SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Huawei ma 50 kontraktów na budowę sieci 5G. Ponad połowa to umowy z europejskimi operatorami

Huawei poinformował że obecnie globalnie ma podpisanych 50 kontraktów na dostawy sprzętu i rozwiązań do budowy sieci 5G. 28 z tych umów dotyczy współpracy z europejskimi operatorami telekomunikacyjnymi. Najwięksi konkurenci chińskiej marki - Nokia i Ericsson ustępują jej pod względem liczby zawartych kontraktów.

Huawei chciałby być w Polsce dostawcą sieci 5GArticle

Informacje na temat aktywności Huawei w obszarze rozwoju nadchodzącej sieci 5G ujawniła Chen Lifang, szefowa departamentu komunikacji chińskiego koncernu cytowana przez dziennik „South China Morning Post”.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Chen Lifang Huawei ma dzisiaj podpisanych na całym świecie 50 kontraktów przewidujących dostarczanie przez chińską markę sprzętu i rozwiązań dotyczących budowy sieci 5G. Większość, bo 28 z tych umów dotyczy współpracy z operatorami działającymi na rynkach europejskich.

Podane przez Huawei liczby oznaczają, że producent ten wyprzedza konkurencję w segmencie uczestnictwa w tworzeniu 5G. Dostarczający infrastrukturę dla nadchodzącej technologii koncern Nokia posiada obecnie 43 kontrakty, a szwedzki Ericsson – 22. Z kolei pochodząca także z Chin firma ZTE ma na swoim koncie 25 komercyjnych umów związanych z uruchomieniem 5G.

Wątpliwości dotyczące udziału Huawei w budowie infrastruktury 5G pojawiły się m.in. po tym, jak rząd USA wprowadził restrykcje dotyczące tego producenta.  W czerwcu br. Ren Zhengfei, założyciel i szef Huawei w trakcie spotkania kadry menedżerskiej koncernu zapowiedział, że w związku z sankcjami nałożonymi przez USA w 2019 r. sprzedaż smartfonów chińskiej marki może ulec znaczącemu obniżeniu. W konsekwencji firma może osiągnąć w skali roku o ok. 30 mld dol. niższe przychody od prognozowanych wcześniej kwot w wysokości od 125 do 130 mld dol. Z kolei kilka dni temu Huawei ujawnił plan poważnych cięć kadrowych w swoich oddziałach zlokalizowanych w USA.

Przewaga europejskich kontraktów na 5G posiadanych przez Huawei nie powinna dziwić zważywszy, że Europa dość wstrzemięźliwie przyjęła sankcje wprowadzane przez USA. Wiosną br. Komisja Europejska zapowiedziała, że nie przewiduje zakazu korzystania na poziomie unijnym z rozwiązań telekomunikacyjnych firmy Huawei. Kraje wspólnoty mają jednak przeprowadzić ocenę ryzyka związanego z budową sieci 5G oraz wymieniać pomiędzy sobą informacje na temat potencjalnych zagrożeń dotyczących dostawców infrastruktury.

W 2018 r. Huawei osiągnął przychody w wysokości ponad 105 mld dol., a zysk netto spółki wzrósł rok do roku o 25,1 proc. Najlepsze wyniki koncern zanotował na rodzimym rynku chińskim, zaś motorem wzrostów firmy była sprzedaż produkowanych przez niego urządzeń mobilnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Huawei ma 50 kontraktów na budowę sieci 5G. Ponad połowa to umowy z europejskimi operatorami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl