SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

HBO Polska z koncesją na nadawanie do 2036 roku

Czeska odpowiedniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedłużyła o 12 lat koncesję dla kanału filmowego HBO Polska. Dotychczasowa obowiązuje do 2 stycznia 2024 roku. Tym samym stacja Warner Bros. Discovery może nadawać na podstawie nowej licencji do 2036 roku. 

Article

W październiku spółka HBO Europe w imieniu Warner Bros. Discovery złożyła do regulatora działającego pod nazwą Rada pro rozhlasové a televizní wnioski o przedłużenie koncesji kablowej dla głównego kanału HBO w Polsce, Chorwacji, Czechach i na Słowacji. Stacje, które chcą zachować koncesję w Polsce, muszą złożyć stosowny wniosek do KRRiT na rok przed wygaśnięciem pozwolenia. W Czechach obowiązują szybsze procedury. Poza tym licencje są wydawane na 12 lat, a nie 10, jak w naszym kraju.

Całodobowa emisja po polsku

21 listopada RRTV przedłużyła koncesję dla HBO Polska i innych wersji tego kanału z Europy Środkowej. Ze sprawozdania z posiedzenia dostępnego na stronie czeskiego regulatora wynika, że na kanał ma mieć dalej profil filmowy. W ofercie będą filmy i seriale amerykańskich wytwórni. 24-godzinna emisja ma odbywać się w języku polskim.

Poprzednią koncesję od RRTV kanał HBO Polska otrzymał w 2011 roku. Z dokumentu wynika, że stacja powinna nadawać od 20 do 24 godzin na dobę. Ma być płatnym filmowym kanałem telewizyjnym, przeznaczonym dla wszystkich grup widzów i nastawianym na oferowanie produkcji hollywoodzkich wytwórni. Filmy fabularne mają stanowić co najmniej 80 proc. całkowitego czasu emisji programu. W ofercie mogą się znaleźć także koncerty, seriale, programy rozrywkowe, a także transmisje sportowe. 10 proc. czasu nadawania mają pochłaniać produkcje europejskie, a 5 proc. europejskie treści niezależnych producentów. Koncesja kosztowała 50 tys. koron czeskich, czyli około 9065 zł.

Polska w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych jest wciąż rynkiem, gdzie kanały linearne cieszą się dużą popularnością. Warner Bros. Discovery nie zdecydował się w związku z inwestycją w HBO Max, kończyć działalności takich stacji. Nie zmieni tego też planowany na 2024 rok rebranding HBO Max na Max. Swoich kanałów znad Wisły nie wycofał też Disney, który takie działania zrealizował na wielu innych rynkach, stawiając na rozwój Disney+. Koncesja HBO 2 Polska wygasa 3 marca 2028 roku, natomiast HBO 3 Polska 4 marca 2028 roku.

Wiele kanałów na koncesji RRTV

Na podstawie licencji RRTV działają też Cartoon Network Polska (do 26 listopada 2032 roku), Paramount Network (7 stycznia 2033), Comedy Central Polska (7 stycznia 2033), MTV Polska (3 luty 2033) i  Nickelodeon Polska (12 listopada 2033). Niektóre polskojęzyczne kanały zagranicznych koncernów działają też na podstawie koncesji wydanych w Holandii czy Hiszpanii. Kanały Warner Bros. Discovery wcześniej związane z Discovery nadają na bazie holenderskich koncesji. Stacje związane z TVN dzięki polskim. Dwa tygodnie temu KRRiT przedłużyła koncesję głównemu kanałowi TVN. 

Niedawno czeska RRTV upomniała Comedy Central Polska, nie decydując się na nałożenie grzywny. - Rada zauważyła, że emisja zwiastuna naruszyła artykuł 32 ustawy o funkcjonowaniu radiofonii i telewizji. RRTV podjęła decyzję o upomnieniu ViacomCBS Networks International Czech w związku z naruszeniem przepisu, którego się dopuściła firma, emitując zwiastun serialu „Zgrzyt” w programie Comedy Central Polska w dniu 8 stycznia 2023 roku o godzinie 14.40. Zawierał on wulgaryzm „j***ć”, odpowiednik angielskiego „fuck” lub czeskiego „poslat do prdele“, „vysrat se na”. Naruszony został tym samym zakaz umieszczania w programach i reklam wulgaryzmów za wyjątkiem „dzieł sztuki”, w których jest to konieczne. Takie utwory mogą być jednak emitowane tylko między godziną 22.00 a 6.00 rano – tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przewodniczący RRTV Václav Mencl.

Dołącz do dyskusji: HBO Polska z koncesją na nadawanie do 2036 roku

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Okienko
Bo nasz regulator tylko dyb.ie na har.acz; jest ryz.yko szan.taży. To maf.ijna mentalność. Jak tu zacząć i prowadzić biznes, jak dać ludz.iom rozwijać się i zarabi.ać?
odpowiedź
User
B
Bo nasz regulator tylko dyb.ie na har.acz; jest ryz.yko szan.taży. To maf.ijna mentalność. Jak tu zacząć i prowadzić biznes, jak dać ludz.iom rozwijać się i zarabi.ać?

Widzę, że kolega też piszę w ten sposób. Nie rozumiem tej CENZURY na wirtalnemedia - czasami to dosłownie odnosi się do niepolitycznych wypowiedzi. Nikt nie używa obelżywych słów, nie pisze nic kontrowersyjnego, news jakich setki i...nie przechodzi bo ?!
odpowiedź
User
Artur
Lubię, fajnie spędzić wieczór przy kilku Perłach i jakimś filmie czy serialu z HBO.
odpowiedź