SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ikonowicz, Zarzeczny, Kot i Urbański w „Uważam Rze”

W nowym numerze „Uważam Rze”, drugim przygotowanym pod kierownictwem Jana Pińskiego, na łamach tygodnika debiutują m.in. Piotr Ikonowicz, Paweł Zarzeczny, Wiesław Kot i Andrzej Urbański. Nie ma już natomiast żadnego z ponad 30 publicystów, którzy odeszli z pisma razem z Pawłem Lisickim.

W nowym „Uważam Rze” zamieszczone są pierwsze felietony Piotra Ikonowicza, lewicowego polityka będącego przez wiele lat liderem Polskiej Partii Socjalistycznej, oraz Pawła Zarzecznego, dziennikarza i publicysty sportowego związanego ostatnio z Orange Sport i dziennikiem „Polska”. Ikonowicz napisał tekst „Od lewego” uzupełniony felietonem „Do prawego” Janusza Korwina-Mikkego, natomiast Zarzeczny poświęcił swój tekst kwestiom społeczno-politycznym.

Na łamach „Uważam Rze” debiutują też Wiesław Kot, publicysta i krytyk filmowy, w latach 2005-2008 piszący w tygodniku „Wprost”, oraz Andrzej Urbański, w latach 2007-2009 prezes Telewizji Polskiej, a wcześniej szef Kancelarii Prezydenta RP i doradca Lecha Kaczyńskiego. Kot pisze o niepoprawnych politycznie polskich filmach (w kontekście przygotowywanego przez Antoniego Krauzego filmu o katastrofie smoleńskiej), a Urbański - o kryzysie finansowym w Europie i Unii Europejskiej.

>>> Była redakcja „Uważam Rze” szykuje nowy tygodnik. „Niepokorni idą do przodu”

Ponadto nowymi publicystami tygodnika zostali Leszek Pietrzak, Tomasz Urbaś, Daniel Orzechowski, Ewa Ornacka i Rafał Otoka-Frąckiewicz. Pietrzak to historyk, wykładowca akademicki, w przeszłości pracujący w UOP-ie i IPN-ie, a ostatnio publikujący w serwisie NowyEkran.pl (gdzie pracował poprzednio Jan Piński). Urbaś jest przewodniczącym Ruchu Wolność i Godność, a ostatnio też pisał na NowyEkran.pl. Daniel Orzechowski i Ewa Ornacka do 2010 roku publikowali w tygodniku „Wprost”. Ornacka jako dziennikarka śledcza współpracowała też z „Newsweekiem Polska” oraz „Prawem i Życiem”, a także napisała książki o polskiej mafii, jedną wspólnie z Piotrem Pytlakowskim z „Polityki”. Natomiast Rafał Otoka-Frąckiewicz przez krótki czas był asystentem posłanki PiS Krystyny Pawłowicz.

„Uważam Rze” zyskało też nowego rysownika: do debiutującego w piśmie przed tygodniem Pawła Gałki dołączył Piotr Wittman. Natomiast z tytułu definitywnie zniknęły rysunki Andrzeja Krauzego, Rafała Zawistowskiego i Cezarego Krysztopy. Grafikę na okładkę nowego numeru tygodnika, pokazującą Donalda Tuska jako bezdomnego, przygotowali Dariusz Krupa i Piotr Guzik.

>>> Sakiewicz: zapraszam do „Gazety Polskiej” wszystkich z „Uważam Rze”

Z poprzedniego zespołu redakcyjnego „Uważam Rze” na łamach pisma pozostali jedynie redaktorzy Wojciech Lada (piszący też o kulturze) Paweł Gadaczek (piszący o nowych technologiach) i Tomasz Ozdowy oraz Piotr Cywiński, na stałe związany z „Rzeczpospolitą”. Pojawiła się też nowa redaktorka - Anna Magierska.

Teksty do nowego numeru tygodnika napisali też inni dziennikarze „Rz” i „Życia Warszawy”: Jolanta Gajda-Zadworna, Natalia Schiller, Marek Kozubal, Katarzyna Kazimierowska, Jacek Marczewski, Anna Kilian, Tomasz Krzyżak, Paweł Gadaczek, Paweł Łepkowski, Izabela Kraj i Marcin Flint. Główny wywiad w nowym numerze „Uważam Rze”, wcześniej przygotowywany przez Michała i Jacka Karnowskich, przeprowadził Jan Piński. Jego rozmowa z Andrzejem Sadowskim, wiceprezydentem Centrum im. Adama Smitha, dotyczy obecnej sytuacji gospodarczej Polski.

„Uważam Rze” nadal kosztuje 2,90 zł, czyli złotówkę mniej niż przez kilka poprzednich miesięcy. U góry okładki pisma niezmiennie znajduje się hasło „Tygodnik autorów niepokornych”, którego używanie przez nową redakcję pisma zakwestionował w zeszłym tygodniu Jacek Karnowski, twierdząc, że to on je wymyślił i zaczął go używać. Karnowski zapowiedział, że jeśli slogan nadal będzie zamieszczany na okładce tytułu, skieruje on tę sprawę do sądu. „Prawa do hasła ‘Tygodnik autorów niepokornych’ ma bowiem grupa publicystów, która współtworzyła ‘Uważam Rze’, a nie ci, którzy dostali pismo po przepędzeniu Pawła Lisickiego” - ocenił.

Z danych ZKDP wynika, że sprzedaż ogółem tygodnika "Uważam Rze" we wrześniu br. wyniosła 129 884 egz. (więcej na ten temat).

Dołącz do dyskusji: Ikonowicz, Zarzeczny, Kot i Urbański w „Uważam Rze”

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
karol
Okładka mistrzowska|:-) Nazwiska dziennikarzy kuszące:-)Kupuję.
odpowiedź
User
mb
Sami nie powinniście wpisywać sobie opinii. Chyba, że: "zawsze jest tak, że ktoś musi być pierwszy"?
odpowiedź
User
mb
Sami nie powinniście wpisywać sobie opinii. Chyba, że: "zawsze jest tak, że ktoś musi być pierwszy"?
odpowiedź