SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Cena polisy mieszkaniowej uzależniona jest od wielu czynników. Główne z nich to wartość nieruchomości i liczba wykupionych ryzyk. Różnica w wysokości składki może wynieść nawet kilkaset złotych.

Article

Mieszkanie to zwykle najcenniejsza część majątku, dlatego warto objąć je odpowiednią ochroną. Zdarzenia losowe, na które nikt nie ma wpływu, mogą spowodować bardzo kosztowne straty – włącznie z utratą mienia. W ubezpieczeniach nieruchomości obowiązuje bardzo prosta zasada – im bardziej wartościowe jest mieszkanie, tym więcej kosztuje polisa mieszkaniowa, o czym można się przekonać na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ile-kosztuje-ubezpieczenie-mieszkania.

Wartość lokalu podyktowana jest licznymi przesłankami, takimi jak m.in.:

 • kondygnacja, np. mieszkania na parterze i pierwszym piętrze bardziej narażone są na włamania, a w przypadku lokali na najwyższej kondygnacji poważne zagrożenie stanowi zalanie spowodowane intensywnymi opadami,
 • lokalizacja – w tym obszarze firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę m.in. policyjne statystyki dotyczące kradzieży z włamaniami,
 • zabezpieczenia antywłamaniowe – w interesie ubezpieczonego leży wyposażenie mieszkania w zamki, okna i drzwi antywłamaniowe, system monitoringu etc.,
 • metraż,
 • rok budowy,
 • wyposażenie,
 • stan techniczny.

Należy pamiętać, iż zakup drogich ruchomości czy generalny remont powodują wzrost wartości mieszkania, dlatego mając na uwadze ochronę własnych interesów, należy o takich rzeczach informować ubezpieczyciela.

Zakres ochrony a cena polisy mieszkaniowej

Kupując polisę na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl, trzeba też mieć na względzie zakres ochrony proponowany przez ubezpieczyciela. Im jest on szerszy, tym wyższa jest składka, ale w tym zakresie oszczędności nie są wskazane.

Polisa w podstawowym wariancie chroniącym mury i ściany (czasami też i pozostałe elementy stałe) od ognia i paru innych zdarzeń losowych w praktyce okazuje się zwykle niewystarczająca. Nie uwzględnia bowiem mienia ruchomego oraz lokatorów, a lista objętych przez nią ryzyk jest krótka. W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że w razie wielu szkód nie ma szans na otrzymanie odszkodowania.

Polisa zapewniająca kompleksową ochronę powinna zawierać:

 • OC w życiu prywatnym dające ochronę w przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim,
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • kradzież z włamaniem,
 • zalanie,
 • przepięcie,
 • stłuczenie przedmiotów szklanych,
 • pakiet assistance.

Zakres ochrony dopasowany do indywidualnych potrzeb to gwarancja należytego zabezpieczenia nie tylko elementów stałych, ale i lokatorów oraz mienia ruchomego. Każdy z wymienionych dodatków to wydatek średnio kilkudziesięciu złotych w skali roku.

Wysokość odszkodowania – co trzeba wiedzieć?

Kolejnym czynnikiem przekładającym się na wysokość składki są sumy gwarantowane poszczególnych ubezpieczeń wchodzących w skład polisy. Suma gwarantowana odpowiada maksymalnej wysokości odszkodowania – powinna być adekwatna do rzeczywistej wartości ubezpieczanego mienia. Tutaj łatwo o popełnienie dwóch błędów:

 • niedoubezpieczenia – ubezpieczenia mienia na kwotę mniejszą niż jego realna wartość, co skutkuje zaniżonym odszkodowaniem lub odmową jego wypłaty,
 • nadubezpieczenia – ubezpieczenia mienia na kwotę przekraczającą jego rzeczywistą wartość, co powoduje finansowe straty (ubezpieczyciel nie zapłaci więcej niż utracone czy zniszczone mienie jest naprawdę warte).

Cena polisy a ochrona lokatorów

Polisa zapewniająca ochronę lokatorom w ramach ubezpieczeń OC w życiu prywatnym i NNW jest droższa, lecz bardziej skuteczna. Więcej zapłacą właściciele mieszkań na stałe zamieszkiwanych przez osoby niepełnoletnie – statystki mówią jasno, iż najwięcej szkód w lokalach powodują dzieci, co dla firm ubezpieczeniowych jest istotną informacją.

Warto się zastanowić, co będzie bardziej opłacalne: dopłata kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych czy we własnym zakresie likwidacja szkody wyrządzonej przez dziecko bądź innego domownika? Posiadanie stosownego ubezpieczenia jest w tym momencie znacznie korzystniejsze.

Polisa mieszkaniowa – jaki to koszt?

Wysokie koszty likwidacji szkody to kluczowa przesłanka przemawiająca na korzyść polisy mieszkaniowej.

- Polisy mieszkaniowe są najtańsze spośród ubezpieczeń majątkowych. Polacy na ochronę domów i mieszkań wydają najczęściej 300-500 zł rocznie. Jednak ostateczną cenę polisy kształtuje szereg elementów, dlatego należy porównać minimum kilka ofert różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć polisę dopasowaną pod względem ceny i zawartości – podkreśla Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości w rankomat.pl

Warto pamiętać, że polisa z dużą liczbą rozszerzeń chroniących przed skutkami najbardziej prawdopodobnych zdarzeń losowych jest co prawda droższa, ale zapewnia efektywniejszą i pełniejszą ochronę. Najczęstszą przyczyną szkód w mieszkaniach są zalania, sporo strat generują też kradzieże z włamaniem, wichury, dewastacje i przepięcia. Ryzyko tych zdarzeń istnieje zawsze i nie da się go wyeliminować, lecz można solidnie się zabezpieczyć przed ich kosztownymi następstwami.