadzeniu pierwszego lockdownu. Jednak rosnący udział zdalnych form rekrutacji, a także m.in. sezonowe rozluźnienia pandemicznych obostrzeń sprawiły, że już w II półroczu ubiegłego roku pracodawcy zwiększyli swoją aktywność. W efekcie, w całym 2020 r. na Pracuj.pl zamieszczono 542 593 ogłoszenia o pracę, co stanowiło wynik niższy niż rok wcześniej, ale wyższy od prognoz rynkowych z początku pandemii COVID-19. W całym roku wzrosła też liczba kandydatów starających się o pracę. Łącznie wysłali oni ponad 33 mln aplikacji na Pracuj.pl – w tym co czwartą za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Grupa Pracuj reaguje na pandemię

W 2020 roku w Grupie Pracuj podjęto szereg działań wspierających pracodawców zmagających się z konsekwencjami pandemii COVID-19. Wraz z pierwszymi ograniczeniami związanymi z przemieszczaniem się, wprowadzone zostały specjalne tagi promujące oferty pracy zdalnej i rekrutacje zdalne. Jeszcze w II kwartale 2020 r. w ręce pracodawców i kandydatów oddano nowe narzędzie do prowadzenia videorozmów rekrutacyjnych w Strefie Pracuj.pl i komunikator kandydat-rekruter. W III kwartale ub.r. odbyła się pierwsza wirtualna odsłona Festiwalu Pracy JOBICON Online, w której wzięło udział 135 firm oraz około 68 000 kandydatów.
Przez większą część 2020 roku prowadzono wspierające działania edukacyjne dla kandydatów i pracowników w postaci darmowych webinariów, konsultacji, czy podcastów. Zrealizowano także szereg działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu – m.in. program wewnętrznych grantów pracowniczych na projekty CSR „Pomoc z efektem W@W”. W ramach programu firma współpracowała z 20 organizacjami pożytku publicznego wspierając w walce ze skutkami pandemii ponad 3,5 tys. beneficjentów z lokalnych społeczności, w tym m.in. hospicja dla dzieci i seniorów, ciągłość edukacji dzieci i młodzieży, wyposażenie szpitali i personelu medycznego, opiekę nad zwierzętami czy podopiecznymi rodzin zastępczych. Dodatkowo Grupa Pracuj wsparła finansowo laboratorium badawcze Warsaw Genomics w zakresie zakupu testów diagnostycznych dostępnych w Polsce.

Wyniki w I półroczu 2021 r.

Grupa Pracuj w I półroczu 2021 r. obserwuje poprawę sytuacji i odbicie trendów w branży HR. Okres od stycznia do czerwca to wzrost aktywności rekrutacyjnej pracodawców i kandydatów, wynikający z dalszej poprawy nastrojów na rynku pracy i umiarkowanie pozytywnych prognoz gospodarczych. W I półroczu br. w portalu Pracuj.pl opublikowano ponad 430 tysięcy ofert pracy. W I kwartale po raz pierwszy w historii przekroczona została liczba 100 tysięcy ofert pracy jednocześnie dostępnych w serwisie.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej