SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Hotele i SPA jednym z największych i najszybciej rozwijających się segmentów rynku dóbr luksusowych w Polsce

Ekskluzywne hotele i SPA to jeden z najszybciej rosnących segmentów rynku dóbr luksusowych w Polsce. W latach 2014-2017 jego wartość wzrośnie o jedną czwartą, przekraczając 1,6 mld zł - prognozuje KPMG.

fot. Shutterstock.com Article

Usługi hotelarskie i SPA to jeden z największych i najszybciej rozwijających się segmentów polskiego rynku dóbr luksusowych. Jak wynika z raportu KPMG, w 2014 roku wartość tego rynku w Polsce wyniosła 1,3 mld zł, co oznacza wzrost o 8% względem roku poprzedniego. Do 2017 r. wartość segmentu usług hotelarskich i SPA ma wzrosnąć łącznie o 25% i przekroczyć 1,6 mld zł.

w naszym kraju stale przybywa osób zamożnych i bogatych, czyli tych osiągających miesięcznie dochód powyżej 7,1 tys. zł brutto. Pod koniec 2014 r. ich liczba wyniosła już blisko 880 tys., a w 2016 r. może ona po raz pierwszy przekroczyć 1 milion. W badaniu KPMG, w którym wzięło udział ponad 600 zamożnych i bogatych Polaków, 1/4 respondentów zadeklarowała, że regularnie korzysta z pięcio- lub czterogwiazdkowych hoteli, a ponad połowa korzysta z nich okazjonalnie. W najzamożniejszej grupie, obejmującej osoby o miesięcznych dochodach brutto powyżej 20 tys. zł, 42% badanych regularnie bywa w ekskluzywnych hotelach. Do regularnego pobytu w SPA przyznało się w sumie 17% badanych, a 53% stwierdziło, że z takiej formy odpoczynku i relaksu korzysta okazjonalnie.

Jak wynika z danych udostępnianych przez GUS, tempo rozwoju usług hotelarskich o najwyższych standardach jest zbliżone do tempa wzrostu całej branży. Udział dostępnych w Polsce pokoi pięciogwiazdkowych w 2013 roku wyniósł 6% w stosunku do wszystkich dostępnych pokoi hotelowych. Zdecydowanie najwięcej luksusowych pokoi można znaleźć w ofercie województwa mazowieckiego (2608 pokoi w 2013 r.), na drugim miejscu plasuje się województwo małopolskie (1117), a na trzecim – pomorskie (744). Największy udział pokoi pięciogwiazdkowych w stosunku do całej oferty noclegowej oferuje województwo mazowieckie (16%).

Z danych GUS wynika także, że najwyższy stopień wykorzystania pokoi (66%) odnotowano w segmencie hoteli pięciogwiazdkowych. W hotelach o niższych standardach wartość ta nie przekroczyła 50%. W odniesieniu do pokoi pięciogwiazdkowych najwyższy stopień wykorzystania zarejestrowano w województwach mazowieckim (79%), małopolskim (64%) oraz dolnośląskim (61%).

Raport KPMG "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2014" został oparty na badaniu na próbie ponad 600 zamożnych i bogatych Polaków, przeprowadzonym we wrześniu i październiku 2014 r. przy wykorzystaniu metody wywiadów telefonicznych CATI. W badaniu wzięły udział osoby o dochodzie miesięcznym brutto wynoszącym co najmniej 7.127 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Hotele i SPA jednym z największych i najszybciej rozwijających się segmentów rynku dóbr luksusowych w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl