SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grzegorz Kłoczko, Janusz Niedziela i Magdalena Niegierewicz w radzie nadzorczej Polskiego Radia

W nowym składzie rady nadzorczej Polskiego Radia decyzją Rady Mediów Narodowych znaleźli się: Grzegorz Kłoczko, Janusz Niedziela i Magdalena Niegierewicz. Krzysztof Czabański o nowych kandydatach powiedział, że "to osoby doświadczone".

W piątek 24 lipca podczas posiedzenia Rada Mediów Narodowych podjęła decyzję w sprawie powołania nowego składu rady nadzorczej publicznej rozgłośni. Trzech członków powiązanych z PiS głosowało za przyjęciem trzech kandydatów do rady nadzorczej: przewodniczący Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka oraz Elżbieta Kruk. Wstrzymali się od głosu Juliusz Braun oraz Grzegorz Podżorny.

Grzegorz Kłoczko, Janusz Niedziela, Magdalena Niegierewicz

Grzegorz Kłoczko to dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego, a poprzednio zastępca dyrektora Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów; pracował także w Ministerstwie Skarbu Państwa (do 2017 roku). W upływającej kadencji rady nadzorczej Polskiego Radia był zastępcą jej przewodniczącego.

Z kolei Janusz Niedziela to prawnik kancelarii „Niedziela, Łyjak i wspólnicy”, poprzednio był m.in. prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a wcześniej jej zastępcą. Od 2017 roku przewodniczący rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej, a w latach 2006-2008 był m.in. członkiem i sekretarzem rady nadzorczej TVP.

Natomiast Magdalena Niegierewicz jest z wykształcenia prawniczką, właścicielką kancelarii od lipca 2019 roku, wcześniej pracowała w „RKKW Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy Radcowie Prawni i Adwokaci”.

Czabański o nowych kandydatach powiedział, że "to osoby doświadczone". "Pani Niegierewicz ma duże doświadczenie w pracy z dużymi spółkami Skarbu Państwa, radami nadzorczymi, zarządami i będzie się tutaj zapewne specjalizować we wprowadzaniu dobrych obyczajów w ładzie korporacyjnym Polskiego Radia. Polskie Radio to duża firma i ład korporacyjny powinien być przestrzegany na odpowiednim poziomie" - dodał szef RMN.

W poprzedniej kadencji rady nadzorczej Polskiego Radia znaleźli się: przewodniczący Albert Dreger, Grzegorz Kłoczko (zastępca) oraz Maciej Rodowicz (członek RN).

Piątkowe posiedzenie odbywało się zdalnie, członkowie łączyli się ze sobą za pomocą komunikatorów online.

Wnioski Brauna odrzucone

Jednocześnie podczas posiedzenia Juliusz Braun zgłosił wniosek o uzupełnienie porządku obrad o rozpatrzenie wniosku o odwołanie Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezesa zarządu Polskiego Radia (wniosek złożył kilka tygodni temu Grzegorz Podżorny, Braun dołączył) oraz o rozpatrzenie wniosku o odwołanie Wojciecha Surmacza z funkcji prezesa Polskiej Agencji Prasowej. Głosowanie nad uzupełnieniem porządku obrad o oba punkty zakończyło się trzema głosami przeciw (członków związanych z PiS) oraz dwoma za przyjęciem (Podżorny i Braun). - Oznacza to, że RMN nie chce nawet dyskutować nad wnioskami zgłaszanymi przez członków – puentuje tę kwestię Juliusz Braun.

Kamińska prezesem Polskiego Radia

W ub.r. Polskim Radiem jako prezes zarządzał Andrzej Rogoyski, w marcu ub.r. z funkcji członka zarządu został odwołany Mariusz Staniszewski. Natomiast Rogoyskiego zdymisjonowano w drugiej połowie stycznia, jego stanowisko objęła Agnieszka Kamińska, wcześniej m.in. dyrektor Jedynki, a od końcówki grudnia ub.r. wiceprezes spółki.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

W ub.r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.). Firma zanotowała 10,44 mln zł straty netto w porównaniu do 15,3 mln zysku netto rok wcześniej.

W spółce było zatrudnionych na koniec 2019 roku 1339 osób (54 więcej niż rok wcześniej), z tego średnio 1266 na etatach. Dziennikarze stanowili grupę 509 osób (etatowi średnio 444); pracownicy redakcyjno-programowi – 82 osoby (z tego średnio 80 na etatach); pracownicy związani bezpośrednio z tworzeniem i emisją programów radiowych stanowili 59 proc. pracowników spółki. Ogółem średnio 751 osób było zatrudnionych na etatach.

Czytaj więcej: Wygraj 10 tys. dolarów

Liderem RMF FM

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy - 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Dołącz do dyskusji: Grzegorz Kłoczko, Janusz Niedziela i Magdalena Niegierewicz w radzie nadzorczej Polskiego Radia

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czytelnik
"był m.in. prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a wcześniej jej zastępcą" - zastępował całą PAŻP? Człowiek-orkiestra!
odpowiedź
User
miś społeczny
Wiadomo z jakiej opcji. Od jakiegoś czasu głosuję na PiS ale w mediach publicznych ŻĄDAM WIĘCEJ pluralizmu. Żadna sztuka przyjmować do rad nadzorczych wyłącznie samych swoich.
odpowiedź
User
abc
Oj, to teraz słuchalność wystrzeli. Tylko trzeba tych fachowców dobrze wynagradzać.
odpowiedź