SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Iberion bez połowy wpływów i z 4 mln zł straty, w br. wyszedł na plus

W ub.r. firma Iberion zanotowała spadek przychodów o 50 proc. i 3,9 mln zł straty netto, tłumaczy to spadkiem odwiedzalności swoich serwisów wynikającym z „zawirowań w algorytmach”. W pierwszych siedmiu miesiącach br. miała 6,6 mln zł wpływów i 1,7 mln zł zysku.

Article

Przychody Iberionu zmalały z 18,21 mln zł w 2020 roku do 8,94 mln zł w ub.r. - Poprzedni rok był dla nas ogromnym wyzwaniem. Spadek ruchu oraz okrojenie portfolio produktów zaowocowało zmniejszeniem przychodów, co przy jednoczesnych inwestycjach w nowe projekty i obszary musiało odbić się na wyniku finansowym - tłumaczy Maksymilian Tomanek, dyrektor operacyjny i udziałowiec spółki.

Wiosną ub.r. firma zamknęła swój największy serwis Pikio.pl, w jego miejsce uruchomiła Goniec.pl, a zamiast showbiznesowego Lelum.pl pojawił się Swiatgwiazd.pl. Zrezygnowała też z kilku witryn tematycznych.

- Popełniwszy liczne błędy w przeszłości, w 2021 roku byliśmy zmuszeni transformować biznes pod presją czasu i po raz pierwszy zaliczyliśmy stratę finansową. Był to rok walki i najtrudniejszy okres w historii firmy, który wymusił wiele niełatwych decyzji oraz zmian - opisuje Albert Wójcik, prezes oraz założyciel firmy.

Koszty operacyjne zmniejszyły się dużo słabiej - z 15,98 do 12,52 mln zł. Wydatki na wynagrodzenia zmalały z 7,22 do 5,95 mln zł, a na usługi obce nieznacznie wzrosły - z 4,87 do 4,89 mln zł.

W konsekwencji wynik netto spółki poszedł w dół z 3,03 mln zł zysku do 3,94 mln zł straty. - Dzięki dużym zyskom w latach poprzednich, które nigdy nie zostały przeznaczone na dywidendę, mogliśmy przetrwać ten etap. To była ryzykowna strategia, która jednak finalnie się opłaciła - podkreśla Maksymilian Tomanek.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Iberion przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że od stycznia do lipca br. osiągnął 6,59 mln zł przychodów, a przy 4,85 mln zł kosztów operacyjnych miał 1,74 mln zł zysku operacyjnego i netto.

- Po niezwykle trudnym 2021, rok 2022 jest do tej pory najlepszym w historii spółki i z niecierpliwością czekamy na to, co przyniesie jego czwarty kwartał. Wkrótce ogłosimy też kilka niespodzianek, które będą ogromnym zaskoczeniem dla całej branży mediów - zapowiada Tomanek. - Sukces reorganizacji przekroczył jednak wszelkie oczekiwania, bowiem w 2022 zanotowaliśmy... najlepsze półrocze w historii - podkreśla Albert Wójcik.

Według badania Mediapanel w sierpniu br. Goniec.pl odwiedziło 6,39 mln internautów, każdy spędził w serwisie średnio 4 minuty i 40 sekund.

Dołącz do dyskusji: Iberion bez połowy wpływów i z 4 mln zł straty, w br. wyszedł na plus

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Laresa
Widzę, że niezły rollercoaster tam mają. To ze dostali po dupie w zeszłym roku to zadna nowosc cała branża wiedziała. Ale ze wyrzucenie clickbaitowego pikio się im finalnie oplacilo to dobrze. Może po takim przykładzie reszta branży wezmie przykład. Na co ja licze…
odpowiedź
User
Robercik
Ale numer
odpowiedź
User
Abc
Kogo to obchodzi?
odpowiedź