SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ICP Group z ujemnym kapitałem i 3,6 mln zł kredytów do spłaty

Agencja marketingowa ICP Group, będąca w stanie upadłości likwidacyjnej, w trzecim kwartale ub.r. zanotowała 29,3 tys. zł wpływów i 174,6 tys. zł straty netto. Na koniec września miała 1,3 mln zł aktywów i 4,08 mln zł zobowiązań krótkoterminowych, głównie z tytułu pożyczek i kredytów.

Article

Od lipca do września ub.r. ICP Group zanotowała 29,3 tys. zł wpływów, a jej koszty operacyjne wyniosły 158,5 tys. zł, z czego większość - 89,9 tys. zł - stanowiła wartość sprzedanych towarów i usług. Przełożyło się to na 129,2 tys. zł straty sprzedażowej oraz - po uwzględnieniu 26,1 tys. zł pozostałych kosztów operacyjnych i 9,3 tys. zł przychodów finansowych i 28,5 tys. zł kosztów finansowych - 174,6 tys. zł straty w ujęciu brutto i netto.

Rok wcześniej firma miała 4,4 mln zł przychodów, 5,3 mln zł wydatków operacyjnych i 931,4 tys. zł straty brutto i netto.

ICP Group w praktyce zakończyła działalność operacyjną wiosną ub.r. Pod koniec maja firma i jej spółka zależna Concept Publishing Polska złożyły do sądu wnioski o upadłość. W drugiej połowie lipca Krzysztof Michniewicz, prezes i większościowy akcjonariusz ICP Group, w liście do inwestorów wyjaśniał, z czego według niego wynika ta upadłość. - Głównym źródłem problemów, które doprowadziły do wystąpienia sytuacji finansowej, w której zarząd był zmuszony do podjęcia takiej decyzji, był odpływ pracowników wraz z klientami. Z obserwacji rynku wynika, że na tej bazie byli pracownicy i współpracownicy ICP Group utworzyli kilka firm - napisał Michniewicz.

Zaznaczył, że nastąpiło to w okresie, kiedy jego firma realizowała spore inwestycje, m.in. zatrudniła menedżerów z doświadczeniem korporacyjnym i przeniosła się do nowego, większego biura. - Badając przyczyny gwałtownego odpływu klientów, spółka nabrała uzasadnionych podejrzeń co do przestępczego charakteru działań niektórych osób, polegającego na kradzieży ze spółki danych o klientach i przetargach, w związku z czym złożyła w tej sprawie doniesienie do prokuratury oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, sprawa jest w trakcie procesowania - poinformował Michniewicz. - Niestety spadek przychodów był zbyt szybki i nie udało się na tyle ograniczyć kosztów, by utrzymać wypłacalność przy tak dużych zasobach oraz obszarze zaangażowania spółki. Działalność spółki jest kontynuowana w niewielkim zakresie - przyznał prezes ICP Group.

We wrześniu warszawski sąd ogłosił upadłość firmy, dając wierzycielom 30 dni na zgłaszanie roszczeń.

1,3 mln zł aktywów, 3,6 mln zł kredytów do spłaty

Straty w 2018 i 2019 roku sprawiły, że kapitał własny ICP Group spadł z 2,55 mln zł do -2,98 mln zł. Kapitał zapasowy bez zmian wynosił 3,45 mln zł.

Firma nie ma żadnych zobowiązań długoterminowych, natomiast te krótkoterminowe zwiększyły się rok do roku z 3,77 do 4,08 mln zł. Ich zdecydowaną większość stanowią kwoty z tytułu kredytów i pożyczek, których wartość wzrosła przez rok z 1,33 do 3,58 mln zł.

Natomiast aktywa ICP Group zmalały rok do roku z 6,41 do 1,3 mln zł. Te obrotowe zmniejszyły się z 3,03 mln zł do 660,7 tys. zł, a te trwałe - z 3,38 mln zł do 638,8 tys. zł.

Wartość rzeczowych aktywów trwałych spadła z 410,1 do 66,2 tys. zł, a inwestycji długoterminowych - z 2,87 mln zł do 553,4 tys. zł.

Wyniki ICP Group załamały się w ub.r.

Wnioski o upadłość ICP Group i jej spółka zależna Concept Publishing Polska złożyły pod koniec maja, nie uzasadniały wtedy tej decyzji. Pierwsza firma zajmowała się usługami z zakresu MICE, takimi jak wyjazdy i imprezy motywacyjne, konferencje i wystawy, a druga - działaniami content marketingowymi.

ICP Group jesienią 2012 roku pojawiła się na NewConnect - bocznym rynku warszawskiej giełdy. Do 2017 roku jej przychody wyraźnie rosły: z 11,1 mln zł w 2009 roku, 21,4 mln zł w 2012 roku, aż do 39,1 mln zł w 2016 roku. Firma osiągała wtedy po kilkaset tys. zł zysku rocznie, najwięcej - 734 tys. zł - w 2011 roku (wszystkie dane są w ujęciu skonsolidowanym, czyli uwzględniają też Concept Publishing Polska).

Rentowność załamała się w połowie 2017 roku - w trzecim kwartale spółka miała 440 tys. zł straty netto, a w czwartym kwartale 707 tys. zł. W ub.r. mocno zmalały też przychody (z 38,5 do 26 mln zł), a strata netto wyniosła 2,51 mln zł.

Wyniki jeszcze bardziej pogorszyły się w br. W pierwszym kwartale wpływy zmniejszyły się w skali roku z 9,79 do 2 mln zł, a wynik netto - ze 107,9 tys. zł zysku do 1,24 mln zł straty. W połowie maja w sprawozdaniu kwartalnym firma stwierdziła, że „koncentrowała się przede wszystkim na restrukturyzacji spółek, ograniczeniu kosztów działalności w związku ze znacznym spadkiem przychodów oraz ograniczeniu działalności operacyjnej”.

W drugim kwartale br. spółka zanotowała 1,34 mln zł wpływów ze sprzedaży i 626 tys. zł straty netto. Zwolniła prawie wszystkich pracowników.

Wskutek tych strat i większego zadłużenia w minionym roku kapitał własny firmy spadł z 1,65 mln w połowie ub.r. do -2,14 mln zł na koniec czerwca br. Podskoczyły natomiast jej zobowiązania krótkoterminowe - z 3,75 do 4,71 mln zł. Ich zdecydowaną większość stanowią kredyty i pożyczki, których wartość wzrosła z 2,39 do 4,1 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ICP Group z ujemnym kapitałem i 3,6 mln zł kredytów do spłaty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl