SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Helsińska Fundacja Praw Człowieka żąda wyjaśnień od szefostwa PR24 ws. zakończenia współpracy z Łukaszem Warzechą

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała stanowisko w sprawie rozwiązania umowy pomiędzy Łukaszem Warzechą a Polskim Radiem 24. Wyrażono w nim zaniepokojenie trybem zakończenia współpracy, a także zawnioskowano o szybkie wyjaśnienia ze strony publicznego nadawcy.

Łukasz Warzecha, fot. DoRzeczy.plArticle

Łukasz Warzecha w połowie listopada br. został zwolniony nagle z prowadzenia na antenie Polskiego Radia 24 swojego programu „Wróżenie z Faktów”. - Nie podano mi żadnego uzasadnienia, muszą je sobie Państwo sami odgadnąć. Wszystkim słuchaczom mojej audycji oraz wielu jej gościom bardzo dziękuję - napisał publicysta na Twitterze.

O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła szefostwo PR24 szefowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara. Wyraziła w imieniu reprezentowanej przez siebie instytucji zaniepokojenie okolicznościami zakończenia współpracy.

- Zgodnie z konstytucyjnymi i międzynarodowymi standardami, ważnym elementem realizowania misji publicznej jest obowiązek prezentowania treści o pluralistycznym charakterze - przypomniała prezes Fundacji w piśmie do PR24. - Dziennikarze i inni pracownicy mediów nie mogą być powstrzymywani od przekazywania różnorodnych komentarzy, w tym kontrowersyjnych i skłaniających do dyskusji.

Członkowie HFPC piszą, że nietransparentna polityka odsuwania lub zwalniania dziennikarzy to praktyka zagrażającą wolności słowa. - Media publiczne ze względu na swoją strukturę właścicielską, jak i pełnienie szczególnej misji, powinny prowadzić politykę kadrową opartą o względy merytoryczne, a nie polityczne czy światopoglądowe. Obowiązkiem władz jest zagwarantowanie dziennikarzom możliwości wykonywania pracy bez nacisków, kontroli oraz niepotrzebnej ingerencji w przekazywane treści” - czytamy w oświadczeniu. Na koniec pisma wyrażono oczekiwanie „niezwłocznego wyjaśnienia” zarówno przyczyn, jak i okoliczności, w jakich Polskie Radio 24 pożegnało się z Łukaszem Warzechą.

To kolejny głos w obronie publicysty. Kilka dni temu z podobnym wnioskiem i apelem wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - Przestrzeganie zasady pluralizmu wewnętrznego ma istotny wpływ na jakość prezentowanych przez media informacji i jest warunkiem wypełniania przez nie swej misji - napisał Bodnar. Sprawą Warzechy ma się też zająć rada programowa Polskiego Radia.

Z danych Radio Track wynika, ze w okresie od lipca do września br. udział Polskiego Radia 24 pod względem słuchania w okresie w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 0,6 proc. (po wzroście o 0,2 pkt proc. w skali roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Helsińska Fundacja Praw Człowieka żąda wyjaśnień od szefostwa PR24 ws. zakończenia współpracy z Łukaszem Warzechą

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mar
a gdzie Fundacja i wszelkie inne szacowne gremia, dziś "zaniepokojone", były przez ostatnie 4 lata, kiedy to kilkaset osób straciło pracę w publicznych i ponoć pluralistycznych mediach?
odpowiedź
User
Analityk
Gdzie była fundacja kiedy tysiące ludzi pracowało i cały czas pracuje w mediach na śmeciówkach, choć nagminnie łamie się prawo pracy i powinni być zatrudnieni na umowę o pracę? Gdzie była i jest kiedy nawet tej śmieciówki się nie podpisuje, tylko już po wykonaniu pracy pod US ze wsteczną datą podsuwa się umowę? Gdzie jest i była kiedy nagminnie oszukuje się ludzi na śmieciówkach płacąc im mniej niż uzgodniono, bo żadna umowa nie została podpisana i tylko można iść do sądu jeśli ma się dowody? Niech fundacja zajmie się prawdziwymi problemami środowiska dziennikarskiego.
odpowiedź
User
Ralph
Wojna z Finlandią. YES!
odpowiedź