SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany w spółce Polish Television Holding, formalnym właścicielu TVN

Po krytyce ze strony KRRiT i polityków PiS-u doszło do zmian w spółce Polish Television Holding, która jest formalnym właścicielem TVN. Do zarządu weszła m.in. prezeska i dyrektor zarządzającą Discovery w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce Katarzyna Kieli.

W połowie lipca pisaliśmy, że spółka-córka amerykańskiego koncernu Discovery, do której formalnie należy TVN jest zarejestrowana na lotnisku w Amsterdamie. W 2019 roku miała nie zatrudniać ani jednego pracownika. TVN Grupa Discovery postanowiła uporządkować status spółki, która ma teraz dwóch członków zarządu.

- Katarzyna Kieli, dyrektor zarządzająca EMEA, która w ramach swojej funkcji odpowiada również za rynek holenderski, jest między innymi członkiem zarządu zarejestrowanej w Holandii spółki Polish Television Holding. Todd Davis również zasiada w zarządzie tej spółki - informuje portal Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, szef ds. komunikacji korporacyjnej TVN. Todd Davis to wiceprezes i starszy doradca podatkowy w Discovery Communications.

Będą kolejne zmiany w holenderskiej spółce?

Pytaliśmy czy w spółce Polish Television Holding dojdzie do kolejnych zmian. Chociażby zmiany adresu albo zwiększenia zatrudnienia. Na te pytania TVN Grupa Discovery jednak nie odpowiedziała. Politycy Prawa i Sprawiedliwości od kilku miesięcy sugerują, że Discovery obchodzi przepisy kontrolując koncesjonowaną w Polsce stację przez spółkę zarejestrowaną w Amsterdamie.

Z ustawy o radiofonii i telewizji wynika, że koncesję może posiadać tylko stacja z siedzibą w kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Polish Television Holding spełnia ten wymóg, ale siedziba na lotnisku zdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ogranicza się prawdopodobnie do skrytki pocztowej. Projekt ustawy „Lex TVN” zakazałby Amerykanom pośredniego kontrolowania TVN przy pomocy takiej spółki.  

Zobacz także: Ustawa PiS ma doprowadzić do sprzedaży TVN. Lichocka: reeuropeizacja mediów

Szef KRRiT mówił o spółkach-słupach

W połowie lipca głos na temat Polish Television Holding zabrał szef KRRiT. – Nie komentujemy toczącego się postępowania. Sprawa wykorzystywania spółek europejskich do prób omijania ograniczenia maksymalnie 49 proc. udziałów podmiotów zagranicznych spoza EOG w spółkach koncesjonariusza, jest analizowana przez nas od dawna, ostatnio szczególnie intensywnie. Wielokrotnie powtarzałem, że nieścisłości obecnej ustawy o radiofonii i telewizji zachęcają do niedopuszczalnych prób obchodzenia przepisów, w tym przez tworzenie wehikułów w postaci wirtualnych spółek, a nawet spółek słupów – mówił portalowi Wirtualnemedia.pl przewodniczący Witold Kołodziejski.

Zobacz także: Senat odrzucił "lex TVN", projekt wraca do Sejmu

Dołącz do dyskusji: Zmiany w spółce Polish Television Holding, formalnym właścicielu TVN

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Unia badając nową ustawę przypadkiem sama wykryła, że TVN obchodzi obecne przepisy. Działanie na pokaz. Teraz będzie zarząd, który nie ma kim zarządzać.
odpowiedź
User
Cf
A szczepionkę już skomentowała?
odpowiedź
User
swc
czyli jak do tej pory funkcjonowała? łunia sprawdziła adres na lotnisku? śmiech na sali i jawne plucie w twarz - ot cały chamerykański biznes
odpowiedź