SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grzegorz Głuszak z Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego za reportaże o Tomaszu Komendzie i Beacie Pasik

Dziennikarz śledczy „Superwizjera” TVN Grzegorz Głuszak został uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego - poinformowało we wtorek Towarzystwo Jana Karskiego. Głuszak - jak podkreśla Towarzystwo - swymi reportażami telewizyjnymi poruszył sumienia Polaków.

Grzegorz Głuszak, fot. TVN24Article

Towarzystwo Jana Karskiego w informacji przekazanej PAP wskazało, że Grzegorz Głuszak w swych reportażach na antenie TVN "odważnie mierzy się z bulwersującymi przykładami bezprawia, w tym skazywania na długoletnie pozbawianie wolności ludzi niewinnych z lekceważeniem materiału dowodowego oraz procedur procesowych nakazujących przyjmowanie wszelkich wątpliwości na korzyść oskarżonego".

"Tak było w przypadku Tomasza Komendy i jak wszystko na to wskazuje w przypadku Beaty Pasik. Każde z nich przesiedziało w więzieniach ponad 18 lat. Praca dziennikarska Grzegorza Głuszaka doprowadziła do wypuszczenia ich na wolność. W przypadku Tomasza Komendy doszło do całkowitego uniewinnienia go i następnie zasądzenia odszkodowania za nieludzkie traktowanie. Wierzymy, że podobnie potoczy się czynienie sprawiedliwości wobec Beaty Pasik" - podkreślono.

"Uważamy za niezmiernie ważne pokazanie Polakom, że wymiar sprawiedliwości nie może być wymiarem niesprawiedliwości, a przywrócenie elementarnego sensu pojęciom winy i kary jest niezbędne. Dlatego Nagrodami Orła Jana Karskiego uhonorowani zostali zdeterminowany policjant Remigiusz Korejwo, który doprowadził do wznowienia postępowania w sprawie Tomasza Komendy i znakomity filmowiec Jan Holoubek, który historię niewinnie skazanego i więzionego pokazał milionom widzów. Dlatego medal 75-lecia Misji Jana Karskiego otrzymał znakomity prawnik Zbigniew Ćwiąkalski, który wywalczył sprawiedliwość dla Tomasz Komendy przed sądami. Dziś przychodzi czas na ten sam Medal dla redaktora Grzegorz Głuszaka, który poruszył sumienia Polaków swymi reportażami telewizyjnymi" - zaznaczono w komunikacie.

Grzegorz Głuszak autorem reportaży o Tomaszu Komendzie i Beacie Pasik

Tomasz Komenda w 2004 roku został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej kobiety. Wiosną 2018 roku został zwolniony z więzienia, a dwa miesiące później uniewinniony.

Grzegorz Głuszak przygotował kilka reportaży na ten temat, m.in. „25 lat za niewinność” i „Utracona młodość Tomasza Komendy”, pokazanych w „Superwizjerze” TVN. Za ten pierwszy materiał otrzymał w 2018 roku m.in. nagrodę MediaTor w kategorii DetonaTOR i wyróżnienie honorowe Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jesienią 2018 roku ukazała się książka Grzegorza Głuszaka „25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy”.

 

Z kolei pierwszy reportaż Głuszaka o Beacie Pasik, skazanej za zabójstwo w butiku Ultimo, wyemitowano wiosną ub.r., a kolejny - kilka dni temu.

 

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesław Kuleja. Emisja odznaczenia liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy.

Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek, któremu medal wręczył w Watykanie kardynał Stanisław Dziwisz. Lista uhonorowanych obejmuje prezydentów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela – Andrzeja Dudę, Donalda Trumpa i Reuvena Riwlina. Otrzymali go hierarchowie polskiego Kościoła – kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup Tadeusz Pieronek. Medal otrzymała także bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, z którą związana była część konspiracyjnej działalności okupacyjnej Jana Karskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Grzegorz Głuszak z Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego za reportaże o Tomaszu Komendzie i Beacie Pasik

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tom
Gratulacje dla Pana Grzegorza. Po takim reportażu coś się w końcu rusza z miejsca, jak w sprawie Beaty Pasik. Jakieś działania uprawnionych organów.
odpowiedź