SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Amerykańskie restrykcje nie zastopowały Huawei. Półroczne przychody niższe, ale sprzedaż smartfonów o 24 procent w górę

W pierwszej połowie 2019 roku Huawei zanotował wzrost przychodów rok do roku o 23,2 procent. W tym okresie sprzedaż smartfonów chińskiego producenta zwiększyła się o 24 proc. osiągając kwotę 32,1 mld dolarów. Huawei wykazał także stabilną sytuację w segmencie dostaw infrastruktury telekomunikacyjnej. Podane wyniki oznaczają, że wprowadzone  w maju br. restrykcje ze strony USA nie doprowadziły na razie chińskiej marki do biznesowego kryzysu.

Liang Hua, prezes HuaweiArticle

W I półroczu 2019 r. Huawei wypracował przychody w wysokości 401,3 mld juanów (58,3 mld dol.), co oznacza wzrost rok do roku o 23,2 proc. Marża zysku netto w tym okresie wyniosła 8,7 proc.

Podany przez koncern wzrost przychodów okazał się niższy niż rok wcześniej, gdy osiągnął poziom 39 proc., podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 30 proc.

Grupa biznesowa Huawei odpowiedzialna za infrastrukturę dla operatorów telekomunikacyjnych (Carrier Business Group) w I połowie 2019 r. osiągnęła przychody o wartości 146,5 mld juanów. Do tej pory Huawei podpisał 50 umów handlowych na wdrożenie technologii 5G i wysłał klientom 150 tys. stacji bazowych.

W segmencie Enterprise Business Group przychody ze sprzedaży w I połowie br. wyniosły 31,6 mld juanów. Huawei podkreśla, że nadal rozszerza portfolio produktów ICT oferując rozwiązania w wielu dziedzinach, takich jak chmura, sztuczna inteligencja, sieci kampusowe, centra danych, Internet rzeczy i inteligentne platformy obliczeniowe.

Consumer Business Group odpowiedzialna za konsumenckie produkty Huawei w I połowie 2019 r. osiągnęła 220,8 mld juanów (32,1 mld dol.) przychodu ze sprzedaży. W tym samym okresie firma dostarczyła na światowe rynki 118 mln smartfonów (łącznie z urządzeniami marki Honor), co oznacza 24 proc. wzrost rok do roku. Koncern zaznacza, że odnotował również wzrost w dostawach tabletów, komputerów i urządzeń wearables. Do tej pory ekosystem Huawei Mobile Services ma już ponad 500 mln użytkowników i 800 tys. zarejestrowanych programistów na całym świecie.

Restrykcje nie złamały Huawei, najgorsze może dopiero nadejść

Obecne półroczne wyniki Huawei sugerują, że chiński koncern na razie radzi sobie w obliczu restrykcji nałożonych na niego przez administrację Donalda Trumpa w maju br..

Wcześniej w związku z amerykańskim sankcjami firma zapowiedziała, że może osiągnąć w skali roku o ok. 30 mld dol. niższe przychody od prognozowanych wcześniej kwot w wysokości od 125 do 130 mld dol.

- Nasze przychody w maju szybko rosły –  przyznał w komunikacie dotyczącym obecnych wyników finansowych Liang Hua, prezes Huawei. - Biorąc pod uwagę wskaźniki, które osiągnęliśmy w pierwszej połowie roku, nadal obserwujemy wzrost nawet po tym jak zostaliśmy dodani do Entity List. Nie oznacza to, że nie mamy przed sobą żadnych trudności. Mamy i mogą one wpłynąć na tempo naszego wzrostu w najbliższym czasie.

Słowa Liang Hua potwierdzają pośrednio fakt, że restrykcje wprowadzone przez USA w maju br. mogą mieć niewielki wpływ na obecne półroczne wyniki Huawei obejmujące okres do końca czerwca. Inaczej sytuacja może wyglądać na koniec 2019 r., chyba że prawdziwe okażą się obietnice złożone przez Donalda Trumpa na szczycie G20 dotyczące złagodzenia ograniczeń obejmujących partnerstwa amerykańskich firm z Huawei.

Dołącz do dyskusji: Amerykańskie restrykcje nie zastopowały Huawei. Półroczne przychody niższe, ale sprzedaż smartfonów o 24 procent w górę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl