SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Pracuj z solidnym wynikiem za 2019 rok. Wzrost zysku netto o 35%

Grupa Pracuj, właściciel serwisów rekrutacyjnych w Polsce i na Ukrainie, osiągnęła w ub.r. wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o 12,3% do 367,5 mln zł oraz zysku netto o 35,4% do 91,04 mln zł. Firma rozwijała w minionym roku portfolio cyfrowych rozwiązań HR, w tym aplikację mobilną i nową odsłonę serwisu Pracuj.pl. Osiągnięty wynik stanowił ważny czynnik, umożliwiający kompleksowe wsparcie użytkowników rozwiązań Grupy i klientów w obliczu pandemii koronawirusa w I półroczu 2020 r.

Article

Grupa Pracuj jest właścicielem Pracuj.pl, największego polskiego serwisu z ofertami zatrudnienia odwiedzanego co miesiąc przez około 3 mln realnych użytkowników. W portfolio Grupy Pracuj znajdują się także Robota.ua, portal z ogłoszeniami o pracę na rynku ukraińskim oraz eRecruiter – system ATS wykorzystywany przez blisko 1400 firm do zarządzania procesami rekrutacyjnymi.

Wyniki finansowe Grupy Pracuj w 2019 r.

W 2019 roku skonsolidowane przychody Grupy Pracuj ze sprzedaży wyniosły 367,5 mln zł i wzrosły rok do roku o 12,3%. Natomiast skonsolidowany zysk netto wyniósł 91,04 mln zł, co wobec 67,22 mln zł rok wcześniej stanowiło wzrost o 35,4%. Ogółem w wyniku działań podejmowanych w 2019 roku firma osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 120,33 mln zł. W 2019 roku cała grupa kapitałowa zatrudniała w Polsce i na Ukrainie przeciętnie 892 osoby.

- Bardzo dobre wyniki osiągnięte w ubiegłym roku stanowiły efekt dalszego konsekwentnego rozwoju cyfrowego ekosystemu HR skupionego wokół Grupy Pracuj. Udoskonalaliśmy w tym czasie rozwiązania kierowane zarówno do pracodawców, jak i poszukujących pracy, m.in. dostosowując nasz flagowy serwis Pracuj.pl i rozwiązania technologiczne do nowych potrzeb użytkowników, w tym rosnącej roli kanałów mobile. Wynik finansowy z ubiegłego roku stanowi mocny fundament dla naszych działań w 2020 roku, który przyniósł wyzwania związane z konsekwencjami pandemii koronawirusa dla branży HR i całego rynku pracy - komentuje Gracjan Fiedorowicz, Chief Financial Officer w Grupie Pracuj.

Rozwój portfolio rozwiązań Grupy Pracuj w 2019 roku

W minionym roku Grupa Pracuj rozwijała swoje portfolio cyfrowych rozwiązań dla rynku HR. W Polsce była to m.in. nowa odsłona strony głównej portalu Pracuj.pl, wprowadzająca większą personalizację dla zarejestrowanych użytkowników, krótszą ścieżkę dotarcia do ofert pracy, nową wyszukiwarkę ogłoszeń i silną integrację z urządzeniami mobilnymi. Rok 2019 był też czasem dalszego rozwoju aplikacji mobilnej Pracuj.pl, która notowała stałe wzrosty ruchu i liczby wysłanych za jej pośrednictwem CV.

W 2019 roku pracodawcy zamieścili na Pracuj.pl 556 548 ofert pracy. Stanowiło to drugi najlepszy wynik w 20-letniej historii portalu po rekordowym 2018 roku i trzeci z rzędu, w którym liczba ofert przekroczyła pół miliona. W ciągu 10 lat portal odnotował wzrost aktywności pracodawców o 132% (240 029 ogłoszeń w 2010 roku).

W połowie ubiegłego roku wystartował również Pracuj Ventures - fundusz inwestycyjny założony przez Grupę Pracuj i część jej udziałowców. Koncentruje się on na wsparciu startupów z branży HRtech i EDUtech. Na koniec I półrocza 2020 br. w portfolio funduszu znajdowało się już łącznie osiem spółek zajmujących się m.in. rozwojem chatbotów rekrutacyjnych, platform wspierających rekrutację specjalistów IT, zarządzaniem programami wellbeing w firmach czy wymianą idei między pracownikami oraz planowaniem czasu pracy zespołów.

