SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Żywiec nie zgadza się z decyzją dotyczącą zapłaty 68 mln zł zaległego podatku

Około 47 mln zł zaległego podatku i 21 mln zł odsetek ma decyzją Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach zapłacić Grupa Żywiec, producent piwa takich marek, jak m.in. Warka, Żywiec, Heineken. Firma nie zgadza się z tą decyzją i będzie się od niej odwoływać.

fot. materiały prasoweArticle

Naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przeprowadził kontrolę rozliczeń podatkowych Grupy Żywiec w 2013 roku. 

W jej wyniku stwierdzono, że firma musi zapłacić dodatkowe 47 mln zł podatku, ponad to, co już wcześniej zapłaciła. Do tego dochodzi ok. 21 mln zł odsetek. W ocenie urzędników spółka błędnie wyliczyła podstawy opodatkowania poprzez nieprawidłowe ujęcie przychodów i kosztów związanych z rozliczeniem opłat licencyjnych pomiędzy nią a Brandhouse Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja. Poza tym nieprawidłowo księgowała koszty uzyskania przychodów związane z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych.

Grupa Żywiec nie zgadza się z tą decyzję i zamierza się od niej odwoływać, o czym poinformowała w wydanym oświadczeniu.

- Zarząd Grupy Żywiec informuje, że nie zgadza się z oceną przedstawioną w Protokole i złoży swoje wyjaśnienia oraz uwagi  do tego dokumentu. Protokół oraz nasza odpowiedź będzie stanowiła podstawę ewentualnej decyzji Urzędu Skarbowego.
Podejmując decyzję o kalkulacji podatku dochodowego w kwestionowanym przez ŚUCS czasie, Grupa Żywiec opierała się na interpretacjach wydanych w imieniu Ministra Finansów, które potwierdzały jej stanowisko odnośnie wpływu i skutków restrukturyzacji na sytuacje podatkową Spółki. W celu zapewnienia należytej staranności wszystkie zmiany były dodatkowo uzgadniane z renomowanymi kancelariami prawno-podatkowymi.
Jako spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, o zmianach w strukturze czy przyjętym modelu biznesowym na bieżąco przekazujemy informacje do wszystkich interesariuszy.
Jesteśmy zaskoczeni treścią otrzymanego Protokołu. Niezwłocznie złożymy nasze zastrzeżenia i wyjaśnienia do Protokołu oraz liczymy na rzetelne i sprawiedliwe podejście organów podatkowych biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie w podobnym stanie faktycznym i prawnym zapadały korzystne dla podatników rozstrzygnięcia sądów administracyjnych - czytamy w oficjalnym komunikacie spółki.

W pierwszej połowie br. Grupa Żywiec miała 123,8 mln zł zysku netto przy skonsolidowanych przychodach ze sprzedaży w wysokości 1,64 mld zł.

- Dzięki skutecznej strategii marketingowej i sprzyjającej pogodzie w drugim kwartale 2018 roku zwiększyliśmy zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk operacyjny, równoważąc słabsze wyniki pierwszego kwartału. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z tego, że konsumenci bardzo chętnie sięgali po nasze nowe propozycje bezalkoholowe ze Strefy Zero, specjalności i marki premium, co przyniosło wzrost przychodów z każdego hektolitra piwa (+6%) oraz wzrost całościowych przychodów (+4%). Nasza strategia budowania wartości przynosi oczekiwane rezultaty i będziemy ją kontynuować. Jesteśmy zadowoleni z wyników pierwszego półrocza i skupiamy się na realizacji założonych planów w sezonie - powiedział prezes Guillaume Duverdier, cytowany w raporcie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grupa Żywiec nie zgadza się z decyzją dotyczącą zapłaty 68 mln zł zaległego podatku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl