SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Huawei z pierwszym spadkiem przychodów w historii. Sprzedaż smartfonów ostro w dół

Amerykańskie sankcje mają negatywny wpływ na wyniki chińskiego Huawei. Koncern zanotował przychody w wysokości 636,8 mld juanów (99,9 mld dolarów), co oznacza spadek o 28,5 proc. w stosunku do roku wcześniej. To pierwszy roczny spadek przychodów, od 2002 r., tj. od kiedy Huawei zaczął publicznie przedstawiać swe raporty finansowe.

Guo Ping, obecny szef Huawei Article

Koncern Huawei nie ma ostatnio dobrej prasy. Po wcześniejszych posądzeniach o współpracę z chińskimi służbami i wpisaniu firmy na „czarną listę” w USA spotkały ją nowe konsekwencje związane z domniemaną współpracą z Rosją w dobie najazdu na Ukrainę. W rezultacie ze współpracy reklamowej z marką wycofał się m.in. Robert Lewandowski.

Przychody w dół, zysk w górę

Huawei nie jest spółką notowaną na giełdzie, ale publikuje wyniki roczne, które są audytowane przez firmę księgową KPMG. W 2021 roku Huawei osiągnął przychód w wysokości 636,8 mld juanów (99,9 mld dol.), co oznacza spadek o 28,5 proc. rok do roku. Jest to pierwszy roczny spadek przychodów koncernu od 2002 r. Z kolei zysk netto firmy w ub.r. wzrósł o 75,9 proc. do 113,7 mld juanów.

Czytaj także: Dostawy chińskich smartfonów do Rosji o połowę w dół

- Ogólnie rzecz biorąc, nasze wyniki były zgodne z prognozami - zaznaczył w komunikacie Guo Ping, obecny rotacyjny prezes Huawei. - Nasza działalność operatorska pozostała stabilna, działalność korporacyjna odnotowała stały wzrost, a działalność konsumencka szybko rozszerzyła się na nowe obszary. Ponadto, rozpoczęliśmy szybką ścieżkę rozwoju naszego ekosystemu.

Nieco precyzyjniej na temat wyników biznesowych mówiła podczas konferencji Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei. - Pomimo spadku przychodów w 2021 roku, nasza zdolność do osiągania zysków i generowania przepływów pieniężnych rośnie, a my jesteśmy w stanie lepiej radzić sobie z niepewnością – zapewniła Meng Wanzhou. - Dzięki zwiększonej rentowności głównych segmentów biznesowych, przepływy pieniężne z działalności operacyjnej firmy wzrosły w 2021 roku i wynoszą 59,7 mld juanów. Wskaźnik zobowiązań spadł do 57,8 proc., a ogólna struktura finansowa stała się bardziej odporna i elastyczna.

Meng wyjaśniła, że głównymi przyczynami spadku przychodów były sankcje USA, wyzwania związane z ciągłością dostaw oraz spowolnienie popytu na 5G w Chinach.

Te posunięcia miały duży wpływ na jednostki biznesowe firmy. Dział konsumencki Huawei, zajmujący się sprzedażą smartfonów i innych produktów, przyniósł w 2021 r. 243,4 mld juanów, co oznacza spadek o prawie 50 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Dział operatorski, zajmujący się sprzedażą sprzętu telekomunikacyjnego, osiągnął przychody w wysokości 281,5 mld juanów, o ok. 7 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Koncern informuje, że dzięki współpracy z operatorami i partnerami, podpisał ponad 3 tys. kontraktów komercyjnych na przemysłowe zastosowania 5G.

Jednym z jasnych punktów firmy był rozwijający się segment korporacyjny, który jest obecnie najmniejszym działem firmy, ale na którym Huawei mocno się koncentruje, aby nadrobić zaległości. Dział korporacyjny Huawei obejmuje usługi typu cloud computing. Według danych biznes korporacyjny wygenerował w 2021 r. przychody w wysokości 102,4 mld juanów.

Huawei podaje, że w minionym roku Huawei wprowadził 11 rozwiązań dla kluczowych sektorów, takich jak rząd, transport, finanse, energetyka i produkcja. Firma powołała również wiele dedykowanych zespołów, w tym zespół ds. kopalni węgla, zespół ds. inteligentnych dróg oraz zespół ds. ceł i portów.

Aby przeciwdziałać amerykańskim sankcjom, Huawei inwestuje w nowe obszary, w tym w przemysł motoryzacyjny i zatrudnia więcej naukowców, aby skupić się na rozwoju technologii. Według zapowiedzi w 2021 r. Huawei wydał 142,7 mld juanów na badania i rozwój, czyli nieco więcej niż w 2020 r. (141,9 mld juanów).

Czytaj także: Z Huawei Polska odchodzi PR managerka Beata Chądzyńska

- Huawei będzie kontynuować swoją podróż w kierunku cyfryzacji, inteligentnej transformacji i niskoemisyjności – zapewnił Guo Ping. - Opierając się na talentach, badaniach naukowych i innowacyjnym duchu, będziemy stale zwiększać inwestycje, aby zmienić nasze paradygmaty w zakresie fundamentalnych teorii, architektury i oprogramowania oraz budować naszą długoterminową konkurencyjność.

Dołącz do dyskusji: Huawei z pierwszym spadkiem przychodów w historii. Sprzedaż smartfonów ostro w dół

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dsa
Jeśli to prawda, to świetnie. Bo oznaczałoby to, że jednak etyka dla ludzi nadal jest jakoś ważna.
14 0
odpowiedź
User
Nickt
W Europie rządzą już Ericsson i Nokia.
7 3
odpowiedź
User
grzegorz
Nie kupuję chińskich telefonów i zachęcam innym aby tez tego nie robili. W Chinach jest taki sam totalitarny ustrój jak w Rosji. Chiny popierają zbrodniarza Putina. Koniec Huawei, koniec Xiaomi, Honor i całego tego chińskiego badziewia.
7 2
odpowiedź