Grupa Pracuj w obliczu COVID-19

Jak podkreśla Rafał Nachyna, Chief Operating Officer w Grupie Pracuj, wybuch pandemii koronawirusa i jej wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce silnie oddziałuje na rynek rekrutacji online. Spółka zaznacza jednak, że zachowała pełną sprawność operacyjną w obliczu COVID-19.

- Wybuch pandemii koronawirusa i jej wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce znalazł wyraźne odbicie na rynku rekrutacji online. W wyniku zamrożenia wielu sektorów gospodarki firmy ograniczały w pierwszych tygodniach aktywność rekrutacyjną. Trend ten znajdował potwierdzenie w danych zewnętrznych instytucji badających branżę rekrutacji w Polsce oraz zbieranych przez nas statystykach. Sytuacja ta wymagała od nas reorganizacji zespołów i szybkiego dostosowania oferowanych rozwiązań do nowych okoliczności. Dzięki procedurom wdrożonym po kryzysie w 2009 roku, a także dobrym wynikom Grupy w 2019 roku, utrzymujemy pełną sprawność operacyjną i przygotowujemy się na kolejne wyzwania związane ze zmianami na rynku pracy - komentuje Rafał Nachyna, Chief Operating Officer w Grupie Pracuj.

Okresem największych spadków liczby ofert pracy okazał się kwiecień, w którym aktywność pracodawców była niższa o ponad połowę niż rok wcześniej. W maju i czerwcu rynek rekrutacyjny ulegał stopniowemu odmrożeniu. Jednocześnie Pracuj.pl w ostatnich tygodniach odnotował znaczący wzrost aktywności kandydatów odpowiadających na oferty z większości branż dostępne w serwisie.

Proaktywne wsparcie rynku w I półroczu 2020 r.

Od połowy marca br. Grupa Pracuj podjęła szereg inicjatyw mających na celu wsparcie kandydatów i pracodawców w obliczu pandemii koronawirusa. Do wdrożonych w Polsce rozwiązań należały m.in. specjalne oznaczenia rekrutacji prowadzonych zdalnie, wydłużenie terminu obowiązywania opublikowanych ogłoszeń, nowe narzędzie do wirtualnych rozmów rekrutacyjnych w Strefie Pracuj.pl czy cykle bezpłatnych webinariów, zarówno dla poszukujących pracy, jak i rekruterów. Pracodawcy z branż HoReCa oraz Hair&Beauty, szczególnie dotkniętych efektami pandemii, skorzystali ze specjalnych czasowych ofert ogłoszeń za 1 zł. Usprawnieniem dla klientów i użytkowników była także zmiana na listingu ofert pracy, precyzyjnie wskazująca lokalizację, której dotyczy dana rekrutacja. Ponadto w celu poszerzenia możliwości dostępnych dla kandydatów Pracuj.pl podjął współpracę z Urzędami Pracy, udostępniając ich oferty na łamach portalu.

W I półroczu 2020 r. Grupa Pracuj zaangażowała się w szereg działań dobroczynnych mających na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa. Spółka dołączyła do Koalicji firm na rzecz walki z koronawirusem, wspierającej finansowo firmę Warsaw Genomics w dostarczaniu bezpłatnych testów diagnostycznych dla szpitali i personelu medycznego w Polsce. Ponadto uruchomiła specjalną edycję wewnętrznego konkursu grantowego „Pomoc z efektem W@W – w walce z koronawirusem”, w ramach którego pracownicy otrzymali środki finansowe na organizację autorskich projektów społecznych. Dzięki temu 58 zaangażowanych pracowników realizuje 22 inicjatywy wspierające nie tylko organizacje pożytku publicznego, ale również szkoły, szpitale, hospicja i małe, lokalne działania. Cele projektów są bardzo zróżnicowane, m.in. dotyczą wsparcia personelu medycznego, dofinansowania zakupu sprzętu komputerowego do zdalnej nauki dla dzieci z domów dziecka, pomocy w dostarczaniu zakupów seniorom i osobom potrzebującym, wsparcia rodzin przebywających na oddziałach onkologii dziecięcej czy pomocy w utrzymaniu stałej opieki nad zwierzętami w schroniskach i stadninach w czasie izolacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej