SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Iga Świątek królową polskiego sportu według Polaków. Jednak to futbol pozostaje najpopularniejszą dyscypliną

To był zdecydowanie rok tenisa ziemnego w świecie polskiego sportu. Patrząc od strony sponsoringowej – Iga Świątek i Hubert Hurkacz odnotowali w 2022 roku największe spośród wszystkich sportowców skoki znajomości spontanicznej i wspomaganej, a Iga Świątek znalazła się na podium wśród najbardziej znanych sportowców. Siedem spośród dziesięciu najważniejszych zdanie Polaków osiągnięć w polskim sporcie w 2022 roku należało do Igi Świątek – tak wynika z najnowszego raportu Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia.

Iga Świątek, fot Twitter/WTA Article

2022 rok rozpoczął się i zakończył ważnymi wydarzeniami sportowymi – Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie oraz Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Katarze. To jednak nie te wydarzenia okazały się przełomowe w polskim sporcie, a spektakularne sukcesy, jakie w tenisie ziemnym osiągnęła Iga Świątek.

Piłka nożna dyscypliną narodową

Sportem interesuje się 89 proc. Polaków, są to zarówno kobiety (49 proc.) jak i mężczyźni (51 proc.). Najpopularniejszymi dyscyplinami są niezmiennie piłka nożna, skoki narciarskie oraz siatkówka. Warto zauważyć, że w tym roku tenis ziemny znalazł się w pierwszej piątce najpopularniejszych dyscyplin, uzyskując taki sam wynik jak piłka ręczna.


Źródło: Sponsoring Monitor 2022, ARC Rynek I Opinia, styczeń 2023

Lewandowski przed Świątek w rankingu sportowców

Również w rankingu najbardziej znanych sportowców po raz pierwszy na podium znalazła się Iga Świątek, uzyskując trzecią pozycję (zna ją 68 proc. badanych), zaraz po Robercie Lewandowskim (80 proc.) i Kamilu Stochu (72 proc.). Warto podkreślić, że jeszcze rok temu ze znajomością wspomaganą sięgającą 50 proc. była na ósmej pozycji. W ciągu dwóch lat znajomość Igi Świątek wzrosła ponad dwukrotnie (z 33 proc. w 2020 roku do 68 proc. w 2022 roku).

Mimo iż Hubert Hurkacz nie znalazł się w pierwszej dziesiątce najbardziej znanych sportowców to i tak jego znajomość w ciągu ostatnich dwóch lat dwukrotnie wzrosła (z 18 proc. w 2020 przez 26 proc. w 2021 aż do 35 proc. w 2022 roku).

Spośród 10 najważniejszych wydarzeń w polskim sporcie siedem dotyczyło zwycięstw Igi Świątek.

TOP 5 najważniejszych wydarzeń w polskim sporcie według Sponsoring Monitor

1. Wygrana Igi Świątek turnieju WTA w Rzymie, piąty turniej z rzędu (73 proc.)

2. Zdobycie przez Dawida Kubackiego brązowego medalu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2022 (71 proc.)

3. Wygranie US Open przez Igę Świątek (72 proc.)

4. Awans Igi Świątek na pierwsze miejsce w rankingu WTA (72 proc.)

5. Wygranie przez Igę Świątek turnieju French Open, szósty wygrany turniej z rzędu (70 proc.)

-  Mimo że tenis ziemny nie należy do dyscyplin, którymi najbardziej interesują się Polacy, to jednak zarówno sukcesy Igi Świątek jak i jej osobowość, wyważenie, kultura osobista czy zaangażowanie społeczne powodują, że zyskała ona wielką popularność i znalazła się w gronie najbardziej znanych oraz lubianych sportowców, obok gwiazd związanych z piłką nożną czy skokami narciarskimi, czyli dyscyplinami, którymi od lat najbardziej interesują się Polacy. Patrząc na aspekt sponsoringowy – stosunkowo niewiele firm jest kojarzonych ze sponsorowania tej zawodniczki. Z pewnością duży sukces odnotowało tutaj PZU, które już jakiś czas temu postawiło na Igę Świątek i teraz to zaangażowanie bardzo procentuje – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Sponsoring Monitor to badanie realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, w tym roku zastosowano wyłącznie metodę CAWI. Badanie jest realizowane w trybie ciągłym w ramach comiesięcznych fal. Łączna wielkość próby w 2022 roku: N=5282, próba ogólnopolska, reprezentatywna odzwierciedlająca strukturę populacji pod względem płci, wieku, województwa i wielkość miejscowości zamieszkania.

Dołącz do dyskusji: Iga Świątek królową polskiego sportu według Polaków. Jednak to futbol pozostaje najpopularniejszą dyscypliną

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc
Jeszcze raz proszę o nie usuwanie prawdziwych komentarzy. W końcu mamy jeszcze wolność słowa. Nudna gówniara, lepsza zdecydowanie jest Magda Linette. A nie ta co ma twarz jakby zawsze była biedna i poszkodowana a jej wypowiedzi są zawsze nudne i żenujące.
2 2
odpowiedź
User
Jaro
A gdzie nasz wojownik z krwi i kości Marcin El Tost Najman?
1 1
odpowiedź
User
go
tak WM to prawdziwa komuna.cenzurujaca
Iga krolowa sportu ok,ale niech przestana ja faszerowac specyfikami ktore upodabniaja ja do faceta. przeciez jak ona wyglada,plaska z masywnym torsem masywny nieociosany prostokat bez charakterystycznych kobiecych wciec i okraglosci. no i te bary szerokie i masywne. adwanska ma dokladnie to samo a dodatkowo jest brzydka,ma meskie rysy twarzy. Wiec jesli to nie specyfiki to co,.. t?r?a?n?s?y..od samego poczatku?
2 1
odpowiedź