SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa PZU liczy na utrzymanie dwucyfrowego wzrostu

Grupa PZU, która wypracowała 3,7 mld zł zysku netto w 2006 roku, spodziewa się utrzymania w tym roku dwucyfrowej dynamiki wzrostu przypisu składki brutto z poprzedniego roku.

Poinformowali przedstawiciele zarządu we wtorek.

"Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o dwucyfrowy wzrost przypisu składki w całej grupie w tym roku, bo gospodarka szybko się rozwija" - powiedział wiceprezes PZU SA Mirosław Panek dziennikarzom.

"Co do zysku netto, to trzeba pamiętać, że na wielkość aktywów poza efektami z działalności podstawowej wpływają także czynniki związane z zyskownością lokat. Gdyby sytuacja na giełdzie rozwijała się tak dobrze, jak do tej pory, to myślę, że dwucyfrowy wzrost wyniku netto w całym roku jest do utrzymania" - dodał Panek.

Według niezaudytowanych danych, ubiegły rok grupa PZU zakończyła zyskiem netto wysokości 3.280,9 mln zł, tj. wyższym o 21,8% w porównaniu z wynikiem wypracowanym rok wcześniej.

W ub. roku pełną konsolidacją zostały objęte wyniki spółek PZU na Litwie i Ukrainie i, jak powiedział Panek, ich wpływ na wyniki grupy był ujemny.

Przypis składki brutto grupy wyniósł 15.454,1 mln zł, co oznacza wzrost o 12,4% licząc rok do roku. Największy udział w przychodach grupy miał PZU SA, którego przypis składki wyniósł 7.677,4 mln zł w 2006 r.(wzrost o 0,3% rok do roku). Tak niewielki wzrost wynikał głównie ze słabszej sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych.

PZU Życie zebrało łącznie 7.589,8 mln zł składki przypisanej brutto, tj. o 24,5% więcej, niż rok wcześniej. Znaczący wzrost składki spółka zawdzięcza dobrej sprzedaży produktów bancassurance, przy jednoczesnym utrzymaniu dobrej dynamiki w innych grupach ubezpieczeń na życie - szczególnie w indywidualnych i grupowych ubezpieczeniach inwestycyjnych.

Wynik techniczny PZU SA wyniósł 1,36 mld zł i był o 38,7% wyższy, niż rok wcześniej, zaś PZU Życie wzrósł do 2,27 mld zł, co oznacza wzrost o 42,9% licząc rok do roku.

Opublikowane wyniki finansowe spółek z grupy PZU są jeszcze niezaudytowane. Rada nadzorcza PZU dopiero w połowie lutego zdecydowała bowiem o wyborze firmy Ernst&Young Audit do badania rocznych sprawozdań grupy PZU za 2006 roku, uchylając jednocześnie uchwałę z 11 listopada 2006 r. w sprawie wyboru PriceWaterhouseCoopers jako biegłego rewidenta.

Panek poinformował, że na początku czerwca zarząd PZU zajmie się przygotowaniem rekomendacji dotyczącej podziału zysku za 2006 roku. ZWZ PZU zaplanowane jest na 29 czerwca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa PZU liczy na utrzymanie dwucyfrowego wzrostu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl