SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podcast Igora Janke w maju z 3 milionami odsłon, ruch generuje głównie YouTube

W maju podcast „Układ Otwarty” Igora Janke zanotował ponad 3 mln odsłon i 1,2 mln unikalnych użytkowników - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Użytkownicy słuchają go głównie z YouTube’a. - Zarówno dynamika wzrostu jaki i źródło odsłuchu podcastu są dla mnie sporym zaskoczeniem, liczyłem na 200 tys. odbiorców w dwa lata - mówi nam Janke.

Igor JankeIgor Janke

„Układ Otwarty” zadebiutował we wrześniu 2021 roku, a jego założyciel i autor, Igor Janke (wracający wówczas do dziennikarstwa po ośmiu latach) mówił nam wtedy, że chciałby, by jego podcast różnił się od tego, co dominuje w polskiej debacie i polskich mediach. - Żyjemy w trudnym czasie. Podziały rosną, polaryzacja ciągle postępuje. Im bardziej nasila się walka między dwoma obozami, tym mniej jest przestrzeni do rzetelnego opisywania rzeczywistości. Chcę wyjść poza naszą plemienną wojnę. W tym programie nie będę o nic walczył, do niczego przekonywał, a jedynie próbował zrozumieć, co się dzieje – zapowiadał.

Maj: 3 mln odsłon, 1,2 mln użytkowników

Igor Janke jasno też deklarował, że liczy najwyżej na 500 tys. odbiorców docelowych. Tymczasem już w marcu br, po sześciu miesiącach emisji, podcast zyskał łącznie 3 mln wyświetleń (za 6 miesięcy) i zaczął na siebie zarabiać. W maju padły kolejne rekordy: podcast osiągnął liczbę 3 mln odsłon. W ciągu miesiąca program obejrzało 1,2 milion osób. – Ta dynamika wzrostu przeszła moje najśmielsze marzenia – mówi nam twórca podcastu.

Jak podaje Janke, ponad 90 proc odbiorców odtwarza „Układ Otwarty” na YouTube. – Ta liczba pochodząca z YT jest dla mnie zaskoczeniem. Zakładałem, że przede wszystkim będę słuchany na Spotify czy Apple Podcast, a YouTube będzie dodatkiem. Stało się odwrotnie. Poczułem siłę tej platformy. Chciałbym jednak, aby żeby więcej ludzi słuchało mnie także na platformach podcastowych, choć tam także mam wzrosty zasięgów. To zadanie na najbliższe miesiące – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl publicysta.

Kolejne zaskoczenie to 1,2 miliona unikalnych użytkowników, którzy w maju odwiedzili podcast. - Kiedy przygotowywałem się do startu, zakładałem, że moja grupa docelowa to realistycznie 200 tysięcy osób, w wersji bardzo optymistycznej – 500 tysięcy. Uważałem, że dwa lata zajmie mi dotarcie do tych 200 tysięcy. W pół miliona nie bardzo wierzyłem. Tymczasem po dziewięciu miesiącach, tylko w maju mój program obejrzało i wysłuchało grubo ponad milion osób. To jak w solidnej telewizji czy stacji radiowej – mówi Igor Janke. - Zdaję sobie sprawę, że utrzymanie tak dużej grupy widzów i słuchaczy będzie trudne i wzrosty nie będą trwały wiecznie, zwłaszcza, że idę wakacje. Najważniejsza dla mnie teraz jest praca nad jakością programu – dodaje dziennikarz.

Kim jest Igor Janke

„Układ Otwarty” jest niezależnym programem tworzonym od września 2021 przez Igora Janke, który rozmawia z gośćmi o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. Rozmowy są dostępne w wersji audio na platformach Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts, a w wersji wideo na YouTube. Do tej pory Janke opublikował ponad 180 rozmów.

W lipcu ub. r. Igor Janke po prawie trzech latach pracy pożegnał się z agencją public relations R4S Consulting. Uzasadniał to faktem, że jego żona, Bogna Janke, objęła funkcję sekretarz stanu w Kancelarii prezydenta RP. W czerwcu br. Bogna Janke odeszła z prezydenckiej Kancelarii.

Wcześniej przez pięć lat Igor Janke pracował w agencji Bridge, był tam partnerem i członkiem zarządu. przez dwie dekady pracował w mediach. Zaczynał jako reporter polityczny i szef działu kultury w „Życiu Warszawy”, potem był m.in. wicenaczelnym „Expresu Wieczornego”, redaktorem naczelnym Polskiej Agencji Prasowej (w latach 1998-2002), szefem działu politycznego „Rzeczpospolitej” oraz publicystą tego dziennika i „Uważam Rze”. Ponadto prowadził programy w TOK FM, TV Puls, TVP i Polsat News 2.

Uruchomił też platformę blogową Salon24.pl, zaś w 2012 założył niezależny think tank Instytut Wolności, a rok później Szkołę Przywództwa Instytutu Wolności - obydwoma podmiotami nadal zarządza.

Dołącz do dyskusji: Podcast Igora Janke w maju z 3 milionami odsłon, ruch generuje głównie YouTube

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
300 milionów
Słabe to jest. Oglądałem ze Śpiewakiem, co chwila mu przerywał kilkukrotnie z tym samym, że za jego czasów Warszawa była szara, a teraz są wieżowce. Słaby dziennikarz, prowincjusz z kompleksami. Taka jest moja opinia.
odpowiedź
User
Do TV kg
Graficzka super, ale chyba uczciwiej byłoby pokazać statsy po prostu z YouTube
odpowiedź
User
Media Expert
Typowa laurka na zamówienie. Orłoś też takie zamawiał :) Filmików Janke nie kliknę.
odpowiedź