SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Henryk Sobierajski znów prezesem ZE PAK, Piotr Woźny na czele rady nadzorczej

Prezesem Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (jego większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz) ponownie został Henryk Sobierajski, który zrezygnował z tego stanowiska na początku maja br. Szefem rady nadzorczej został powołany do niej w zeszły piątek Piotr Woźny, przez ostatnie pięć lat związany z administracją publiczną.

Henryk SobierajskiArticle

Henryk Sobierajski w poniedziałek został powołany na prezesa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) przez radę nadzorczą spółki.

Sobierajski wraca na to stanowisko po półtora miesiąca przerwy, zrezygnował z niego na początku maja, nie podając przyczyn. Firmą zarządzał od połowy kwietnia ub.r. - początkowo został oddelegowany do pełnienia obowiązków prezesa ZE PAK, po tym jak zrezygnowali prezes Marcin Ginel i wiceprezes Aneta Lato-Żuchowska, a jesienią został szefem firmy na stałe.

Przez ostatnie półtora miesiąca obowiązki prezesa ZE PAK pełnił Maciej Nietopiel, od połowy ub.r. wiceprezes firmy. W jej zarządzie są jeszcze wiceprezesi Zygmunt Artwik (od października ub.r.), Paweł Markowski (od stycznia ub.r.) i Paweł Lisowski (od maja ub.r.).

Sobierajski przez wiele lat w Telewizji Polsat

Henryk Sobierajski z grupą kapitałową Zygmunta Solorza jest związany od ponad 10 lat. Od 2008 do marca 2018 roku był dyrektorem pionu informacji i publicystyki w Telewizji Polsat oraz szefem stacji Polsat News. Na tym pierwszym z tych stanowisk zastąpiła go Dorota Gawryluk. Sobierajski miał wtedy nadzorować tworzenie nowej agencji informacyjnej Grupy Polsat.

Sobierajski zasiadał też we władzach innych firm Solorza. Od czerwca 2012 roku do czerwca 2017 roku był członkiem rady nadzorczej spółki Elektrim-Volt, w latach 2005-2006 - w radzie nadzorczej Polskiej Telefonii Cyfrowej (obecnie T-Mobile Polska, wtedy jednym z udziałowców spółki był Elektrim), a od września 2011 do grudnia 2015 prezesem Media Biznes.

Piotr Woźny szefem rady nadzorczej

W poniedziałek na posiedzeniu rada nadzorcza ZE PAK na swojego przewodniczącego wybrała Piotra Woźnego. Woźny do rady został powołany w zeszły piątek, tak samo jak wiceprezes Cyfrowego Polsatu Maciej Stec i ekonomista Alojzy Nowak.

Piotr Woźny poprzednio przez prawie pięć lat był związany z administracją publiczną. Od listopada 2015 do końca marca 2017 roku był wiceministrem cyfryzacji (odpowiadał za m.in. za budowę sieci szerokopasmowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz za koncepcję Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej). W maju 2017 roku został doradcą ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego, od stycznia do marca 2018 roku wiceministrem w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a od marca 2018 roku do końca maja br. pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze.

W tej ostatniej funkcji odpowiadał za przygotowywanie regulacji prawnych dotyczących standardów emisyjnych kotłów na paliwa stałe oraz norm jakościowych paliw stałych używanych do ogrzewania domów, a także implementacją termomodernizacyjnej ulgi podatkowej obowiązującej od początku ub.r.

Ponadto Piotr Woźny od czerwca 2018 do stycznia ub.r. był wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a od końca sierpnia ub.r. do końca maja br. prezesem tej instytucji. Nadzorował m.in. program wsparcia zakupu domowych instalacji fotowoltaicznych Mój Prąd oraz zmiany w programie Czyste Powietrze.

W ub.r. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zanotował wzrost przychodów sprzedażowych o 24,9 proc. do 2,88 mld zł i zysku EBITDA z 89,79 do 393,35 mln zł. Wynik netto mocno zmalał wskutek odpisu i spadku wartości aktywów. Firma zmniejszyła zużycie węgla i emisję CO2. - Już dziś z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że obecny rok nie będzie tak dobry jak poprzedni pod względem finansowym czy operacyjnym - przyznał w sprawozdaniu Henryk Sobierajski.

W drugiej połowie maja ZE PAK poinformował, że jego dwie spółki zależne zamierzają w ramach zwolnień grupowych pożegnać się z maksymalnie 237 pracownikami.

Dołącz do dyskusji: Henryk Sobierajski znów prezesem ZE PAK, Piotr Woźny na czele rady nadzorczej

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trendy
Oho. Czyli będzie nacisk na eko biomasę w ZE PAK? Ale Komisja Europejska może pokrzyżować te plany, nie chcą szarego wodoru
odpowiedź
User
hmm
Czyli jednak układamy się z władzą?
odpowiedź
User
widz
Czyli ministerialne sponsorowanie Agropasji i Program Czysta Polska to czysto biznesowy deal pana Piotra, który zrezygnował z NFOŚ na rzecz RN.
odpowiedź