SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska piąty rok liderem niechlubnego rankingu najbardziej homofobicznych państw UE

Polska po raz kolejny jest najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej – wynika z rankingu organizacji ILGA-Europe “Rainbow Map”. 

Ranking ILGA-Europe “Rainbow Map” nie mierzy postaw społeczeństwa i poziomu akceptacji wobec osób LGBT+, ale jest oparty na twardej analizie krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa. Ujęto w nim następujące kategorie:

   • Równość i zakaz dyskryminacji
   • Rodzina
   • Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści
   • Uzgodnienie płci i integralność cielesna
   • Integralność cielesna osób interpłciowych
   • Wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i
ekspresji)
   • Prawo do azylu

“Rainbow Map” uwzględnia 49 krajów i jest konsultowany przez organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie - w Polsce tegoroczny ranking konsultowały Kampania Przeciw Homofobii (KPH) oraz Fundacja Trans-Fuzja. 

Zobacz: Przeprosiny w TVP Info dla osób LGBT+. „To nie ideologia”

Polska znów w ogonie Europy

Polska po raz kolejny zajęła ostatnie miejsce w Unii Europejskiej z wynikiem 18 proc. - przed nami znalazły się takie kraje jak Rumunia (19 proc.) i Bułgaria (23 proc.). Polska znalazła się również w piątej dziesiątce państw europejskich (41. miejsce na 49) - mniej punktów od nas otrzymały następujące kraje: San Marino (15 proc.), Monako (14 proc.), Białoruś (11 proc.), Armenia (9 proc.), Turcja (5 proc.), Azerbejdżan (2 proc.) i Rosja (2 proc.). 

W trzech kategoriach (na siedem): Rodzina, Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, Integralność cielesna osób interpłciowych, nasz kraj otrzymał 0 punktów. 

- Polska, po raz kolejny, znalazła się na ostatnim miejscu wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej. Znamiennym jest brak jakichkolwiek przyznanych punktów w kategorii „rodzina” i „przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści”. Oznacza to brak jakiejkolwiek ochrony tęczowych rodzin oraz osób, które doświadczają nienawiści fizycznej i psychicznej we własnych domach i przestrzeni publicznej.” - mówi Julia Kata z Fundacji Trans-Fuzja.

Zobacz: „Zapach grzechu LGBT”. Nowa kampania Grupy Stonewall 

Prawa osób LGBTI stale naruszane. Nie tylko w Polsce 

- W całej Europie osoby LGBTI są celem mowy nienawiści i przemocy, a prawa człowieka są stale naruszane. Mimo to nadal widzimy, że zbyt wiele krajów w całym regionie zwleka z dalszymi działaniami w zakresie ochrony prawnej i nie odnawia swoich zobowiązań w ramach krajowych strategii i planów działania. Ten brak działań jest niebezpieczny, ponieważ bez odpowiedniego ustawodawstwa chroniącego mniejszości, w tym osoby LGBTI, nowo wybranym rządom zbyt łatwo będzie szybko podważyć prawa człowieka i demokrację -  komentuje Katrin Hugendubel, dyrektorka ds. rzecznictwa w ILGA-Europe

W tym roku, tak jak w poprzednim, na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Malta (88 proc.), na miejscu drugim Islandia (83 proc.), natomiast podium zamyka Belgia (78 proc.), która wskoczyła na to miejsce dzięki zakazaniu pseudo praktyk konwersyjnych. Największe skoki w punktach zaliczyły Niemcy, Islandia, Estonia, Liechtenstein i Grecja. 

- Unia Europejska musi zwracać szczególną uwagę nie tylko na wzrost politycznej mowy nienawiści wobec osób LGBTI, ale także na nowe narzędzia ucisku, takie jak kryminalizacja przez Rosję całej części populacji kraju. Wysiłki zmierzające do podziału i odwrócenia uwagi od skonsolidowanych reżimów autorytarnych w dalszym ciągu przedostają się do innych krajów europejskich w czasie, gdy wybory mogą wepchnąć Europę w ręce przywódców, którzy chcą ukształtować radykalnie prawicową, antydemokratyczną Unię Europejską. Europa potrzebuje silniejszych przepisów i polityk, aby chronić osoby LGBTI. Bez tego nie można mówić o bezpieczeństwie, praworządności i demokracji - dodaje Chaber, dyrektor wykonawczy w ILGA-Europe.

Dołącz do dyskusji: Polska piąty rok liderem niechlubnego rankingu najbardziej homofobicznych państw UE

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nono
Chcesz szacunku? Szanuj innych...
Niech te wszelkiej maści aktywiszcza wymyślają więcej urojonych problemów i obrabiają wszystkich dookoła to na pewno zmienią się nastroje i postawy społeczne. Od faktów i konkretów ważniejsze stały się emocje i chwyty retoryczne i wszechobecne oskarzanie, o co sie tylko da, kazdego kto ma inne zdanie, a to wszystko w imie poszanowania, wolnosci i tolerancji.. gdzie w tym wszystkim zdrowy rozsądek?
44 6
odpowiedź
User
Venom
Jaki niechlubny? Teraz poczulem dume jakiej dawno nie czulem. To jest idealne na umieszczenie w promowaniu Polski jako kraju wypoczynkowego. Jeszcze wywalic tylko ich glupie marsze, najlepiej zdelegalizowac te flagi i nie pozwalac takim osobom pracowac w poblizu dzieci i na odpowiedzialnych stanowiskach
36 11
odpowiedź
User
olo
Duch w narodzie nie ginie.
32 9
odpowiedź