SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Heronima Ruty wycofuje się z Cyfrowego Polsatu, sprzedaje 4,4 proc. akcji za 630 mln zł

Spółka Sensor Overseas należąca do Heronima Ruty, wieloletniego współpracownika Zygmunta Solorza, wystawiła na sprzedaż 28,18 mln akcji Cyfrowego Polsatu w cenie 22,5 zł za sztukę. Z ich sprzedaży ma uzyskać 634 mln zł.

Article

We wtorek wieczorem Sensor Overseas przekazał komunikat o rozpoczęciu procesu przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) dotyczącego 28,18 mln akcji Cyfrowego Polsatu. Stanowią one 4,4 proc. kapitału spółki i dają 3,44 proc. na walnym zgromadzeniu jej akcjonariuszy.

Sensor Overseas zaproponował 22,5 zł za akcję. Zainteresowani inwestorzy instytucjonalni mogą już zapisywać się na kupno tych walorów. Pośrednikami w transakcji są Goldman Sachs i DM Trigon.

We wtorek na koniec sesji giełdowej za akcję Cyfrowego Polsatu płacono 24,50 zł, po wzroście w ciągu dnia o 2,9 proc. W środę kurs akcji Cyfrowego Polsatu na GPW spadł o 7,35 proc. do poziomu 22,70 zł.

Głównym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, do kontrolowanych przez niego podmiotów należą akcje stanowiące 57,34 proc. akcji i 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Z kolei Sensor Overseas ma 34,05 mln akcji Cyfrowego Polsatu (to 5,32 proc. kapitału i 4,87 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki). Walory, których nie zaoferowano w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu, objęte są 90-dniową blokadą sprzedaży.

Heronim Ruta to wieloletni współpracownik Zygmunta Solorza

Sensor Overseas jest kontrolowany przez Heronima Rutę, który od wielu lat jest bliskim współpracownikiem biznesowym Zygmunta Solorza. Od 2001 do listopada ub.r. był członkiem rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu. Ponadto od listopada 2011 do lutego 2014 roku był przewodniczącym rady nadzorczej Polokomtelu, po tym jak firmę przejął Cyfrowy Polsat. Zasiadał też w radach nadzorczych Telewizji Polsat i Plus Banku.

W ostatnich miesiącach Sensor Overseas sprzedał już pokaźny pakiet akcji Cyfrowego Polsatu - jeszcze w listopadzie ub.r. miał ich 55 mln. Łączna wycena tamtego pakietu wynosiła ok. 1,3 mld zł, co dawało Rucie miejsce w pierwszej trzydziestce najbogatszych Polaków. W lutym br. 21,04 mln akcji Cyfrowego Polsatu kupiła spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza.

Heronim Ruta dba o swoją prywatność, nie wypowiadał się w mediach i bardzo rzadko brał udział w wydarzeniach publicznych związanych z Cyfrowym Polsatem. „Przez lata wiadomo było o nim tylko tyle, że posiadał w Radomiu salon z volkswagenami i pasjonował się motoryzacją - widywano go, jak jeździ na motocyklu Harley-Davidson. Stał się znany, gdy w 2008 roku został wspólnikiem Solorza-Żaka w Cyfrowym Polsacie. Kupił prawie 10 proc. akcji Cyfrowego Polsatu po niezwykle korzystnej cenie. - To mój wieloletni współpracownik, którego postanowiłem wynagrodzić - mówił wtedy Solorz-Żak” - tak opisał Rutę Michał Matys w wydanej w ub.r. książce „Grube ryby. Jak zarobili swój pierwszy miliard”.

Ruta ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej, w latach 70. i 80. pracował m.in. w Centralnym Ośrodku Badań Techniki Kolejnictwa, Wytwórczo-Usługowej Spółdzielni Pracy, ponadto projektował instalacje elektryczne w warszawskim hotelu Marriott.

W 1987 roku Ruta założył firmę Herom zajmującą się m.in. sprzedażą telewizorów. - Być może wtedy zaczął robić pierwsze interesy z Solorzem. W 1990 roku już wspólnie handlowali trabantami i wartburgami sprowadzanymi z byłej NRD - napisał Michał Matys.

Ruta niedawno sprzedał Solorzowi Superstację

W minionym tygodniu „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że należąca do Zygmuna Solorza spółka Karswell przejęła od Heronima Ruty większość udziałów firmy Ster, właściciela Superstacji. Poprzednio miała kilkanaście proc. udziałów, a w efekcie transakcji stała się jedynym właścicielem spółki. Nie podano, ile za nie zapłaciła.

W związku z transakcją pracownicy Superstacji przeniosą się w najbliższym czasie do siedziby Telewizji Polsat.

Superstacja jest nadawana od 2006 roku, natomiast spółka Ster działa od początku lat 90., w latach 1992-1994 Heronim Ruta był jej prezesem.

Cyfrowy Polsat z przejęciami za 1,5 mld zł i bez dywidendy

Przez ostatnie sześć miesięcy grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zrealizowała akwizycje o łącznej wartości ok. 1,5 mld zł. Pod koniec ub.r. od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł, a w maju, po uzyskaniu zgody UOKiK-u, CP i związana z nim spółka Karswell Limited w ramach wezwania nabyły kolejne 33 proc. akcji Netii za 638,75 mln zł.

Pod koniec ub.r. Telewizja Polsat za ok. 103 mln zł nabyła od Grupy ZPR Media 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 34 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV (z opcją dokupienia kolejnych 15 proc., zrealizowaną na początku br.).

Natomiast pod koniec maja Telewizja Polsat poinformowała, że za 38 mln euro kupił 50 proc. akcji (plus jedną) Eleven Sports Network.

Polsat nie rezygnuje też z uruchamiania nowych stacji. W trzecim kwartale br. ma ruszyć ma Polsat Games - kanał poświęcony tematyce e-sportu oraz kanał Polsat Rodzina.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,34 mld zł wpływów sprzedażowych oraz 292,2 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalały w skali roku o 1,8 proc. do 5,74 mln, za to liczba sprzedanych im usług zwiększyła się o 3,4 proc. do 13,8 mln.

Dwa tygodnie temu spółka poinformowała, że nie wypłaci w br. dywidendy. Uzasadniła to dużymi wydatkami na niedawne inwestycje oraz wysokim poziomem zadłużenia.

Dołącz do dyskusji: Firma Heronima Ruty wycofuje się z Cyfrowego Polsatu, sprzedaje 4,4 proc. akcji za 630 mln zł

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozsadek
powodów może być kilka, pan Ruta się znudził, panu Rucie nie podoba się skręt Polsatu w stronę pisu, cała grupa jest szykowana pod przecięcie... ale to tylko dywagacje.
odpowiedź
User
pavv
Co tu dywagować? Przecież p. Ruta nie ma 40 lat. Po prostu odchodzi na emeryturę i potrzebuje kasy żeby kupić sobie jakąś wyspę o optymalnym klimacie i na niej zamieszkać.
odpowiedź
User
Dustman
No i największa cypryjska telewizja "Pol"sat teraz w całości w rękach Kroka/Solorza/Żaka.
odpowiedź