SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ibuprom nie pomoże alpinistom w 'strefie śmierci' - spot do zmiany(wideo)

Komisja Etyki Reklamy przychyliła się do skargi zarzucającejspotowi telewizyjnemu Ibupromu Max informowanie o uśmierzaniu przezniego bólu głowy u alpinistów wspinających się na najwyższeszczyty. Instytucja uznała, że w reklamie powinno się znaleźćostrzeżenie przed kontynuowaniem wspinaczki w takiej sytuacji.

Ibuprom nie pomoże alpinistom w 'strefie śmierci' - spot do zmiany(wideo)

W reklamie telewizyjnej Ibupromu Max kobieta pracująca w dzialepersonalnym firmy produkującej ten lek opowiada, jak zdobyła w tymroku Mount Everest, w pewnym momencie relacjonując: "organizmpowyżej pewnej wysokości już się nie aklimatyzuje. Ból głowy byłtak ostry, że nie mogłam funkcjonować. Wreszcie wzięłam IbumpromMax. Nie dałam za wygraną i poszliśmy w góry". Ten fragment wywołałprotest jednego z odbiorców, który napisał do Komisji EtykiReklamy, że przedstawioną w spocie chorobę wysokościowąprzejawiającą się bólem głowy neutralizuje tylko aklimatyzacja, bona wysokości powyżej 7800 m n.p.m. , czyli w tzw. strefie śmierci,nie działają żadne leki. "Coraz więcej polskich turystów wyjeżdża wwysokie góry, wielu z nich nie ma odpowiedniego przygotowania idoświadczenia i łatwo może ulec czarowi kłamliwej reklamy zeskutkiem ostatecznym" - zaznaczył autor skargi.
Na podstawie protestu spotowi postawiono zarzuty wprowadzania wbłąd odbiorców w odniesieniu do cech i wartości promowanegoproduktu. Komisja Etyki Reklamy poprosiła o opinię eksperta wmedycynie górskiej, który stwierdził, że na bardzo dużychwysokościach nie zaleca się żadnych leków przeciwbólowych, bo niema danych naukowych na temat ich skuteczności. Produkująca IbupromMax firma US Pharmacia wyjaśniała, reklama nie sugeruje jegopozytywnego wpływu na przygotowanie i adaptację do wspinaczkiwysokogórskiej. Według przedsiębiorstwa spot informuje natomiast,że lek łagodzi ból głowy pojawiający się w tzw. strefie śmierci,ale w połączeniu z aklimatyzacją, czyli pozostaniem przez kilka dnina takiej samej wysokości.

Komisja Etyki Reklamy oceniła, że spot nie zachęca co prawda dopodejmowania nieprzygotowanych wspinaczek na wysokie góry, alesugeruje używanie Ibupromu Max na wysokości, na której organizm jużsię nie aklimatyzuje, tymczasem nie ma badań na temat skutecznościleków w tej strefie. Dlatego instytucja wezwała do wprowadzenia wreklamie zmian informujących, że w przypadku choroby wysokościowejw tzw. strefie śmierci należy niezwłocznie rozpocząć wędrówkę wdół, tak aby spot nie naruszał Kodeksu Etyki Reklamy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ibuprom nie pomoże alpinistom w 'strefie śmierci' - spot do zmiany(wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl