SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GTS może przejąć Exatela, stawia na wzrost organiczny

GTS Poland, spółka należąca do grupy telekomunikacyjnej GTS Central Europe, obecnie za priorytet przyjęła wzrost organiczny, zadeklarował w rozmowie z ISB prezes Piotr Sieluk.

GTS może przejąć Exatela, stawia na wzrost organiczny

Zaznaczył jednak, że spółka może być zainteresowana przejęciem m.in. Exatela, jeśli ten zostanie wystawiony na sprzedaż.

"O sprzedaży Exatela słyszy się od bardzo dawna. Jeśli ta spółka zostanie wystawiona na sprzedaż i tym razem będzie to proces rzetelny, to z pewnością będziemy chcieli jej się przyjrzeć, ale ostateczna decyzja będzie należała do naszych akcjonariuszy" - powiedział ISB Sieluk.

Pod koniec zeszłego roku właściciel Exatela - Polska Grupa Energetyczna (PGE) - rozpoczął proces sprzedaży tej spółki, który jednak nie zakończył się powodzeniem. Oferty złożyły m.in. GTS i Netia, jednak do finału zostały zakwalifikowane Polkomtel i Mediatel. Żadna z tych spółek nie złożyła ostatecznej oferty.

Zdaniem Sieluka, polski rynek telekomunikacyjny jest rozdrobniony i musi nastąpić jego konsolidacja.

"Jednak dla nas najważniejszy jest teraz wzrost organiczny" - powiedział Sieluk. Poinformował, że w 2010 r. GTS Poland miał 426 mln zł przychodów wobec 421 mln zł w roku poprzednim. Wynik EBITDA wyniósł 124 mln zł wobec 122 mln zł.

Wcześniej grupa GTS CE informowała, że jej przychody w 2010 r. wyniosły 387 mln euro, a wynik EBITDA 91 mln euro.

"Na trudnym rynku systematycznie osiągamy wzrost, co nie udaje się wielu firmom konkurencyjnym" - zaznaczył prezes GTS Poland. Według niego, jest to m.in. efekt tego, że grupa oferuje rozwiązania na poziomie regionalnym.

"Tak było np. w przypadku dużej umowy jaką w zeszłym roku podpisaliśmy z Providentem, podobnie z Tesco" - dodał Sieluk.

Prezes GTS Poland deklaruje, że polska spółka jest w stanie odnotować organiczny wzrost w 2011 r. i zwiększyć udział w rynku poprawiając zarówno przychody jak i wynik EBITDA, pomimo tego, że niektóre segmenty rynku nie będą rosły.

"Generalnie spada wartość usług głosowych, z wyjątkiem telefonii IP, zaś rynek usług dostępu do Internetu, w interesującej nas na grupie docelowej, jest mocno nasycony" - powiedział Sieluk. Wzrost widzi jednak w usługach  transmisji danych oraz data center.

"Jeśli chodzi o transmisję danych, to rośniemy ponad dwa razy szybciej niż rynek. Kolejny obszar  wzrostu to usługi data center, gdzie mamy pozycję lidera w pięciu środkowoeuropejskich krajach" -  powiedział Sieluk. Dodał, że grupa może zdecydować o inwestycji w Polsce w tym segmencie rynku. Może to oznaczać kupno data center, a także budowę nowego.

Wzrostu przychodów GTS będzie szukał również na rynku publicznym. Niedawno spółka złożyła najlepszą ofertę w przetargu Ministerstwa Sprawiedliwości.

"Nowe przetargi mogą być w obecnej sytuacji szansą dla administracji, aby otrzymać lepsze usługi telekomunikacyjne w niżej cenie" - powiedział Sieluk.

W zeszłym roku przedstawiciele GTS deklarowali, że jednym z głównych zadań zarządu grupy będzie przygotowanie jej do ewentualnego wejścia na giełdę, co mogłoby mieć miejsce w 2012 r. "Decyzja o upublicznieniu należy do właścicieli" - powiedział Sieluk.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GTS może przejąć Exatela, stawia na wzrost organiczny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl