SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Haker chce sprzedać 400 mln danych użytkowników Twittera

W internecie ktoś wystawił na sprzedaż bazę danych 400 milionów użytkowników Twittera. Oferta hakera kierowana jest m.in. do właściciela platformy Elona Muska. 

Tuż przed wigilią na jednym z forów hakerskich użytkownik „Ryushi” udostępnił wpis z informacją, że ma , 400 mln danych użytkowników Twittera. Jak twierdzi, pozyskał je przez lukę w interfejsie API  platformy, którą inżynierowie platformy już naprawili. Haker ogłosił, że chce sprzedać bazę.

Ostrzeżenie dla Elona Muska

Jak twierdzi "Ryushi", w ukradzionej bazie są dane takie jak adresy e-mail i numery telefonów, liczba obserwujących, data utworzenia konta z przypisanymi imionami i nazwiskami. Na dowód udostępnił niektóre informacje z bazy, dotyczące 37 znanych osób - w tym polityków, celebrytów, dziennikarzy, w tym np. syna Donalda Trumpa czy Piersa Morgana, a także podał link do danych kolejnych 1000 użytkowników.

Haker zachęca Elona Muska, CEO Twittera, do kupna bazy, aby uniknąć kar za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie danych osobowych.

Warto dodać, że jedno takie postępowanie o brak przestrzegania RODO ruszyło 23 grudnia w Irlandii. Tamtejsza Komisja Ochrony Danych (DPC), zajmująca się nadzorem ochrony danych na ternei Unii Europejskiej, wszczęła postępowanie w sprawie wycieku danych 5,4 miliona użytkowników Twittera

W kwietniu 2021 roku doszło do wykradzenie 533 milionów danych użytkowników Facebooka. Meta, spółka matka Facebooka, została za to ukarana grzywną w wysokości 265 mln euro przez irlandzką Komisję Ochrony Danych 28 listopada 2022 roku.

W drugim kwartale br. przychody Twittera zmalały o 1 proc. do 1,18 mld dolarów, mimo wzrostu liczby użytkowników platformy o 16,6 proc. do 237,8 mln. Koszty platformy podskoczyły rok do roku o 31 proc., przez co jej wynik netto poszedł w dół z 66 mln dolarów zysku do 270 mln dolarów straty. Kolejnych danych nie będzie, bo Musk wycofał firmę z giełdy.

Dołącz do dyskusji: Haker chce sprzedać 400 mln danych użytkowników Twittera

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wiwis
Środowisko hakerów powinno go wystawić na odstrzał. I niech do końca życia pracuje, żeby odrobić grzywny i odszkodowania.
odpowiedź