SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa ZPR Media wypowiedziała umowy z Ruchem. „Powodem jego rosnące zadłużenie”

Spółki ZPR Media i Time, wydające „Super Express” i kilka magazynów, wypowiedziały Ruchowi długoterminowe umowy na dystrybucję prasy. Tłumaczą to rosnącym zadłużeniem dystrybutora zarówno wobec nich, jak też innych wydawców.

fot. Ruch Article

- Powodem decyzji o wypowiedzeniu umów jest rosnące zadłużenie Ruchu wobec obu wyżej wymienionych spółek oraz innych podmiotów wydawniczych na rynku, a co za tym idzie brak realnych perspektyw na likwidację zaległości finansowych ze strony Ruchu - stwierdziła Grupa ZPR w komunikacie przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl

Zaznaczono, że ZPR Media SA i Time „nie wykluczają kontynuowania współpracy z RUCH SA na nowych warunkach (w szczególności po uzyskaniu gwarancji terminowych płatności), w zakresie dystrybucji prasy w punktach sprzedaży, będących własnością Ruchu”.

To kolejni wydawcy zrywający współpracę z Ruchem - w czwartek o rozwiązaniu wieloletnich umów z nim poinformowała Agora. Dodała, że za pośrednictwem Ruchu było dystrybuowane poniżej 30 proc. nakładów „Gazety Wyborczej” i jej magazynów. Już w połowie lipca dokonała odpisu w wysokości 16,3 mln zł na przeterminowane należności od Ruchu, których może nie udać się wyegzekwować.

Agora zaznaczyła, że wpływ zerwania współpracy z Ruchem na jej przychody i wynik netto „nie powinien być istotny, ale jest obecnie trudny do oszacowania”. Grupa ZPR Media, która w przeciwieństwie do Agory nie jest notowana na giełdzie, nie podała żadnych informacji o biznesowych warunkach współpracy z tym dystrybutorem.

Grupa ZPR Media chce upadłości lub sanacji Ruchu

W połowie sierpnia Time złożył do sądu wniosek o postępowanie sanacyjne wobec Ruchu, a ZPR Media - o jego upadłość. Sąd Rejonowy w Warszawie zdecydował się połączyć oba wnioski i wyznaczył firmę Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja na tymczasowego nadzorcę sądowego Ruchu.

W tej sytuacji zarząd spółki kolportażowej w miniony piątek złożył wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Chce, żeby układ objął wydawców, wobec których ma zobowiązania przekraczające 1 mln zł. Na układ musi się zgodzić kredytujący spółkę Alior Bank.

Ruch od wielu tygodni negocjuje z Izbą Wydawców Prasy spłatę zobowiązań wobec należących do niej wydawnictw. W drugiej połowie sierpnia prezes dystrybutora Igor Chałupiec w piśmie do IWP ujawnił, że ostatnio są do niej kierowane od poszczególnych wydawców pisemne i ustne wnioski dotyczące płatności. Dodał, że niektórym z wydawców spółka ma do spłaty środki o wartości 10 proc. rocznych obrotów między nimi, a innym - o wartości 40 proc. Jego zdaniem te dysproporcje powinny zostać wyrównane

Infor Biznes ostrzega czytelników „Dziennika Gazety Prawnej” przed kłopotami z Ruchem

Na początku czwartkowego wydania „Dziennika Gazety Prawnej” znalazły się dwie dodatkowe strony, na których zarząd wydającego gazetę Infor Biznes wyjaśnił, że w najbliższych dniach może być trudno dostać „DGP” w kioskach Ruchu i prenumeracie realizowanej przez tę spółkę. W komunikacie nie wymieniono jej nazwy.

- Wynika to z problemów z jedną z firm zajmujących się kolportażem prasy, z którą współpracujemy - stwierdziły władze Infor Biznes. - Staramy się, żeby nasi klienci nie odczuli żadnych skutków obecnej sytuacji. Może się jednak zdarzyć, że z przyczyn od nas niezależnych będziecie mieli problem z zakupem gazety w kiosku lub otrzymaniem „Dziennika Gazety Prawnej” w ramach prenumeraty. Wszystkie trudności, opóźnienia i braki w dostawie prosimy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy - poinformowało kierownictwo spółki.

- Przepraszamy za utrudnienia i gwarantujemy, że wszystkie braki uzupełnimy i jak najszybciej zapewnimy systematyczną dostawę - zapowiedział zarząd Infor Biznes.

Ruch ma do spłaty ponad 600 mln zobowiązań

W ub.r. Ruch zanotował 1,34 mld zł wpływów, wobec 1,46 mld zł rok wcześniej. Na koniec roku zobowiązania krótkoterminowe firmy wynosiły 551,1 mln zł, o ok. 100 mln zł więcej niż na koniec 2016 roku. Spółka miała też 82,2 mln zł zadłużenia wobec Alior Banku, które w ub.r. zmalało o 6,7 mln zł dzięki środkom ze sprzedaży 11 nieruchomości.

Zarząd Ruchu podkreśla że segment detaliczny jest rentowny - EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa ZPR Media wypowiedziała umowy z Ruchem. „Powodem jego rosnące zadłużenie”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
C
Czyli co, jutro bez Supra się bawimy? Spoko...
9 9
odpowiedź
User
K
Czas na aktualizację. Sąd dziś zdecydował - patrz komunikat Ruchu. Stąd reakcja ZPR.
9 8
odpowiedź