SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Małe Charaktery” wycięły z opowiadania Grzegorza Kasdepke wątek o uchodźcach, pisarz pozwie za „przemyślany akt cenzury”

Opowiadanie Grzegorza Kasdepke bez jego wiedzy i zgody zostało skrócone w nowym numerze „Małych Charakterów” (Forum Media Polska). Pisarz jest oburzony, a po odrzuceniu jego propozycji obejmującej m.in. 50 tys. zł darowizny na cel charytatywny zapowiada pozew. Wydawca tłumaczy, że doszło do błędu wydawniczego, za który ukarano redaktora prowadzącego.

Grzegorz Kasdepke, fot. screen z youtube'aGrzegorz Kasdepke, fot. screen z youtube'a

Grzegorz Kasdepke, autor popularnych powieści dla dzieci i młodzieży, do nowego numeru „Małych Charakterów” napisał opowiadanie „Na opak”. W czwartek opisał na Facebooku, że w połowie listopada dowiedział się, że utwór bez jego wiedzy i zgody został skrócony. Przekazała mu to redaktor prowadząca, a numer był już drukowany.

Z opowiadania zniknęły dwa akapity, w których bohaterowie mówią, że trzeba zawieźć prezenty ludziom przebywającym na wschodniej granicy.

„Przemyślany akt cenzury”

- Decyzja o zmianach w tekście została podobno podjęta przez zwierzchniczkę mojej rozmówczyni. Dałem redakcji czas na publiczne wyjaśnienie sytuacji na internetowych stronach pisma. Redakcja nie spełniła mojej prośby i nie poinformowała Czytelników, że mają do czynienia z utworem niepełnym, pozbawionym zakończenia - stwierdził Kasdepke.

- Co więcej próbowano mnie mailowo przekonać, że wobec burzliwej sytuacji na granicy, publikacja tekstu w całości budziła w wydawnictwie nazbyt wiele wątpliwości - i że ktoś zobaczył w tym sprawę polityczną. Słowa te dowodzą, że mamy do czynienia ze świadomym i przemyślanym aktem cenzury - ocenił.

Dodał, że wydawca „Małych Charakterów” przez ponad dwa tygodnie nie podjął żadnych działań w tej sprawie. - Wydawnictwo zareagowało dopiero po upublicznieniu sprawy. Oczekiwałem od Forum Media Polska, wydawcy „MAŁYCH  CHARAKTERÓW”, przyznania się do błędu, przeproszenia Czytelników i opublikowania nieocenzurowanego opowiadania „Na opak” oraz powetowania straty - przekazania 50.000 PLN złotych darowizny na Rzecz Fundacji Ocalenie, która niesie realną pomoc potrzebującym, także na granicy - wyliczył.

- Nie jest to wygórowane żądanie wobec międzynarodowego koncernu, który w zeszłym roku zarobił w Polsce ponad 6,5 miliona złotych. Tymczasem po wczorajszej rozmowie z przedstawicielami wydawnictwa otrzymałem propozycję porozumienia, w którym zaofiarowano Fundacji Ocalenie darmowe reklamy… w publikacjach Forum Media Polska - dodał.

Kasdepke zapowiedział, że w tej sytuacji pozwie wydawcę „Małych Charakterów” za złamanie praw autorskich, naruszenie prawa osobistego do integralności utworu oraz naruszenie moich osobistych. - Po nieudanych próbach rozwiązania sporu polubownie domagam się kwoty zadośćuczynienia w wysokości 100.000 złotych w formie darowizny na rzecz Fundacji Ocalenie - poinformował.

Wydawca „Małych Charakterów”: niedopuszczalny błąd wydawniczy

Na fanpage’u „Małych Charakterów” we wtorek zapowiedziano, że opowiadanie Grzegorza Kasdepke następnego dnia w całości zostanie opublikowane w serwisie internetowym czasopisma.

- W numerze grudniowym, w drukowanej wersji "Małych Charakterów", w wyniku błędu w toku wydawniczym wydrukowane zostało opowiadanie Grzegorza Kasdepke pt. "Na opak" - bez autoryzacji Autora - przyznano. - Fragment opowiadania został usunięty bez konsultacji nie tylko z Autorem, ale również z Redaktor naczelną czasopisma. Jest to sytuacja niedopuszczalna, która nie może się powtórzyć. Wobec redaktora prowadzącego zostały wyciągnięte konsekwencje - podkreślono.

- Jesteśmy gotowi wspierać fundację Ocalenie, aby każdy człowiek mógł żyć godnie i z poszanowaniem swoich praw. Taka jest nasza misja - zaznaczono.

 

Grzegorz Kasdepke w czwartkowym wpisie stwierdził, że deklaracje wydawnictwa nie zostały spełnione. - Nadal nie mamy podpisanej umowy, a w związku z postawą wydawnictwa zdecydowałem o zakończeniu współpracy z pismem - poinformował.

- Dodam jeszcze, że słowa Redakcji: „Jesteśmy gotowi wspierać Fundację Ocalenie, aby każdy człowiek mógł żyć godnie i z poszanowaniem swoich praw” odnoszą się do naszej wcześniejszej korespondencji i dotyczą wsparcia Fundacji -  moim honorarium, a nie własnymi środkami wydawnictwa - zaznaczył pisarz.

 

W portfolio prasowym Forum Media Polska są magazyny z wielu obszarów tematycznych: edukacja (m.in. „Psychologia w praktyce”, „Głos Pedagogiczny”, „Charaktery”, „Polonistyka”, „Forum Logopedy”), medycyna (m.in. „Animal Expert”, „Wiadomości Dermatologiczne”, „Forum Pediatrii Praktycznej”), budownictwo („Real Estate Magazine”, „Mieszkanie i Wspólnota”), BHP i produkcja („Menedżer Produkcji”, „Logistyka a Jakość”, „Służby Utrzymania Ruchu”), administracja i zarządzanie (m.in. „Magazyn Online Marketing”, „PR Manager”, „Monitor Zamówień Publicznych”, „HR Business Partner”) oraz zdrowie i uroda (m.in. „Food Forum”, „Kurier Fryzjerski”, „BikeBoard”).

W ub.r. firma zanotowała spadek przychodów o 12,6 proc. do 57,31 mln zł oraz zysku netto z 7,43 do 6,5 mln zł. W br. spodziewała się wzrostu wpływów o 3 proc., m.in. dzięki rozwojowi oferty cyfrowej.

Dołącz do dyskusji: „Małe Charaktery” wycięły z opowiadania Grzegorza Kasdepke wątek o uchodźcach, pisarz pozwie za „przemyślany akt cenzury”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romek
Ewidentne naruszenie autorskich praw osobistych. Kwota 100 tysięcy nierealna.
odpowiedź
User
hahaha
W wyniku "błędu wydawniczego" zniknęły dwa akapity o pomocy ludziom na granicy. Co za przypadek!
odpowiedź
User
AS
I bardzo dobrze, w pełni popieram autora
odpowiedź