SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Policja zatrzymała handlarzy danymi klientów T-Mobile, pomógł system operatora

T-Mobile poinformował, że stosowany przez niego system bezpieczeństwa wykrył nietypowe zjawiska w systemach teleinformatycznych. Operator zawiadomił organy ścigania, a Policja zatrzymała czterech mężczyzn zamieszanych w proceder wykradania danych informatycznych oraz danych osobowych. Jak się okazało to pracownicy firmy marketingowej i call center, którzy pozyskane nielegalnie dane sprzedawali konkurencyjnej firmie telekomunikacyjnej. Podejrzanym grozi do 3 lat więzienia.

Article

T-Mobile podkreśla, że zabezpieczenia systemów teleinformatycznych operatora nie zawiodły i nie zostały przełamane. "W związku z wykryciem nieprawidłowości złożyliśmy zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa oraz poinformowaliśmy o sprawie GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych)." - czytamy w komunikacie.

Jak informuje policja, operator przekazał wyniki zaawansowanych analiz, które umożliwiły rekonstrukcję działań przestępczych oraz identyfikację ich sprawców. Nad sprawą pracowali specjaliści z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz policjanci Komendy Rejonowej Policji Warszawa II. Całość postępowania nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów.

"Postępowanie dotyczy nieuprawnionego dostępu do bazy danych operatora telekomunikacyjnego oraz bezprawnego przetwarzania informacji pochodzących z tej bazy przez firmę marketingową. Jak się okazało, firma marketingowa wykonywała prace na zlecenie operatora konkurencyjnego. Pozyskane informacje zawierające dane abonentów podejrzani przekazywali temu operatorowi, za co otrzymywali systematyczne wynagrodzenie księgowane jako zapłatę za działalność reklamową." - czytamy w komunikacie policji.

T-Mobile potwierdził, że pracownik jednego z partnerów biznesowych, który posiadał autoryzowany dostęp do systemu obsługi klientów, korzystał z niego w niewłaściwy sposób wyświetlając nietypową liczbę danych klientów.

Policja na podstawie postanowień wydanych przez Prokuraturę przeprowadziła szereg przeszukań na terenie województwa podkarpackiego i dolnośląskiego, zarówno mieszkań prywatnych, jak i firm, w tym działających jako tzw. call center. W wyniku tych działań policjanci zatrzymali 4 osoby - mężczyzn w wieku od 33 do 34 lat, którzy zorganizowali opisany proceder, w tym właściciela call center oraz osobę, która stworzyła specjalne oprogramowanie wykorzystane w tym procederze. Policyjni eksperci m.in. ustalili hasła do serwerów, na których przestępcy przechowywali skradzione dane. Dane zostały zabezpieczone, podobnie jak wykorzystane oprogramowanie oraz urządzenia służące do nawiązywania połączeń z internetem oraz dokumentacja księgowa.

Sprawcom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw, za które grozi im do 3 lat więzienia. Policja podkreśla, że nie można wykluczyć, że zabezpieczone dane pochodzą również od innych podmiotów.

T-Mobile poinformował, że w zależności od ustaleń faktycznych poczynionych w toku postępowania karnego, podejmie decyzję co do dalszych działań prawnych mających na celu ochronę interesu spółki oraz praw swoich klientów.

Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej T-Mobile Polska.poinformowała, że "T-Mobile, w zależności od ustaleń faktycznych poczynionych w toku postępowania karnego, podejmie decyzję co do dalszych działań prawnych mających na celu ochronę interesu spółki oraz praw swoich klientów".

Policja nie wyklucza, że zabezpieczone dane pochodzą również od innych firm.

W I półroczu 2017 przychody T-Mobile Polska wyniosły 3,165 mld zł, skorygowana EBITDA zmalała o 0,2 proc. do 957 mln zł, a liczba klientów sieci przekraczała 10,2 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Policja zatrzymała handlarzy danymi klientów T-Mobile, pomógł system operatora

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
o
A kto kupowal ?
odpowiedź