SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

4 sierpnia odbędzie się II Ogólnopolska Biesiada Cygańsko-Słowiańska. Transmisja w TVP3

W sobotę, 4 sierpnia br. w Połczynie Zdroju odbędzie się druga edycja Ogólnopolskiej Biesiady Cygańsko-Słowiańskiej, którą poprowadzą Bogdan Trojanek, Zofia Czernicka oraz Jarosław Milner. Muzyczne wydarzenie na żywo będzie można oglądać na antenie TVP3.

Article

Biesiada Cygańsko-Słowiańska odbędzie się w nowo wyremontowanym Amfiteatrze w parku zdrojowym w Połczynie Zdroju. Impreza ta ma charakter biesiadny - ma na celu promowanie kultury Romów, jak również innych mniejszości narodowych zamieszkujących w Polsce.

Konkurs piosenki w I części

Wydarzenie będzie podzielone na dwie części. W pierwszej (od godz. 18.30) odbędzie się konkurs piosenki, w którym uczestnicy będą wykonywać dwa utwory, jeden w swoim rodzimym języku a drugi z repertuaru polskiej biesiady.

Zakwalifikowanych zostało sześciu uczestników, którzy powalczą o zwycięstwo (do wygrania jest nagroda im. Ryszarda Ulickiego). Występy będzie oceniać jury w składzie: Andrzej Frajndt (kompozytor, piosenkarza, członek formacji), Rafał Podraza (autor tekstów piosenek, dziennikarz muzyczny), Katarzyna Ulicka - przewodnicząca jury (aktorka śpiewająca) oraz dodatkowa osoba, która jeszcze nie została ujawniona.

Koncert „Muzyka nie zna granic” w II części

Na godz. 20.00 przewidziano koncert „Muzyka nie zna granic”, w którym zaprezentują się zespoły mniejszości narodowych i etnicznych z całej Europy, m.in.: Bogdan Trojanek&Terne Roma - Polska (mniejszość romska), Cierchaj - Romowie z Austrii i Niemiec (Lowarzy), Teresa Mirga Kałe Bała - Roma Górska, Zespół Prymaki - Białoruś, Gennadi Ishakow - Mniejszość Żydowska pochodzi z Rosji, Taneczny Zespół Ludowy Białorusko Ukraiński Rada, Cygański Tabor - zespół polsko romski i Patrycja Runo - Mniejszość romska

Podczas biesiady odbędzie się również pokaz tradycyjnych strojów kilku mniejszości narodowych i etnicznych i pokaz mody cygańskiej. Odbędą się też prelekcje na temat kultury i tradycji wybranych mniejszości oraz degustacja tradycyjnych potraw.

Całe wydarzenie będą prowadzić: Bogdan Trojanek, Zofia Czernicka oraz Jarosław Milner.

- Podczas trwania Biesiady jest niesamowita rodzinna, a zarazem braterska, ciepła atmosfera, która przełamuje wszelkie dotychczas krążące stereotypy na temat kultur innych mniejszości narodowych w Polsce. Wszyscy są równi, nie ma podziałów, bo jak mawia Bogdan Trojanek - „Wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga” - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Jarosław Milner, jeden z gospodarzy II Ogólnopolskiej Biesiady Cygańsko-Słowiańskiej. - W pracy zawodowej jako prezenter, cenię sobie kontakt z publicznością i nie tworzenie tzw. sztucznych barier pomiędzy artystami a widzami. W Połczynie-Zdroju właśnie nie ma owych „barier” i każdy z artystów jest - dosłownie i w przenośni - na wyciągnięcie ręki - dodaje prezenter.

Tegoroczna Biesiada będzie transmitowana na żywo w paśmie 20.00-22.00 na antenie ogólnopolskiego kanału TVP3.

Organizatorem wydarzenia są: Królewska Fundacja Romów oraz Miasto Połczyn-Zdrój. Biesiada została sfinansowana przez Miasto Połczyn-Zdrój oraz z dotacji MSWIA.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 4 sierpnia odbędzie się II Ogólnopolska Biesiada Cygańsko-Słowiańska. Transmisja w TVP3

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl